Stajyer Sigortası SSK Başlangıcı Sayılır Mı 2019?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Staj dönemi sigorta başlangıcı sayıldı resmi gazete, staj sigortası başlangıç sayılacak mı 2019, staj sigortası son dakika

Anasayfa > Genel > Stajyer Sigortası SSK Başlangıcı Sayılır Mı 2019?
18 Şubat 2019
468 okunma
Stajyer Sigortası SSK Başlangıcı Sayılır Mı 2019?
Okuma süresi: < 1 dakika

Stajyer sigortası SSK başlangıcı olarak sayılamıyor. Bunun nedeni SSK başlangıcı prim yatırılan yıldan itibaren başlar. Ancak, staj süresi boyunca sigorta için para yatırılmıyor. Diyelim ki 2000 yılında staja başladınız. 2005 yılında ise sigortalı bir işe girdiniz. Emekliliğiniz 2005 yılından itibaren hesaplanacaktır.

Sigortalı olmak çok önemlidir. Gerek emeklilik süresinin kısalması, gerek emeklilikte ne kadar maaş alacağınız, gerek ise hastanede tedavi olabilmeniz sigortanıza bağlıdır. Çoğu kişinin aklına takılan en önemli soru stajyer sigortası SSK başlangıcı sayılır mı 2019 oluyor.

Stajyer Sigortası Nasıl Başlar?

Her okulda belirli stajlar yapılıyor. Öğrencilerin mesleklerini alanlarında tanımasına yardımcı olan staj aşamasında sigortalı olmak zorunludur. Öğrencinin başına iş yerinde herhangi bir olumsuz durum gelmesi dahilinde hakların savunulabilmesi için staj sigortası zorunlu tutuluyor. Ancak, staj sigortası SSK’yı etkilemiyor.

Stajyer sigortası okul tarafından yapılıyor. Burada bir prim ödemesi söz konusu olmuyor. Sadece sağlık açısından bir güvence sağlanıyor. Bir ödeme yapılmadığı için de stajyer sigortasının emeklilik yaşına ve maaşına bir etkisi olmadığı da görülüyor.

Stajyer Sigortasında Prim Var Mı?

Emekli olmak için hem belirli bir süre beklenmesi hem de belirli bir prim ödenmesi gerekiyor. Ancak, stajyer sigortası söz konusu olduğunda bir prim ödemesi yapılmıyor. Herhangi bir prim ödenmediği için de emekliliğe etki etmiyor. SSK tarafından yapılan açıklamada staj süresinde yapılan sigortanın SSK emekliliği ile hiçbir bağlantısı olmadığı belirtiliyor. Bu stajyer sigortası sadece öğrencinin sağlık haklarından yararlanmasına vesile oluyor.

Staj Süresi Emekliliğe Etki Eder Mi?

Emekli olunması için insanların belirli bir süre beklemesi gerekiyor. Aynı zamanda bu süre içerisinde her ay devlete belirli bir prim ödemesi de önemlidir. Bazen kişiler kendileri bu ödemeyi yaparken bazen çalıştıkları firmalar bu ödemeleri üstleniyor.

Emekli olabilmek için primlerin tamamlanması ve sürenin dolması gerekiyor. Ancak, burada ne zaman SSK başladığı çok önemli bir konudur. İlk olarak staj yaparken yapılan stajyer sigortasının emekliliğe herhangi bir etkisi yoktur. Ne zaman prim ödeniyorsa o zaman sigortanız başlamış demektir.