Cennet Gerçek Mi, Gerçekten Var mı? - Şartları Neler

Cennet Gerçek Mi, Gerçekten Var mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Cennet gerçek mi sorularına karşılık 8 isme yer vermesi de diğer bir ispatıdır. Huld, Meva, Adn, Firdevs gibi ismlerden oluşan bir tabakadan oluşmaktadır.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Cennet Gerçek Mi, Gerçekten Var mı?
03 Şubat 2024
250 okunma
Cennet Gerçek Mi, Gerçekten Var mı?

Herkesçe bilinen bir gerçek olan cennet ve cehennem olgusu dini kitaplar yoluyla duyurulmaktadır. Temeline bakacak olursak da Hz. Adem yıllarca cennet yaşamış olmasına rağmen yaptığı bir hata sonucu dünyaya gönderilmiştir. Yasak meyveyi yemesinden dolayı dünyaya gönderilerek cezalandırılmıştır. Burdan da cennetin nasıl bir lütuf olduğu belli edilmektedir. Kur’an cennetle alakalı pek çok ayet söz konusudur. Detaylı bir bilgi edinmek imkansız olsa da cennet konusunda belli başlı bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler ışığında cennet gerçek mi sorusu olumlu yönde cevaplanmaktadır.

Cennetin Yeri

Cennet herhangi bir gezegen olarak ele alınmamalıdır. Nitekim tüm gezegenler birinci kat olarak bilinen sema içerisindedir. Semalar 7 kay olarak yaratılmıştır. Ve diğer katlar daha büyüktür. Kur’an da cennetin yeriyle alakalı yerin ve göğün genişliği kadar kadar olduğu belirtilmektedir. Cennet gerçek mi soruları bu bilgiler ile ele alınmaktadır. Cennet daha yukarılarda yer almaktadır. Bu sebepten dolayı herhangi bir gezegenden bahsetmek mümkün değildir. Cennet gerçek mi sorularına karşılık 8 isme yer vermesi de diğer bir ispatıdır. Huld, Meva, Adn, Firdevs gibi isimlerden oluşan bir tabakadan oluşmaktadır. Kur’an da dünyada gerçekleştirilmiş olan faaliyetlere göre insanları cehennemin ve cennetin beklediği açık bir şekilde belirtilmiştir. Gerekli olan sınavların verilmiş olması ve şeytana uymama durumlarında cennetin kapıları açılmış olacaktır. Nitekim Kur’an da insanların yaşayışlarına göre cennet ve cehennemin hazır olarak beklediği de belirtilmiştir. Gerçekliği konusunda Kur’an üzerinden bilgi sahibi olabildiğimiz bu konuda herhangi bir deneyim söz konusu değildir. nitekim cennete gidip geri gelebilen kimse olmamıştır. Bir takım hurafeler söz konusu olsa da bunların gerçekliği asla ispatlanamamış ve ispatlanması da mümkün değildir. Dini konularda kanıtlar bulabilmek imkansız olmaktadır.

ilginizi çekebilir; https://sartlari.com/bassagligi-mesajlari/