SGKKaplıca Tedavisi Ödemeleri 2019

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > SGKKaplıca Tedavisi Ödemeleri 2019
16 Şubat 2019
291 okunma
SGKKaplıca Tedavisi Ödemeleri 2019
Okuma süresi: < 1 dakika

Kaplıca tedavi ödemeleri SGK konulu makalemizden ödeme konusunda bilgi edinebilirsiniz. Öncelikle artık SGK üzerinden temel unsurların takibini yapabileceğimiz gibi ödemeleri de yapabilmemiz mümkün hale gelmiştir. Bu bağlamda SGK oldukça geniş kapsamlı bir kurum olmuştur diyebiliriz.

Söz konusu makalemizde SGK kaplıca tedavisi ödemeleri 2019 hakkında bilgi vereceğiz.

SGK Kaplıca Tedavisi Ödeme İşlemleri

Bildiğiniz gibi Sağlık Uygulama Tebliğinin Kaplıca Tedavileri başlıklı bir maddesinin bulunduğu ve bu maddenin üçüncü fıkrasında Kaplıca Tedavisinde Gerek Görülenler, Sağlık Bakanlığınca İşletme İzni Verilen Kaplıca Tesislerine Müracaat Edebilmektedirler. Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilmeyen kaplıcalarda tedavi gören kişilerin kaplıca tedavilerine ait bedeller kurum tarafından karşılanmaz hükmü vardır. Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izni verilmiş olan kaplıca tesislerine müracaat eden genel sağlık sigortası kapsamınca bulunan bireylerin kaplıca tedavilerine ait olarak gündelik, refakat ve yol masrafları kurum tarafından ödenmektedir.

SGKKaplıca Doğal Tedavi Ödemeleri

SGK kaplıca tedavisi ödemeleri 2019 ile kaplıcaların doğal bir tedavi yöntemi olduğunu ve sağlık amacıyla kullanıldığını söyleyebiliriz. Mevsim sıcakları ile birlikte kaplıcaların mevsimi de açılmıştır. Deniz suyu henüz daha tam olarak ısınmadan kaplıca turizmi revaçtadır.

Kaplıca tedavilerinde gerekli olan belgeler;

  • İlk Önce kaplıca tedavi amacıyla sağlık kurulu raporu almak gerekmektedir. Raporda ön tanı, tedavi yöntemi, tedavi için seans ve gün sayısı yer almalıdır.
  • Raporun 6 ay geçerlilik süresi vardır. Bu 6 ay içerisinde tedavinize başlamamışsanız raporunuzu yeniletmeniz gerekmektedir.
  • Raporun süresi dolmamışsa şayet, kaplıcalar tedavisine başlamadan önce hastaneden sevk alınması gerekmektedir. Sevkiniz yoksa SGK hiçbir giderinizi karşılamıyor.
  • Gittiğiniz ve tedavi göreceğiniz kaplıcalarınSağlık Bakanlığından ruhsatlı bir kaplıca olması gerekmektedir. Ruhsatsız olan kaplıcaya girmemeniz gerekmektedir.
  • Eşiniz ile birlikte gitmek istediğinizde de ayrı ayrı rapor almanız gerekmektedir.

SGK kaplıca tedavisi ödemeleri 2019 için her gün 1 adet kaplıca – banyo ücreti ödenmektedir. Bir kür 21 günden daha fazla olmamaktadır. Bu süreden fazla kaplıcalarda kalmışsanız, ek olarak kaldığınız sürenin ücreti SGK’dan ödenmiyor. Günlük için 16.00 TL gibi bir ödeme SGK tarafından karşılanıyor.