Cinler Gerçek mi?, Gerçekten Var mı? - Şartları Neler

Cinler Gerçek mi?, Gerçekten Var mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Bu aşamada cinler gerçek mi diye merak ediyorsanız kutsal kitapta var oldukları için gerçektir.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Cinler Gerçek mi?, Gerçekten Var mı?
29 Ocak 2024
289 okunma
Cinler Gerçek mi?, Gerçekten Var mı?

Hem İslamiyet inancına göre hem de diğer inançlara göre cinler kutsal kitapta yer alan varlıklardır. Her ne kadar gözle görünen varlıklar olmasalar da, hatta pek çok kişi tarafından doğaüstü varlıklar olarak adlandırılsalar da cinler konusunda pek çok insan fikir yürütmektedir. Bir kere Kuran-ı Kerim’de yer alan ayetlerin içerisinde cinler tasvir edilmiş ve onların birer şeytan olduğunu söylenmiştir. Bilinen ilk cinin de iblis Şeytan olduğu bilinmektedir. Yine ayetlerde cinler hükümdarı olarak bu konudan bahsedilmektedir. Cinler de farklı boyutlarda yaşayan bir yaşam şekilleri olan varlıklardır. İnsanlardan üstün değiller. İçlerinde iyilerin olması kötülerin olduğu gerçeğini de değiştirmemektedir. Kendini insanlardan üstün gören cinlerin inşalara musallat olduğu da kayıt altına alınmış gerçekler arasındadır. Cinler gerçek mi sorusunun cevabı pek çok açıdan evet olmaktadır.

Cinler Gerçek mi; Cinler Nedir? İslam’da Cinlerin Yeri

İslam kültüründe cinlere büyük bir yer ayrılmış durumdadır. Aslında popüler kültürde de cinlerin yeri büyüktür. İnsanların cin musallatları hakkında fazlaca yorum yapıyor olmaları, bunları incelemeleri ve belgelemeye çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Bilimcilere göre cin gibi gözle görülmeyen varlıklar gerçek sayılmaz iken kutsal kitaplarda cinlerden bahsediliyor olması cinler gerçek mi sorgusunun yapılmasına ortam hazırlıyor.

Kutsal kitaplarda Nuh Tufanı’ndan önce tanrı ile meleklerin anlaşmazlık yaşadığını ve bazı meleklerin isyan çıkararak tanrıya karşı geldiği yazıyor. Dolayısı ile de Tanrı’ya karşı gelen bu meleklerin şeytana taptığını ve günümüzdeki tüm kötülüklerin bu nedenle ortaya çıktığı yazılıyor. Bu aşamada cinler gerçek mi diye merak ediyorsanız kutsal kitapta var oldukları için gerçektir. Ama popüler kültürde anlatılanlardan daha farklı bir boyutta yaşamaktadır ve kutsal kitaplarda belirtildiği üzere cinlerin insanlar üstündeki etkisi korku ile alakalıdır.

ilginizi çekebilir; https://sartlari.com/cinlerin-kani-var-midir/