Cenaze Evinde Okunacak Dua - Şartları Neler

Cenaze Evinde Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Cenaze Evinde Okunacak Dua, Cenazede Okunacak Zikirler, Cenaze Evinde Okunacak Sure Ve Ayetler nasıl okundukları ve anlamları… Biri vefat ettiğinde hangi dua okunur, birisi vefat edince hangi dua okunur, birisi ölünce hangi dua okunur, vefat eden kişiye hangi dua okunur, vefat edene hangi dua okunur, vefat edenlere hangi dua okunur; Cenaze namazında hangi dua okunmaz, cenaze namazında hangi dua okunur, cenazede hangi dua okunur, cenazede hangi dua okunuyor, cenazenin 52 sinde hangi dua okunur

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Cenaze Evinde Okunacak Dua
30 Haziran 2022
2.377 okunma
Cenaze Evinde Okunacak Dua

Cenaze evinde okunacak dua olarak vefat etmiş insanın ruhu için hediyeler göndermek denilebilir. Bu dua ve surelerin neler olduğuna aşağıda ayrıntılı olarak değinilecektir. Ayrıca vefat eden insanın, oldukça üzgün olan aile ve yakınları adına; gönüllerine bir huzur, sekine ve teselli olması adına inşirah süresi okumak da fayda edecektir. Dua her insan için özellikle aciz olduğu durumlarda, Aziz olana yönelmek ve O’nun (CC) kapısını çalmak anlamı taşır. Dolayısı ile bu durum, bir çeşit ibadet hükmünde olup hem isteklerin sunulmasını sağlarken hem de insan için bir sevap kapısı olacaktır. Özellikle ölüm gibi durumlar karşısında eli kolu bağlanmış ve çaresizliğe düşmüş insanın yegane dayanağı ve ferah noktası dua etmek, Kuran-ı Kerim okumak olur. Bu durum halk nazarında da bir çeşit adet ve gelenek olmuş ve vefat edenin ardından cenaze evinde okunacak dua olarak yer almıştır. Peki, bu dualar ve sureler neler olmalıdır?

Cenaze Evinde Okunacak Sure Ve Ayetler

İnsanların başına gelebilecek olan her türlü ölüm, keder, hüzün, musibet gibi sıkıntılı durumlar ilk kez duyulduğunda Bakara süresinin 156. ayeti olan kısmın okunması buyrulmuştur. Bu ayetin Arapça okunuşu; “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn”. Türkçe anlamı; “Onlar; başlarına bir musibet gelince, Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz, derler.” Olarak Arapça ve Türkçe meali verilebilir.

Fatiha Suresi

Cenaze ardından okunacaklar arasında, hiç şüphesiz Kuran-ı Kerim gelmektedir. Ölen meyyitin – meyyite ardından, onun ruhu için ayetler okuyarak hediye etmek doğru bir yaklaşım olur ve kabir sual sorgularını kolay hale gelmesi umulur. Bu surelerin başında ne niyet ile okunur ise olacağına inanılan ve Kuran’ın kalbi buyrulmuş Yasin suresi gelmektedir. Yasin suresini ölülerin üzerine okumak da hadis-i şerifler tarafından insanlara tavsiye olunmuştur.

İhlas Suresi

Ayrıca Tebareke, Fatiha, 11 ihlas, Amenarrasulü okumak da efdaldir.

11 ihlas okuyarak ölülere bağışlanması hususunda, ölüler adedince okuyana sevap verileceği de bildirilir.

Amenarrasulü 1

Amenarrasulü 2

Cenazede Okunacak Zikirler

Cenaze evinde okunacak dua olarak, taziyeye gelenler ile paylaşarak ihlas suresi ya da 70 bin tevhid zikri okumak da efdaldir. Allah’ın izni ile kelime-i tevhid vesilesi ile vefat eden kimsenin cehennem azabından kurtuluşa ereceği umulur.