Canını Yakana Okunacak Dua - Şartları Neler

Canını Yakana Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Canını Yakana Okunacak Dua, Canını Yakana Okunacak Dualar, Canını Yakana Dua Okunuşu, Canını Yakana Okunacak Sureler, peygamberimiz ne diyor. Hangi sureler ve dualara sığınmalıyız.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Canını Yakana Okunacak Dua
28 Haziran 2022
2.285 okunma
Canını Yakana Okunacak Dua

İnsan etten kemikten yaratılmış olup, maddi manevi aciz bir varlıktır. Canı yanması ve haksızlığa uğraması gibi durumlar, insanoğlunu derinden etkileyen konular arasında yer alır. Dolayısı ile nefsi rahat durmayacak ve Canını yakana okunacak dua olarak beddualarda bulunmak ve hakkını almak dileyecektir. Ancak müminin ruhuna yakışan şey hemen her durumda beddua etmek olmamalıdır.

Canını Yakana Okunacak Dualar

Mümin için en büyük teselli alemlerin yaratıcısı olan Allah’a yönelmek ve her şeyi O’nun izni ile olduğunu bilerek, teslim ve tevekkül ile yaklaşmak olmalıdır. Bu her konuda hakkınızı yedirip susun demek değildir. Ki Efendimiz SAV de, konu ile ilgili bir hadis-i şeriflerinde buyurmuştur ki;

Yine başka hadis-i şerifte;

Buyrulur. Dolayısı ile bu gibi hususlarda susmak değil konuyu çözmek için çabalamak söz konusu olacaktır. Dua hususunda ise bahsedildiği üzere hemen bedduaya sarılmak değil her şeyi ilmi ile bilen Rabbe yönelmek doğru olandır.

Canını Yakana Dua Okunuşu

Mümkün olduğunca beddua etmekten kaçınıp, haksızlığa uğramış bir insanın Allah’a sığınması en doğru olandır. Çünkü Allah Adil-i Mutlak’tır ve kimsenin iyi ya da kötü; hakkını kimsede bırakmayacaktır. İnsanın zerre miktarınca yaptığı iyiliğin de kötülüğün de mutlaka karşılığı olacağını, Kuran-ı Kerimde Rabbim biz kullarına bildirmiştir. Bu karşılık durumunun ise özellikle ahiret adına söylenmesi, kesinlikle mümkün olur. Dolayısı ile canını yakana okunacak dua olarak Rabbe yönelmeli, sıkıntıların selameti için dua etmeli ve Allah’a sığınmalıdır. Ayrıca şu dua edilebilir;

Canını Yakana Okunacak Sureler

  • Zalimin şerri ve zulmünden, kıskanç insanın hasedinden korunmak için, ayrıca nazar için Kalem süresinin 51 ve 52. Ayetlerinin okunması tavsiye olur.
  • Yusuf suresi 21.ayeti hem bolluk bereket için okunduğu gibi; hem de düşman şerri ya da mahkeme – dava gibi bir durumun, sizin hayrınıza sonuçlanması niyeti ile okunabilir.
  • Nuh suresi 28.ayeti, zalimin zulmünden korunmak; mazlum ve Müslümanlar için dua mahiyetindedir.
  • Bakara suresi 250.ayet yine bir üstte belirtilen durumu sağlamaya vesile olacaktır.