Dua Eden Adam

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Dua Eden Adam
26 Eylül 2021
42 okunma
Dua Eden Adam
Okuma süresi: 2 dakika

Dua eden adam işlerinin yolunda gitmesini ya da hastalıklara karşı sağlıklı kalmayı dileyebilir. Bunlardan ziyade mevcut yaşantısına şükretmek adına duaya başvurabilir. Sadece kendini için değil ailesine ve de sevdiklerine ilişkin dualara yönelebilir. Bunun için de çoğu zaman abdest alınır ve birkaç rekat namaz sonrasında dileklere geçilir.

Dileklerin gerçek olmasını isteyenler etkili duaların üzerinde durur. Önce besmele çekilir ve etkili duaların tekrar edilmesine özen gösterilir. Bu aşamada ellerin kıbleye doğru dönük olması gerekir. Kıbleye karşı dualarınızı arka arkaya sıralar ve niyetlerinizi belli edersiniz. Kısmetten berekete, bereketten başarıya kadar çoğu konuya değinilebilir.

Yine bereket, kısmet ya da başarıya ilişkin ayrı duaların bulunduğunu da unutmamak gerekir. Her bir sure farklı anlamlar içerir ve ihtiyaçlarınız üzerine tercihte bulunmanız gerekir. Üstelik seçtiğiniz surelerin Türkçe meali nasıl değerlendirmeniz ve gün içerisinde arka arkaya dile dökmeniz en doğrusu olacaktır.

Duaları ederken tercih edilen kıyafetler dahi önem arz eder. Hem rahat hem de çok açık olmayacak şekilde kıyafet tercihinde bulunmanız faydalı olacaktır. Söz konusu namaz olduğu zaman buna usullerine uygun bir şekilde yer vermek gerekir. Ardından da etmek istediğiniz duaları sıralar ve de son olarak dileklerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz. İyi niyete ve dileklere karşı edilen dualar önemli bir yere sahiptir.

Dua nasıl yapılması gerekir?
İçtenlikle yapılır, sessizce ve ihlasla dua etmek, kıbleye yönelerek dua etmek, Allah zikri ve Peygamber efendimize salavat getirerek duaya başlamak, Abdestli olarak dua etmek, namazlardan sonra dua etmek.
Dua ederken nasıl başlanır?
Dua ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir. – Dua ederken eller açık bir şekilde omuz hizasına kaldırılabilir. – Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten dua etmek en güzelidir. – Korku ve ümit arası duygularla dua edilmelidir.
Yüce Allaha nasıl dua etmeliyiz?
Yüce Allah’a karşı hürmetli bir tavır takınmak, saygıyla dileğini arz etmek. – Bağırıp çağırmadan, alçak bir sesle, tevazu ile dua yapmak. – Öncelikle tövbe ederek günahlarından arınmak. – Sessiz ve gizli bir şekilde, kıbleye yönelerek dua etmek.
Hz Muhammed nasıl dua ederdi?
Gün boyunca, her işinde Allah’ın rızasını gözeten Resûl-i Ekrem (s.a.s), daima O’na dayanır, güvenir ve “Allah’ım! Bana hayırlısını ver ve benim için en hayırlısını seç.” diye dua ederdi. “Allah’ım! Bize dünyada iyilik ver, âhirette de iyilik ver
Kimler icin dua edilir?
Mümin kullar kaza ve belalardan korunmak, tövbe etmek, yardım istemek ve bağışlanmak için sık sık dua okur. Dua etmenin zamanı ve mekanı yoktur. Her zaman her yerde dua edilebilir. ”Dua, ibadetin kendisidir” hadisi duanın dinimizde ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.