Seçmen Kâğıdı Olmadan Oy Kullanılır Mı 2019?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı, seçmen kağıdı sorgulama, misafir olarak oy kullanma 2019, seçmen kağıdı örneği, seçmen kağıdı ne zaman dağıtılacak 2019

Anasayfa > Genel > Seçmen Kâğıdı Olmadan Oy Kullanılır Mı 2019?
16 Şubat 2019
326 okunma
Seçmen Kâğıdı Olmadan Oy Kullanılır Mı 2019?
Okuma süresi: < 1 dakika

Ülkemizde demokratik bir sistem anlayışı olduğundan dolayı oy kullanma ile adalet sağlanmaktadır. Halkın büyük çoğunluğunun oy fazlalığına göre Cumhurbaşkanı, Belediye Başkanı ve Muhtarlık gibi seçimlerde halk oy kullanarak fikrini gizli bir şekilde sandık aracılığıyla beyan etmektedir. Sandıklar gün sonunda açılarak oylar sayılır ve seçmenlerin oy çoğunluğuna göre başkan seçilen kişi belirlenir. Seçmen kâğıdı olmadan oy kullanılır mı sorusu da oy kullanma zamanlarında sıkça karşımıza çıkan bir sorudur. Bu bağlamda sizleri bilgilendirmek adına seçmenkâğıdı olmadan oy kullanılır mı 2019 konulu makalemizi hazırladık. Bu makale üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Seçmen Kâğıdı Olmadan Oy Kullanabilir Miyim?

Seçim öncesinde vatandaşların en büyük merak konularından bir tanesi de seçmen kâğıdı olmadan oy kullanıp kullanamama durumudur. Gerek Belediye başkanı seçimi gerekse muhtarlık seçimleri gibi seçim zamanlarında demokratik ve adaletli bir sistem sağlanması için mutlaka oy kullanılmalıdır. Peki, seçmen kâğıdı olmadan oy kullanmak mümkün müdür? Bu konuyu açıklayalım.

Öncelikle seçmenler oy kullanma dönemi yaklaştığında evlerine yakın bir okulda oy kullanmak için sandık başına gitmektedir. Oy kullanılacak yeri öğrenmek için bir seçmen kâğıdı verilmektedir. Bu seçmen kâğıdı muhtar tarafından mahalle sakinlerine verilmektedir. Bir kâğıt üzerinde adayların ismi, varsa logosu ve son olarak da adı yer almaktadır. Bu bağlamda seçmenler bir mühür ile tercih ettikleri adayın altında bulunan kutucuğu mühürleyip kâğıtlarını katlayarak gizli bir şekilde sandık içine atmaktadır.

Seçmen Kâğıdı Ne İşe Yarar?

Seçmen kâğıdı üzerinde seçmenin oy kullanacağı okul bilgisi yer almaktadır.Seçmenkâğıdı olmadan oy kullanılır mı 2019 konusunda kâğıt olmadan oy kullanabileceğinizin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Seçmen kâğıtları Yüksek Seçim Kurulu YSK tarafından muhtarlıklara gönderilir. Muhtarlıklardan bu kâğıtlar çıkarılır ve vatandaş oy kullanacağı yerin bilgisini edinir. YSK sisteminde kişi TC kimlik numarası ile birlikte oy kullanacağı yerin bilgisini temin edebilmektedir. Vatandaş nerede oy kullanacağı bilgisini edindikten sonra, kullanacağı okula giderek elinde seçmen kâğıdı olmadan da oy kullanmak için sandığa gidebilir.