Bebeklerde Çörek Otu Yağının Faydaları - Şartları Neler

Bebeklerde Çörek Otu Yağının Faydaları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bebeklerde çörek otu yağının faydaları nelerdir, bağırsak, sindirim sistemi, cilt, solunum sistemi, mide, reflü, gaz gibi sorunlarda çörek otundan elde edilen yağ çok işe yarar!

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Bebeklerde Çörek Otu Yağının Faydaları
14 Eylül 2023
172 okunma
Bebeklerde Çörek Otu Yağının Faydaları

Bebeklerde çörek otu yağının faydaları nelerdir, çörek otu nasıl uygulanır, sakıncaları var mıdır? Hangi aydan itibaren çörek otu yağı kullanılabilir ve neye iyi gelir? Bunları merak ediyor musun?

Bebeklere çörek otu yağı ile masaj yapmanın çok olumlu etkileri vardır. Gaz sancılarından kurtulur, rahat eder ve adeta gelişimi desteklenir. Peki çörek otu ya da çörek bebeklere yedirilir mi? Detayları içeriklerde.

Bebeklerde Çörek Otu Ne İşe Yarar?

Bebeklerde çörek otu yağının faydaları genellikle annelerin tavsiyeleriyle blog sayfalarında yer alıyor. Bebeklere çörek otuyla masaj yapmak, onların bağışıklık sistemini güçlendirdiği veya hastalıklara karşı güçlendirildiği yönünde yapılan yorumlar bulunuyor. Ancak bu çörek otu yağının tüketilmesi gerekiyor.

Bu nedenle bebeğin kaçıncı yaşında olduğu da önem taşıyor. En başta belirtelim ki doktorlara sormadan ve pediatri uzmanlarından bilgi almadan bu tarz ürünlerin kullanılmaması gerekiyor.

Bebeklere çörek otu yağı Kadınlar Kulübü tavsiyelerinde genellikle günlük tüketilmesi gereken bir yağ olduğu belirtilir. Özellikle omega desteği alması açısından tavsiye ediliyor. Yine yapılan yorumlarda annesini emen anne sütüyle beslenen çocuklarda bu yağın kullanımının daha rahatlatıcı etkilere sahip olacağı söyleniyor.

Ancak sağlıklı bir çocuğun yetişmesinde doktorlar ilk 6 ay sadece anne sütü tavsiye ederler. Dolayısıyla anne sütünü alırken, ilk 6 ay su dahil başka bir sıvı yağı ya da desteğe ihtiyacı yoktur. Aylarına göre büyüme periyotlarına göre ek gıdalar, meyve takviyeleri, çorba, püre gibi pek çok besinde yine doktorun belirlediği periyotlara göre yapılmalıdır. Ancak belirli bir yaşa gelen bebeklerde de çörek avuntu verilmesinde genel anlamda bir sakınca yoktur.

Aç karnına çörek otu yağı içmenin faydaları genellikle yetişkinlerde zayıflama ve kilo kontrolü gibi etkinler için kullanılır. Çörek otu yağının mide ve sindirim sistemine iyi geldiği, bağışıklığı güçlendirdiği söylenir. Ancak çoğu kişi çörek otu yağını genellikle zayıflama ve yağ yakımı gibi durumlardan dolayı kullanabiliyor.

Öksürüğe Çörek Otu İyi Gelir mi?

Bebeklerde çörek otu yağının faydaları arasında öksürüğe ve balgam sökme etkisiyle balgamın da iyi geldiği düşünülüyor. Özellikle küçük yaştaki çocuklar ve bebeklerde larenjit ve farenjit gibi hastalıklar görülüyor. Öksürük krizleri, boğmaca niteliğinde kesintisiz öksürük, aksırık ve tıksırık gibi etkiler görülebiliyor. Bu durumlarda çocuklara genelde çörek otu verilebiliyor.

Alternatif tıp olarak görülen bu tür takviyeler ve yağlar hem vücuda yapılan masajda işe yarar hem de oral yoldan verildiği zaman öksürüğün geçirilmesine ve boğaz yollarının yumuşatılmasına katkı sağlar. Bebeklerde çörek otu yağı faydaları olabildiği gibi zararları da olabilir. Özellikle bebeğin alerjisi olabilir ve farklı reaksiyonlara yol açabilir. Dolayısıyla bu konuda iyice bilinçlenmeden ve yaşına göre hesaplama yapmadan vermen önerilmez.

Bebeklerde Çörek Otu Yağının Faydaları

Bebeklerde Çörek Otu Yağının Faydaları

Özellikle ilk 2 yıl ve çocuklar genellikle anne sütü alırken alternatif tıpta geçerli olan otlar, yağlar veya çeşitli özütlerin verilmemesi çok önemlidir. En nihayetinde mide ve iç organları sistemleri yeni yeni geliştiği için onlara ağır gelebilir.

Gece yatmadan önce çörek otu yağı içmek yetişkin bireylerde sıklıkla görülen bir durumdur fakat bebeklere çok daha tavsiye edilmez. Zira midelerine dokunabilir, sindirim sistemlerini bozulabilir, ishal olmalarına neden olabilir. Mide bulantısını tetikleyebilir. Her çocukta farklı etkisi olabilir. Damla şeklinde verilmesi uygun olandır.

Bebeklerde Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde çörek otu yağının faydaları ve Çörek otu faydaları ayrı etkilere sahiptir. Sofraların vazgeçilmez baharatlardan biri olarak bilinen çörek otu salatalardan yemeklere börek çöreklerden çorbalara dek pek çok besinin içinde yer alır.

Hem muazzam lezzetiyle hem de sağlığa faydalarıyla sıklıkla tercih ediliyor. Genellikle oral yoldan alındığında öksürüğe iyi geldiği söylenir. Ayrıca balgam söktürme içinde doğal tavsiyelerden biridir. Direkt olarak yağ şeklinde kullanılabilir ya da çörek otu suyunun içinde kaynatılarak kullanılabilir.

Özellikle bebeklerde direkt yağ esansı özütü olarak vermemek daha makul olandır. Bu nedenle temiz bir içme suyunun içine koyup kaynatmak ve daha sonra içerisinden taneleri alarak soğutarak içmek daha makul olacaktır. Genellikle ılık tüketilmesi tavsiye edilir.

Bebeklere çörek otu yağı sürülür mü, iyi gelir mi? Gibi sorular için de genellikle masaj yağı olarak kullanıldığı düşünülüyor. Daha çok bebeklerde zeytinyağı ve piyasada onların cildine uygun üretilmiş masaj yağları kullanılır ancak çörek otu yağıyla da bacaklarına, karnına veya vücuduna masaj uygulanabilir.

Ancak bu yine bebeğinin cildiyle alakalı bir durumdur. Hassas bir tene sahip olabilir. Alerjik bir durum olabilir. Bu nedenle çok fazla uygulaman ve bebeğinin cildini tanıyarak uygulaman önerilir.

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

3 aylık bebeğe çörek otu yağı VERİLİR mi sorular için pek çok blog ve sayfa da genellikle bir sakıncası olmadığı söylenebilir. Özellikle ilk 6 ay anne sütünden başka hiçbir şey verilmemesi gerektiğini hatırlatalım.

6 aylık süreçte de şayet hasta veya boğaz enfeksiyonu olur, öksürük olursa mutlaka doktora götürmen ve doktor tavsiyesiyle ilaç kullanman gerekiyor genellikle. Enfeksiyon durumlarında 6 ay öncesindeki bebeklere antibiyotik kullanımı önerilir. Ateş düşürücü takviyeler verilebilir ancak çörek otu yağı bilinçsiz bir şekilde kullanılmalıdır.

Vücudunda kırmızı kabarıklıklar pullanmalar oluşabilir. Ayrıca sindirim sistemine veya diğer organlarına zarar verebilir. Dolayısıyla 3 aylık bebeğe çörek otu yağı verilmesi çok da makul değildir.

Yetişkinlerde çörek otu genellikle kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin dengelenmesine iyi geldiği söyleniyor. Sindirim sorunlarını gidermek ve hazımsızlığı önlemek için de çörek otu yağı genellikle tüketiliyor. Piyasada hazır olarak bulunan bu yağlar genellikle obezite ve aşırı kilo kontrolünde kullanılıp doğrudan sindirim sistemi hedef alınır.

Bir ancak bir sakıncası olmadığı ve bilakis tüketildiğinde kan şekerini düzenlediği ve gaz iştahsızlık gibi sorunları giderdiği düşünülüyor. Ayrıca ishal olma durumlarında da genellikle Bebeklerde çörek otu yağının faydaları gündeme gelebiliyor. Bebeklerde çörek otu yağı kullanmak için;

  • Temiz bir kap içerisinde temiz su kaynatmak gerekiyor.
  • Bir çay bardağı yeterli. Nitekim kaynadığı zaman bunun yaklaşık üçte bir kısmı zaten buhar olup gidecektir.
  • Kaynayan suyun içerisine bir çay kaşığı çörek otu koy ve kaynamasına devam etsin.
  • Daha sonra üzerini kapatıp 6 ila 8 dakika beklet.
  • Dinlenme süresi sonucunda süzgeç ile çörek otlarını süzerek temiz bir bardağa aktar.
  • Soğumasını bekle ve ideal ısıya geldiği zaman bebeğine içerebilirsin.

Hamileler Çörek Otu Yağı Kullanabilir mi?

Bebeklerde çörek otu yağının faydaları nelerdir ve çörek otu yağı kimler tarafından kullanılabilir? Öncelikle pek çok gıda besin takviyesi alternatif tıp ürünü veya çeşitli kremlerin hamilelerde kullanılması gerektiğini söyleyelim. Hem gebelik riski şüphesi bulunanlar hem de gebe olanlar çörek otu yağını kullanmamalıdır. Ayrıca emziren annelerde de çörek otu yağının kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Kan hastalıkları ile ilgili ilaç kullananlar da çörek otu yağı kullanmamalıdır. Nitekim kan pıhtılaşma sorunu olan Beta bloker türü ilaç kullanımı olan kişilere çörek otu yağı önerilmiyor. Yüzüne çörek otu yağı kullananlar sağlık açısından sorunsuz yani herhangi bir hastalığı olmayan ve ilaç tedavisi kullanmayan kişiler olmalıdır. Kan sulandırıcı ilaç takviyeleri kullanan kişilere çörek otu yağı önerilmemektedir. Ayrıca bu tür yağlar, kronik hastalıkları olan kişilerin doktorlarına danışmadan almamaları gereken ürünlerdir.

Çörek otu bebeğe gaz yapar mı? Bağırsak ve sindirim sistemini iyileştirici gücü olduğu bilinen çörek otu yağı genellikle bebeklerde gaz sorunlarının giderilmesinde etkilidir. Ayrıca gaz problemleri olan çocuklara da rezene çayı tavsiye edilir.

Ayına ve yaşına göre sorunsuz şekilde çörek otu yağı kullanabilir ve öksürük için içirebilirsin. Ancak dozunda ve fazla olmayacak şekilde tüketmesi, onun daha sağlıklı olması veya reaksiyon göstermemesi için önem taşır.