Babil’ in Asma Bahçeleri Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı? - Şartları Neler

Babil’ in Asma Bahçeleri Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Babil’ in asma bahçeleri gerçek mi? sorusu yıllardır araştırılan sorulardan biridir. Bazılarına göre sadece efsane olan bu asma bahçeleri bazı araştırmalara göre de gerçeklik niteliği taşımaktadır.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Babil’ in Asma Bahçeleri Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı?
13 Ocak 2024
401 okunma
Babil’ in Asma Bahçeleri Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı?

Babil’ in asma bahçeleri dünyanın yedi harikasından biri olan eserlerden biridir. Bu bahçeler Babil imparatoru olan II. Nebukadnezar tarafından yaptırılmıştır. Yaptırma sebebi ise eşi içindir. Bu bahçelerin Irak’taki Babil şehrinde olduğu söylenmektedir. Başka bir efsaneye göre de Asur kraliçesi olan Semiramis tarafından yaptırıldığı da söylenmektedir.  Babil’ in asma bahçeleri gerçek mi? sorusu yıllardır araştırılan sorulardan biridir. Bazılarına göre sadece efsane olan bu asma bahçeleri bazı araştırmalara göre de gerçeklik niteliği taşımaktadır.

Babil’ in Asma Bahçelerinin Mimarisi

Asma bahçelerinin mimari harika düşünülerek tasarlanmış ve yapılmıştır. Küp direkler olarak yapılan bu eserde bahçeler birbirini üstünde olacak şekildedir. Bahçenin içi çukur olarak yapılmıştır. Bazı yerlerine de ağaç ve çiçekler dikilmesi için toprak doldurulmuştur. Bahçede kullanılan taş ise pişmiş tuğladır. Aynı zamanda burası için çok fazla su da gerekmekteydi. Bu su ise Fırat nehrinden temin edileceği için çok iyi derecede pompa olması gerekiyordu. Bahçenin yüksekliği 25 metre olduğu söylenmektedir. Savaşlar sonrası yapılan istilalardan dolayı da bu bahçelerin yok olduğu söylenmektedir. Babil’in asma bahçeleri gerçek mi? sorusunun cevabı ise hala tartışılmaktadır. Eski Yunan yazarlarına bu asma bahçelerin anlatılması varlığının sebebi olarak gösterilse de şimdiye kadar yapılan kazılarda bunu ispatlayan herhangi bir şey bulunmaması çelişkiyi artırmaktadır. Babil’ in asma bahçeleri gerçek mi? konusunda ortaya konulan bir başka şey de şimdiki Fırat nehrinin altında olduğu söylentisidir. İfadeye göre nehir eskiden aktığı yerde değil asma bahçelerinin önceden bulunduğu yerden aktığı söylemektedir. Ama bu konuda da kanıtlanmış bir kazı ya da başka bir bulgu yoktur. Bu yüzden hala gerçekliği tam olarak ispatlanamadığı için varlığı kabul edilmemektedir. Babil’in asma bahçeleri gerçek değildir.

ilginizi çekebilir; https://sartlari.com/ruh-baska-bedene-gecer-mi/