Dua Okurken Esnemek Kötü Mü, İyi Mi? - Şartları Neler

Dua Okurken Esnemek Kötü Mü, İyi Mi?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dua Okurken Esnemek, Dua Okurken İnsan Neden Esner, Dua Okurken Esnenildiği Zaman Şeytan Uzaklaşır Mı, duada esneme anlamı iyi mi kötü mü?

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Dua Okurken Esnemek Kötü Mü, İyi Mi?
29 Haziran 2022
725 okunma
Dua Okurken Esnemek Kötü Mü, İyi Mi?

Şeytanın tek ve yegane görevi; insanın Allah’a karşı kulluk yapmasına engel olup, kendisi gibi cehennem ehli olmasına çabadır. Ki bu hususta Rabbim ile diyalogları söz konusu olmuş ve şeytanın ahirete kadar bu durum için çabalayacağı; insanları azdırıp Allah’tan uzaklaştırmak için uğraşacağı bildirilmiştir. İnsan, gün içinde de bu esneme ihtiyacına düşebilir ancak; bu durum genelde ibadet ile uğraşırken ya da dua okurken esnemek duygusuna kapılmak gibi oluyor ise bu noktada daha dikkatli olmak gerekecektir. Dolayısı ile insanın özellikle ibadet hususunda esneme ihtiyacına girmesi, şeytanın insanın içine attığı gaflet nedeni ile olmaktadır şeklinde biz insanlara bildirilir. Gün içinde ya da ibadet halinde iken de bu esneme haline mümkün mertebe mani olmak doğru olacaktır.

Dua Okurken İnsan Neden Esner?

Bahsedildiği üzere bu esneme hali, normal zamanlarda olmasından ziyade; ibadet halinde daha çok oluyorsa kesinlikle şeytani bir durumdur. Hatta öyle ki bazı insanların dua okurken esnemek; namaz halinde iken esnemekten okuması gerekenleri okuyamadığı ya da zorlandığı gibi mevzular dile getirilmiştir. Görüldüğü gibi şeytan var gücü ile insanın Allah ile irtibatına engel olmak adına her cihetten kozlarını oynar ve kulluk bilincinin önüne geçerek; basit mevzular ile oyalanmaya yöneltmeye çalışır. Ki bu hususta, Hz. Peygamber SAV; esneme ihtiyacı duyulması halinde, eliyle ağzını örterek; bu esneme haline mümkün oldukça mani olmak gerektiğini biz insanlara bildirmiştir. Konuyla ilgili hadis-i şerif bulunmaktadır.

Dua Okurken Esnenildiği Zaman Şeytan Uzaklaşır Mı?

Halk nazarında genel itibari ile dua okurken esnemenin nazara karşı iyi olduğu ve şeytanın o insandan uzaklaştığı gibi hususlara inanılır. Ki bu durumun doğruluğu ve net bir bilgi durumu söz konusu değildir. Bilakis, yukarıdaki başlıklarda da geçtiği üzere; şeytan özellikle ibadet hususlarında insana gaflet vermek için esneme duygusuna yöneltir. Bu durum, Allah (CC) kulluk yapılırken şeytanın bir nevi insanı oyalama ve aklını başka yere yönlendirme yöntemi gibidir. Bu sebeple de elden geldiğince mani olmaya özen göstermek doğru olacaktır.