Akşam Namazından Sonra Okunan Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Akşam Namazından Sonra Okunan Dua
03 Ekim 2021
51 okunma
Akşam Namazından Sonra Okunan Dua
Okuma süresi: 2 dakika

İnsanlar ibadetlerinin ardından kötülüklerden korunmak, başlarındaki beladan kurtulmak, iyiliğe kavuşmak gibi birçok amaç doğrultusunda dua ederler. Özellikle akşam namazından sonra okunan dua oldukça önemlidir. Zira akşam namazı vakti günün en dar vaktidir. Kişinin bu vakti kaçırmayarak ibadet etmesi ve Allah’a yalvarması hiç şüphesiz ki Rabbi ve kulu arasında güçlü bağlar kurmak için en önemli adımlardan biridir.

Peygamber efendimiz namazlardan sonra mutlak suretle dua ederek Allah’a yalvarmayı ümmetine tavsiye etmiştir. Öyle ki halk arasında da söylendiği gibi yer ve gök dualarla ayakta durur. Peygamber efendimizin hem sünneti hem de tavsiyesi olan namazlardan sonra dua etmek aslında namaza nokta koymak, namazı tamama erdirmektir. Kişinin namazlarının ardından dua etmesi, tesbih çekmesi evinin ve ömrünün bereketini arttırdığı birçok alim tarafından rivayet edilir.

Akşam namazından sonra okunan dua ilk olarak her duada olduğu gibi peygamber efendimize salavat getirmek ilk adım olmalıdır. Peygamber efendimizi dualarımıza dahil etmek, duamızın arşa daha kolay ulaşmasını ve daha çabuk kabul olmasını sağlar. Peygamber efendimizin ardından özellikle anne ve babamıza dua etmek çok önemlidir. Öyle rivayet edilir ki dualarına anne babalarını dahil etmeyen onlar için dua etmeyen insanların duaları kabul olmaz.

Anne babamıza dua ettikten sonra öncelikle elimizdekilere şükretmeli ardından sağ ya da ölü diğer aile üyelerimize, gelmiş geçmiş alimlere ve diğer peygamberlere; eğer başımızda bir bela varsa belanın defi için, eğer birinin ya da bir şeyin şerrinden korkuyorsak o şerden korunmak için kısacası gücünden ve kudretinden sual olunmayan Rabbimizden ne istiyorsak onu doğrudan isteyerek dua edebiliriz.

Akşam namazından sonra Kur'an'dan hangi sûre okunur?
Vela havle vela kuvvete illa billa hüvel aliyyül azim. ‘ denir ve ayet-el kürsi okunur. Ayet-el kürsi okuduktan sonra diğer namazlarda olduğu gibi 33 kere Subhanallahi, 33 kere Vel hamdulillahi 33 kere Allah-u Ekber zikirleri okunur
Akşam namazında okunan sureler nelerdir?
Okunacak dualar ise Sübhaneke ve Fatiha sureleridir. – Akşam namazının farzının 2. rekatında da niyet edilir ve Fatiha, Ettahiyatu, duaları okunur. – Akşam namazının farzının 3. rekatında tekrar niyet edilir ve Fatiha, Ettahiyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik, Rabbena Atina ve Rabbena duaları okunmaktadır.
Vakit namazlardan sonra nasıl dua edilir?
Namazlardan sonra şöyle dua edilebilir: “Elhamdülillahi Rabbilalemin, Essalatü Vesselamü Ala Resulina, Muhammedin Ve Ala Alihi Ve Sahbihi Ecmain” Türkçe manası şöyledir: “Ya Rabbi! Kıldığımız namazlarıkabul eyle. Ahır ve akıbetimizi hayreyle. Sonnefesimizde kelimei tevhid söylemmeizi nasip eyle.
Sabah namazından sonra hangi dualar okunur?
Ebu Zerr’in rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV),sabah namazını kıldıktan sonra şu duanın okunabileceğini şöyle beyan etmektedir: Kim sabah namazından sonra diz çökmüş durumunda hiçbir şey konuşmadan 10 kere, “Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu’l mülkü ve lehu’l hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.
Akşam namazından sonra hangi aşır okunur?
Kuran’ın en büyük ayeti olarak bilinen “Ayetü’l-Kürsî” okumanın birçok fazileti bulunmaktadır. Sabah namazlarından sonra ve akşam namazlarından sonra da “Ayetü’l-Kürsî” okunması gerekmektedir.

İlginizi Çekilebilir;

Akşam Namazından Sonra Okunacak Dua

En Güzel Resimli Akşam Mesajları | Resimli Akşam Mesajı