Athena Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı? - Şartları Neler

Athena Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Özellikle de Athena gerçek mi? sorusunun cevabının Atina şehrinin ilk kuruluş dönemlerine göre şekillendiğini göz önüne alacak olursak şayet, bu tanrının gerçeklik konusunda net bir cevap sunmamıza rağmen Athena üzerinden ilerletilen çıkarımlarla bire bir pekiştiğini söyleyebiliriz.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Athena Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı?
27 Aralık 2023
147 okunma
Athena Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı?

Eski yunan mitolojisinde zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrısı olarak bilinen Athena için birbirinden farklı efsaneler ve rivayetler bulunmaktadır. Özellikle de Athena gerçek mi? sorusunun cevabının Atina şehrinin ilk kuruluş dönemlerine göre şekillendiğini göz önüne alacak olursak şayet, bu tanrının gerçeklik konusunda net bir cevap sunmamıza rağmen Athena üzerinden ilerletilen çıkarımlarla bire bir pekiştiğini söyleyebiliriz. Özellikle de Athena gerçek mi? sorusu dahilinde babasının tanrıları başı Zeus, annesinin ise Metis olduğunu söyleyebiliriz. Sembolleri mızrak, zeytin dalı ve baykuş olan Athena için sanat ile ilmin ilham kaynağı tanımı yapılmaktadır. Aslına bakacak olursak Athena Atina şehrinin baş tanrıçası ve koruyucusudur. Kendi ismini de bu sebepten dolayı ondan almıştır. Athena ve sembolize etmiş olduğu karakterler pek çok kültürde benzer formlarda bulunmaktadır. Athena ayrıca Troya savaşında Akhaların yardımına koşup tahta atın yapılmasına destekte bulunduğu da söylenmektedir. Elindeki özel kalkan ve duruşu ile pek çok heykelde kendisine yer alan bu tanrı için Athena gerçek mi? sorusunun sorulması da pek çok tarih kitabının uçsuz bucaksız sayfalarını fazla fazla doldurmaktadır. Bu sebepten dolayı da kır tanrıçası Artemis’ e karşıtlığı, babası ile olan iletişimi ve günümüzdeki sanat ile zeka kavramlarının şekil almasına dair pek çok noktada da Athena ismine rastlamamız mümkün olabilir.

Kişisel Özellikleri

Athena gerçek mi? sorusu üzerinden bu tanrının kişisel özelliklerine değinmek isteriz. Özellikle de Athena’ nın sanata olan duyarlılığı ve kurucusu olduğu şehir için yapmış olduğu tasarımlara bakacak olursak sanatsal yönünün güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunların yanında da gerçek mi ya da hayal ürünü mü olduğuna dair bilgilerin pek çoğu efsaneler ile pekişmektedir.

ilginizi çekebilir; https://sartlari.com/bir-kimsenin-kendi-eliyle-yaptigi-portresine-ne-denir/