Banyoya Girerken Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Banyoya Girerken Okunacak Dua
30 Eylül 2021
41 okunma
Banyoya Girerken Okunacak Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Banyoya girerken okunacak dua olarak net bir surenin üzerinde durulmaz. Sadece Kur’an içerisinde yer alan kısa ayetlere değinilir ve hızlı bir şekilde ezberlemeniz esas alınır. Öyle ki kısa ayetlerin akılda kalması daha kolaydır. Bunun üzerine hem girerken hem de çıkarken hızlı bir şekilde duanızı etmeniz mümkün hale gelir.

Banyoya girerken edilecek dualar uzun tutulmaz ve besmele çekerek başlamanız istenir. Özellikle de banyoda başınıza gelecek her türlü kötülüğe karşı dua etmeniz faydalı olacaktır. Hatta bu durum sadece banyo için ele alınmaz. Aynı şekilde tuvalete girerken ve çıkarken okunan duaların da üzerinde durulabilir. Kısa ayetler halinde paylaşılan dualar birkaç saniye okunur.

Ayetlerin ilk etapta Arapça okunuşunu öğrenmeniz ve tekrar ederek ezberlemeniz gerekir. Bununla birlikte hangi anlama geldiklerini de değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Sık sık dile dökülecek olan dualara ve de ayetlere dair Türkçe meale yer verilmesi gerekir. Ettiğiniz duaların ne anlama geldiğini öğrenmeli ve ardından da tekrar edebilirsiniz.

Söz konusu banyo ve tuvaletler olduğu zaman uzun surelere yer verilmez. Bunun yerine kısa ayetleri tekrar ederek banyoya girebilirsiniz. Ardından duşunuzu aldıktan sonra yine çıkarken de ayetleri es geçmemek gerekir. Nitekim girerken olduğu gibi çıkarken de ayrı duaların edildiği görülür. Yine kısa ayetler ile bu duaların da edilmesi mümkün olacaktır.

‘Allahümme inni eselükel cennete ve neimehe ve euzubike minennari ve hamimehe.’

‘Allah’ım cenneti ve içindeki nimetleri Senden isterim. Cehennemden ve Cehennemin kızgınlığından Sana sığınırım.’

Banyoya girerken hangi dua okunur?
Tuvalete girerken Euzü Besmele çekilip, (Allahümme innî eûzü bike minel hubsi vel habâis) duası okunur. 2- Tuvalete girerken elinde, Allahü teâlânın ismi ve Kur’an-ı kerim yazılı bir şey bulunmamalı. … 5- Tuvaletten çıkınca, (Elhamdülillâhillezî ezhebe anil eza ve âfâni) duası okunmalı.
Tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua nedir?
Tuvalete girerken Euzü Besmele çekilip, (Allahümme innî eûzü bike minel hubsi vel habâis) duası okunur. … 4- Tuvalete sol ayakla girip, sağ ayakla çıkmalı. 5- Tuvaletten çıkınca, (Elhamdülillâhillezî ezhebe anil eza ve âfâni) duası okunmalı
Uyumadan önce hangi dualar okunur?
Uyumadan önce sabah ve akşam zikirleri her zaman için düzenli okunmalıdır. Okunuşu; Allahümme eslemtü nefsi ileyke ve veccehtehü vechi ileyke ve fevvadtü emri ileyke ve elce’tü zahri ileyke,rağbeten ve rehbeten ileyke,la melcee ve la menca minke illa ileyke.
Gusül abdesti alırken hangi dua okunur?
BOY ABDESTİ ALIRKEN OKUNACAK DUALAR NELERDİR? Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülihi ve’l yevmi’l-ahiri ve bi’l-kaderi, hayrihi ve şerrihi mina’llahi teala ve’l-basü ba’del mevt. Haggun, Eşşedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve rasulühü
Banyoya girmeden önce ne yapılır?
Banyoya girmeden önce mutla bir bardak ılık su için. Ilık su içtiğinizde ve sıcak bir duşa girdiğinizde kan damarlarınız rahatlayacak ve kan basıncınız düşecektir. Bu sayede stresten arınabilir ve banyo keyfini ikiye katlayabilirsiniz. İçeceğiniz suya limon ve salatalık da ekleyebilirsiniz.