Ayetel Kürsiden Önce Okunan Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Ayetel Kürsiden Önce Okunan Dua
26 Eylül 2021
28 okunma
Ayetel Kürsiden Önce Okunan Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Ayetel Kürsiden önce okunan dua nedir merak edenlere sevap kazandıran o özel sureden söz edilir. Şöyle ki önemli dini günlerde olmazsa olmaz Ayetel Kürsi suresinin okunması uygun görülür. Öncesinde ise 70 milyar hasene sevap kazandıran dua şeklinde kısa bir süreden söz edilir.

70 milyar hasene sevap kazandıran dua nedir öğrenenler Arapça okunuşunu tekrar edebilir. Sadece 1 defa okunması yeterli görülür ve ardından Ayetel Kürsi gelir. Her iki duanın da arka arkaya ve de 1’er kez olacak şekilde tekrarlanması üzerine sevap kazanılır. Bunun için de başta özel dini günler dikkate alınır ve dualara isteyenler tekrarlı olacak şekilde geçebilir.

Ayetel Kürsi kendinizi kötü hissettiğinizde veya korktuğunuzda okumanız gereken dualar arasında gösterilir. Özellikle de 7 defa okunması üzerine daha iyi ve rahat hissetmeniz mümkün olacaktır. Hatta bunların akabinde berekete ve de başarıya dair sıklıkla okunması tavsiye edilen surelerin başında gelir. Bu anlamda vakit buldukça okumak ve tekrarlamak gerekir.

Sadece işlerin rast gitmesinde değil sevap kazanmak adına da sureye yönelmek gerekir. Bu aşamada 70 milyar hasene sevap getiren duadan söz edilir. Kısa bir sure olarak bilinir ve ardından Türkçe meali gelir. Sureden önce okumadan önce anlamı ele alınabilir. Öyle ki gün içerisinde sıklıkla tekrar edilen her bir duanın Türkçe mealini dikkate almak gerekir.

“Allahım! Ben sana her nefes, her an ve her sâniye, gök ve yer ehlinin her göz açıp kapayışından, ve (Senin) ilminde olacağını bilip de şuan mevcut olan, istikbalde (ilerde) mevcut olacak veya evvelce geçmiş olan her şeyden evvel (sana) Âyetû’l-Kûrsî’yi takdim ediyorum”.

Ayetel Kürsiden sonra hangi sure okunur?
Bu bağlamda, bazı hadisi şeriflerde Ayetel Kürsi’nin farz namazdan sonra okunması menduptur. Namaza başlanıldığında ilk önce Besmele ile Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele ile Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra da zammı sure okunur
313 tane Ayetel Kürsi nasıl okunur?
Okuyacağınız 313 tane Ayetel Kürsi’nin her birinin başına besmele koymalısınız. Tüm duaları bir oturuşta bitirmeniz gerekmez ama bir kaç gün içerisinde tamamlarsanız iyi olur.
Ayetel Kürsi duası ne işe yarar?
Her şeyin şerrinden Allah’a sığınarak sürekli şekilde Ayetel Kürsi okunmalıdır. Nazara karşı okunması gereken dualar arasında yer alır. Namazlardan sonra Ayetel Kürsi okumak menduptur. Özellikle geceleri yatmadan evvel okunması halinde okuyan kişinin evine kötülükler gelmeyecek, şeytanın şerrinden korunacaktır.
Yağmur suyuna Ayetel Kürsi okunursa ne olur?
Kamer saatinde okursa rızkı genişler bereketi artar. Akıl ve anlayışın artması niyetiyle Ayetel Kürsi 50 defa yağmur veya zemzem suyuna okunur ve içilirse bu gerçekleşir. Ayetel Kürsi 18 defa hergün okunmaya devam edilirse ALLAH okuyanı tevhid ruhuyla diriltir. Kalbini buna açar rızkını genişletir.
Ayetel Kürsi kaç defa okunursa ne olur?
Ayet’el-Kürsî, durak yerlerinin sayısınca 17, kelimeleri sayısınca 50, harfleri sayısınca 170, resuller ve ashabı kiram sayısınca 313 defa okuyan kişinin her isteği yerine gelir; cesareti artar. Halk arasında sevgi, saygısı ve itibarı çoğalır. İstediği makama ulaşır. Hiç kimse ona zarar veremez.