Dileğin Gerçekleşmesi İçin Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Dileğin Gerçekleşmesi İçin Dua
20 Eylül 2021
49 okunma
Dileğin Gerçekleşmesi İçin Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Dileğin gerçekleşmesi için dua etmek isteyenlere birkaç sureden söz edilir ve üst üste tekrarlamanız halinde dileklerinizin yerine getirilmesi mümkün olabilir. Öyle ki sadece dilekleri dile dökmek yerine dualara başvurmanız ve içtenliğe yer vermeniz gerekir. Her bir dua Türkçe meali üzerinden ele alınabilir ve dileklere dair okunmaya başlayabilir.

Söz konusu dileklerin gerçekleşmesi olduğu zaman Hacet Duası başı çeker. Duanın zikir şeklinde tekrar edilmesi uygun görülür. Kısa bir ayet şeklinde ele alınan dua eşliğinde dileklere geçilebilir. Hatta bu aşamada uygun görülen 77 tekrar oluyor. Kısa bir ayet olarak dile dökülen Hacet Duası 77 tekrara bağlı olarak dileklerin yerine getirilmesinde etkili oluyor.

Muradın dile dökülmesinde dualar son derece etkilidir. Bunun için her birinin Arapça okunuşu üzerinden değerlendirilmesi gerekir. Ardından ise yine her birinin meali bulunur ve anlamlarını dikkate alarak dile dökmeniz istenir. Özellikle de söz konusu dilekleriniz olduğu zaman anlamlı duaları arka arkaya dile dökmeniz en doğrusu olacaktır.

Sadece Hacet değil aynı duanın Dilek Suresi şeklinde de anıldığı görülür. Dilek Duası aynı şekilde 77 defa tekrarlanması üzerine sonuç alırsınız. Hatta sadece duayı tekrarlamak ile sınırlı kalmanız doğru olmaz. Bunun ardından dileklere geçmeniz gerekir. Bereket, kazanç, kısmet ya da şifa gibi ayrı dilekler üzerine dualarınızı ederek Allah’a sığınabilirsiniz.

‘Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.’

Dileklerin kabulu için hangi sure okunur?
‘Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh. ‘ Bu çok etkili olan dilek duasının Arapça okunuşu şeklidir.
Ne okursak duamız kabul olur?
Duanın kabul olması için nelere dikkat edilmelidir? … Duadan önce tövbe ve istiğfar edilmeli. … Duadan Önce Allah’a Hamd Edilmeli, Peygamber Efendimize Salavat Getirilmeli. … Dua İçten, Tevazu İle Yalvararak Yapılmalı … Israrla Dua Edilmeli. … Umut Ve Korku İçinde Dua Edilmeli. … Dua Ederken Zaman Seçimine Dikkat Edilmeli.
Bir dileğin gerçekleşmesi için ne yapılmalı?
Her muradın halli için 1000 defa Nasr süresi okunur. Dileklerin kabulü için her gün 100 kere “Ya Kadir”, “Ya Müheyminü(135 kez)”esması okunur. Sabah namazından sonra 55 kere “Ya Mucib” okunmalıdır. Yapılan duaların kabul olması için 70 kere “Bedi’assemavati velardı” okunmalıdır.
Bir dileğin gerçekleşmesi için hangi esma okunur?
Ya Mucib esması “duaları kabul eden” anlamına gelir. Kişi önce ya Mucib esmasını art arda 7 defa okuyacak ve ardından Fatiha suresinin tamamını bir defa okuyarak duasını bitirecektir.