Bedelli Askerlik Şartları ve Fiyatları 2024 - Şartları Neler

Bedelli Askerlik Şartları ve Fiyatları 2024

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bedelli askerlik şartları 2023 yılında ne oldu? Bedelli askerlik yaş sınırı nedir? Bedelli askerlikten kimler yararlanabilir? Bedelli askerlik zamlandı mı? İşte detaylar….

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Bedelli Askerlik Şartları ve Fiyatları 2024
26 Aralık 2022
545 okunma
Bedelli Askerlik Şartları ve Fiyatları 2024

Bedelli askerlik Türkiye sınırları içerisinde Osmanlı döneminden bu yana belirli aralıklarla zorunlu askerliğe alternatif olarak üretilmiş ve kısa sürede olarak gerçekleştirilen bir uygulamadır. Ordunun ve devletin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bireylere işlerini kaybetmemesi adına gerçekleştirilmiş ücretli bir ödenek ile yapılan işlemdir.  Bedelli askerlik şartları 2024 yılı içerisinde farklılık göstermez diğer yıllarda uygulanan şartların aynısı geçerli olacaktır.

Her yıl yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte bedelli askerlik ücretleri farklılık gösterebilir.  Yapılan çalışmalar ve devletin Maddi kazançları göz önünde bulundurularak belirli bir ücretlendirme çıkartılır.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Her yıl düzenlenen bedelli askerlik ücretleri 2023 yılının ikinci yarısına kadar 80 binden biraz daha fazla olarak belirlenen askerlik ücreti, 2024 yılında 96.076 TL olarak tahmin ediliyor. Açıklanacak net rakamlardan sonra bu yılki ödemeler memur maaşlarının zammına göre belirlenecek.

Yani memura gelecek zam ile birlikte askerlik ücretine gelecek zam da belli olacak.  Bedelli askerlik ücretlerine ek bir zam gelmesi durumu söz konusu olursa bu tutarın 100 bin TL’yi açabileceği düşünülmektedir.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? 

Bedelli askerlik şartları 2024 yılında yine en çok merak edilen konular arasında olacak. Birçok kişi uzun süre askerlik yapmamak adına bedelli askerliğe başvuru yapabilir. Fakat fiyatlarının yüksek olması nedeniyle zorunlu olarak 6 ay ya da 12 ay askerlik yapılması durumu söz konusu olur.

Bedelli Askerlikten Kimler Yararlanabilir?

Bedelli askerlik şartları 2024 yılında da yapabilmek için belirli bir mezuniyet şartı aranmaz. Lise mezunu gerekli görülen şartlarda ödemeyi gerçekleştirerek bedelli askerlik yapabilir. Ya da bedelli askerlik yapamıyor ise  6 ile 12 ay  askerlik yapabilir.

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen kişilere 7179 sayılı askere alma kanunu 9. maddesi uyarınca tüm askerlik yıkılması olan kişiler yaş sınırına bakılmaksızın askerlik çağına girmiş olması yeterli olacaktır.

Aynı zamanda bedelli askerlikten yararlanabilmek için zihinsel ve fiziksel engelinin olmaması gerekir. Bakıma muhtaç ya da belirli bir oranda engelli statüsünde olanlar bedelli askerlikten yararlanamaz. Alınan sağlık raporunun ardından bedelli askere başvuru yapılabilir.

Bedelli askerlik yapabilmek için ödenecek ücretlerin hesaplama işlemleri 240 bin gösterge rakamının ödemenin yapıldığı gün itibarı ile geçerli olması kaydıyla memur aylık  maaşını katsayısı çarpımı sonucunda bulunur.  Bu bedel her yıl ocak ayında ve Temmuz ayında değişkenlik gösterir ve yeniden hesaplanır.

Bedelli Askerlik Nedir? Yaş Sınırı?

Bedelli askerlik şartları 2024 yılında da yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Yani askerlik çağına girmiş yükümlüler, bedelli askerlik için ödemelerini bankalar gerçekleştirerek sorumluluklarını yerine getirebilirler. Aksi yaşanmadığı sürece belirli oranda yapılan zamlar göz önünde bulundurularak bu rakamlar askerlik yapmak isteyen kişilerin ödeyeceğim meblağ olarak karşımıza çıkar.

Bedelli Askerlik Nedir? Yaş Sınırı? 

Haziran 2024 yılında yasalaşan kanuna göre bedelli askerlik sürekli olarak yapılabilecek haline gelmiştir. Kanuna göre ve aynı zamanda memuru maaşı katsayısına göre artan bedelli askerlik ödemeleri her altı ayda bir zam gelecek şekilde düzenlenmektedir. Bu doğrultuda bedelli askerlik fiyat kablosuz şekilde belirtebiliriz.

  • 2019 Temmuz 33 bin 230 TL,
  • 2020 Ocak  35 bin 54 TL,
  • 2020 Haziran 37 bin 70 TL,
  • 2021 Ocak 39 bin 788 TL,
  • 2021 Temmuz 43 bin 150 TL,
  • 2022 Ocak 55 bin 194 TL,
  • 2022 Temmuz 80 bin 64 TL.

Bedelli askerliğin ilk çıktığı andan bu zamana kadar toplamda %155 zam olduğu görülmüştür.  Bu nedenle gelecek zamlar sürekli olarak farklı oranlara sahiptir. Yapılacak zamlardan sonra bu yılki bedelli askerlik ücretleri netleşmiş olacak ve kişiler Temmuz ayına kadar bu ödemeleri gerçekleştirerek zorunlu askerliklerini tamamlayabilecekler.