Mercimeği Fırına Vermek Ne Demek

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Mercimeği fırına vermek ne demek tdk, mercimeği fırına vermek deyim, mercimeği fırına vermek anlamı

Anasayfa > Genel > Mercimeği Fırına Vermek Ne Demek
25 Şubat 2019
573 okunma
Mercimeği Fırına Vermek Ne Demek
Okuma süresi: < 1 dakika

İşi pişirmek ile mercimeği fırına vermek deyimlerinin benzer anlamlar içerdiği görülüyor. Şöyle ki merak edenlere farklı öykülerin dahi eşlik ettiği deyimler arasındadır. Mercimeği fırına vermek ne demek öğrenmek isteyenler önce bu öyküyü değerlendirmeye alabilir. Neticesinde en anlama geldiğini anlayacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse Orta Anadolu’nun bir köyünde, mahalle fırınları bulunuyormuş. Bu fırınlarda güveçler, hamurlar ya da mercimek gibi yemekler pişirilmiştir. Üstelik fırınlardan yemeklerin uzun süre pişmesi beklenirmiş. Bekleme sırasında genç bir kız ile oğlan birbirine aşık olmuş. Fırın buluşmaları yerleri olduğu için arkalarından da ‘onlar mercimeği fırına verdiler’ gibi söylentiler başlamış.

Popüler Deyimlerin Anlamaları Nasıl?

Aslında oğu deyimin söyleniş tarzından da ne anlama geldiği anlaşılıyor. Mesela işi pişirmek bunlardan bir tanesi. Artık sürekli olarak kullanılması ve akıllarda kalmasından dolayı da anlamların araştırılması gerekmiyor. Nitekim çoğunun anlamı biliniyor ve sıklıkla kullanılıyor.

popüler olan deyimler arasında mercimeği fırına vermekte bulunmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz öyküye bağlı olarak anlamı çıkarılıyor. Yani çoktan birşeylerin yoluna girdiği ya da gerçekleştiği şeklinde anlam ifade edilmektedir.

Mercimeği Fırına Vermek Deyimi Nerelerde Kullanılır?

Her ne kadar öykünün çıkış noktası Orta Anadolu olsa da, Türkiye’nin yer bölgesine bu deyimin kullanıldığı açık durumda. Önceden de söylediğimiz gibi popüler deyimler arasında olduğu için, yediden yetmişe herkesin kullanması söz konusudur. Genel olarak ise bir eylemin çoktan gerçekleşmesi halinde dile getirilmesi esas alınmaktadır.

Mercimeği Fırına Vermek Deyiminin Farklı Anlamları Var Mı?

Mercimeği fırına vermek ne demek soranlara yukarıda belirttiğimiz açıklamalar eşlik eder. Bunların dışında herhangi bir anlam içermiyor. Genelde ise iki gencin aşk yaşaması ya da sevgili olması gibi durumlarda bu deyime yer veriliyor. Yani beklenen bir durum aniden gerçekleşmesi halinde kullanılabilir.

Bu tarz popüler deyimlere yönelik anlamların açıkça belirtildiğini göreceksiniz. Merak edenler açıklamalardan ya da yukarıda belirttiğimiz gibi destansı öykülerden bilgi sahibi olabilir. Neticesinde de doğru yerde deyimlerin kullanılması esas alınır. Öyle ki bir konunun iyice pekiştirilmesi açısından da deyim kullanımına başvurulmaktadır.