Dua Eden El

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Dua Eden El
19 Eylül 2021
48 okunma
Dua Eden El
Okuma süresi: 2 dakika

Dua eden el kıbleye doğru kalkar ve Allah’a bu şekilde seslenmeniz uygun görülür. Dualarınızı etmeden önce abdest alabilirsiniz. Hatta birkaç rekat namaz kıldıktan sonra dualara geçilebilir. Bu aşamada isteklerinize göre dualara yönelmeniz en doğrusu olacaktır. Şöyle ki şifaya ya da berekete karşı ayrı dualar üzerinden Allah’a yönelmek gerekir.

Sadece şifa ile bereket ele alınmaz. Bunlar kadar hayırlı bir kısmet, başarı ya da rahat bir uyku için de dualara yönelebilirsiniz. Öyle ki her bir duruma dair ayrı dualar ele alınır. Hepsi de son derece anlamlıdır ve iyi dileklerinizi iletmeden önce okumanız gerekir. Dileklere uygun olan sureler üzerinden Allah’a sığınmanız mümkün olabilir.

Dua etmek için önceliğiniz mevcut duruma uygun olan surelere ve de ayetlere yönelmek olmalıdır. Üstelik hepsinin Arapça okunuşu kadar Türkçe anlamlarına da değinmeniz gerekir. Ardından tekrarlı olacak şekilde dile dökmeye başlayabilirsiniz. İster sesli olarak isterseniz de içinizden tüm duaları edebilirsiniz.

Mucizevi dualar olarak öncelikle Ayetel Kürsi ele alınabilir. Bunun gibi Fatiha ile İhlas sureleri de her türlü durumda okunabilir. Uzun olan surelerin ise ayetlerine değinilir. Kısa olan bu ayetlerin birkaç tekrarı üzerine dileklere geçilebilir. Öyle ki dileklere karşı son derece etkili olan dualar bulunur ve onlarca kez tekrar edilmesi üzerine sonuç alınabilir.

Hayırlısı için nasıl dua edilir?
Rabbim bu kısmetim hayırlı ise benim eşim olsun değil ise o kişiden beni soğut. Bu durum için seni vekil ediyorum ya Rabbim.” TÜRKÇESİ “…Rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ(imâmen).”
Dua eden kişiye ne denir?
daiyan. (Tekili: Dâi) Dua edenler, duacılar.
Dua etmeden önce ne söylenir?
Dua ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir. – Dua ederken eller açık bir şekilde omuz hizasına kaldırılabilir. – Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten dua etmek en güzelidir. – Korku ve ümit arası duygularla dua edilmelidir.
Hz Peygamberimiz nasıl dua ederdi kısaca?
Gün boyunca, her işinde Allah’ın rızasını gözeten Resûl-i Ekrem (s.a.s), daima O’na dayanır, güvenir ve “Allah’ım! Bana hayırlısını ver ve benim için en hayırlısını seç.” diye dua ederdi. “Allah’ım! Bize dünyada iyilik ver, âhirette de iyilik ver.
Allah nasıl dua edilir?
“Rabbiniz size: «Bana duâ edin ki duânızı kabul edeyim» dedi. (Gâfir [Mü’min] sûresi, 60) ayetinde zikredildiği gibi Allah (c.c) biz kullarının O’na dua ettiği takdirde kendisinin bizleri geri çevirmeyeceğini; ‘Allahu teâlâ, duanızı kabul eder.