Dua Okurken Ağırlık Çökmesi - Şartları Neler

Dua Okurken Ağırlık Çökmesi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dua Okurken Ağırlık Çökmesi, Dua Okurken Neden Ağırlık Çöker, Dua Aşamasında Ağırlık Çökmesi, dua ederken, kuran okurken neden ağırlık çöker, ne yapılmalıdır, kötü müdür?

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Dua Okurken Ağırlık Çökmesi
01 Temmuz 2022
7.397 okunma
Dua Okurken Ağırlık Çökmesi

Dua okurken ağırlık çökmesi ve esneme halinin genel itibari ile şeytanın insan üzerinde yaptığı bir tür oyalama taktiği olduğu ve insanın kulluk bilincine zarar verilip, aklının başka şeylerle meşgul olması demek olduğu belirtilebilir. Fark edilir ise bu gibi ağırlık halleri genel itibari ile dini işlerle meşgale olunduğunda, daha fazla görülmekte ve artmaktadır. Örneğin takip ettiği bir dizi karşısında, her ne kadar yorgun olursa olsun insana pek fazla ağırlık çöktüğü; ya da önemli ve nefsi bir durum karşısında böyle durumlar ile karşılaşıldığı pek fazla görülmez. İdrak etmek gerektir ki Allah ile irtibat kurma haline geçilen her türlü ibadet durumlarında bu hal gözle görülür şekildedir.

Dua Okurken Ağırlık Çökmesi

Dua Okurken Ağırlık Çökmesi

Dua Okurken Neden Ağırlık Çöker?

Dua okurken ağırlık çökmesi genel olarak uyuklama hali ya da o yaptığı işten vazgeçip bu hali gidermeye çalışma çabasına yönelmesi gibi durumlar ile neticelenir. Ve dikkat edilir ise ilginçtir ki bu ağırlık çökme meselesi genel olarak; kuran okurken, namaz kılarken, dua ederken, ilim öğrenirken vs gibi özellikle ibadet durumlarında daha fazla olmaktadır. Ve insanların uyku haline girmeleri, esnemeleri ve ağırlık çökmesi söz konusu olur. Çünkü bu ibadet halleri, şeytanın kesinlikle hoşlanmadığı mevzular arasında yer alır. Haliyle de bu durumlardan insanları alıkoymaya çabalarlar. Bilincinde olan insanda bu haller karşısında dik durmaya çabalar. Bu durumda da ettiği ibadet daha efdal olmaya yönelir.

Dua Aşamasında Ağırlık Çökmesi

Dua, insanın fiili olarak acizliğini bilerek her şeyin yaratıcı olan Aziz ve Ulu Rabbine yönelmesi ve O’nun kapısının tokmağına mahfiyetle dokunması demektir. Bu anlamda güzel bir ibadet olarak geçer. Dua ile insan, 18 bin alemi yaratan Rabbinin kendisini dinlediğini bilir. Belki de kimseye anlatamadığı dertleri anlatır, içini döker ve çare diler. Bir bakımdan dua Rabbi ile irtibat halidir. Dünyada dahi üst düzey makamlarda bulunan insanlara kolaylıkla ulaşılamıyor iken, Alemlerin Yaratıcısı olan Allah’a el açmak kolaylığı ile ulaşabilmenin adıdır. Dolayısı ile dua okurken ağırlık çökmesi de şeytanın bu ulvi duygulardan insanı uzaklaştırma çabası olduğu da görüldüğü üzere çok aşikardır.