Adetliyken Dua Okunur Mu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Adetliyken Dua Okunur Mu?
07 Ekim 2021
26 okunma
Adetliyken Dua Okunur Mu?
Okuma süresi: 2 dakika

Pms, regl, adet ve aybaşı şeklinde bilinen her kadının yaşadığı aylık rahatsızlıklardır. Her kadının pms dönemi aynı sürede sonlanmamaktadır. Bu sebep ile adet dönemindeki kadınlar 3 ila 7 gün boyunca ibadetten uzak kalmaktadır. Bu durumdan kaynaklı olarak birçok kadın adetliyken dua okunur mu sorusunu sormaktadır.

Adetliyken kadınların yapmaması gereken şeyler vardır. Öncelikle adet dönemindeki kadınlar namaz kılamaz ve oruç tutamazlar. Bu iki ibadeti yerine getiremeyen adet dönemindeki kadınların namazlarını kaza etmeleri buyurulmamıştır. Ancak adet döneminden çıktıktan ve abdestlendikten sonra oruç ibadetinin kazasını yapmak zorundadırlar.

Adet dönemindeki kadınların cami ve mescitlere girmemeleri gerekmektedir. Ayrıca adet dönemindeki kadınların Kuran-ı Kerim’e dokunup dokunamayacağı hakkında farklı görüş ve fikirler bulunmaktadır. Kuran-ı Kerim’i tutmak için bir bez kullanmak ve doğrudan değmemek gerekmektedir. Ayrıca bazı görüşlere göre Kuran-ı Kerim adet dönemindeyken okunamaz, ancak mukabelelerin dinlenmesi bir sorun oluşturmamaktadır.

Adetliyken Kuran-ı Kerim’in okunması için farklı görüşler bulunsa da Kuran-ı Kerim’de yer alan surelerin okunmaması tavsiye edilir. Ancak Kuran okumak amacı gütmeyen sureleri dua niyeti ile okumalarında bir sakınca yoktur. Adetliyken dua okunur mu sorusunun cevabı ise Kuran-ı Kerim okumak amacı olmadan dua okumakta bir sakınca yoktur. Çünkü kadınların bu durumu elde olmayan ve doğal bir şekilde gerçekleşmektedir.

Adet iken Ayetel Kürsi okunur mu?
Ayetel kürsi adetliyken hem yüzünden hem de ezberden okumak caiz olmamaktadır. Adet hali gibi durumlarda gusül abdesti alındıktan sonra ancak okumak mümkündür. Gusül gerektiren adet hallerinde Kuranı kerime dokunmak ve yüzünden okumak haramdır.
Adetliyken hangi sureler okunmaz?
adet olan kadınların veya cünüplerin, Kunut vesaire gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygambere salat ve selam getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur. Hayız ve nifaslı halde olanlar, Kur’an-ı Kerîm’i okuyamamakla beraber, onu dinleyebilirler
Regl iken ihlas suresi okunur mu?
Adetliyken okunabilecek dualar : Adetliyken dua edilmesinde hiçbir sakınca yoktur. İstediğiniz her duayı okuyabilirsiniz. … Ayrıca Kur’an’daki duaya benzeyen âyetler de Kur’an okuma niyetiyle değil de dua maksadıyla regli dönemlerinde okunabilir. Mesela felak, nas, ihlas gibi dualar.
Adet iken dua edilir mi?
İslam dünyasında kadınların adetli ve loğusa dönemlerinde dua okumalarında herhangi bir sakınca olmadığı görüşür hakimdir. Kadınların bu dönemde dua okuyabilecekleri gibi dua niteliğinde olan ayeti kerimleri de okumalarında bir sakınca olmadığını beyan ediyor.
Regl iken hangi dualar okunur Diyanet?
Bunun yanında Diyanet fetvasına göre regli döneminde kadınlar, kelime-i şehâdet, kelime-i tevhid, istiğfar, salâvat-ı şerife getirebilirler.

İlginizi Çekilebilir;

 

Adetliyken Okunacak Dua

En Son Yeni Havlu Kenarları | Yeni Havlu Kenarı Modelleri

Necip Fazıl Kısakürek Sözleri

Bayramda Otobüsler Ücretsiz Mi 2018