Duaların Kabul Olması İçin Dua - Şartları Neler

Duaların Kabul Olması İçin Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Allah Hangi Duaları Geri Çevirmez, Allah Hangi Duaları Kabul Eder… hangi dua ne için okunur, hangi dua ne işe yarar, hangi dua ne zaman okunur, hangi dua neye iyi gelir, hangi dua niçin okunur, hangi dua okunmalı, hangi dua reddolunmaz..

Anasayfa > Genel > Duaların Kabul Olması İçin Dua
19 Kasım 2021
339 okunma
Duaların Kabul Olması İçin Dua

Duaların kabul olması için dua, dilek duası olarak okunur. Herhangi bir dertte, herhangi bir sıkıntı da, hastalıkta ya da sağlıkta eller göğe açılıp, dua edildikten sonra bu duanın kabul olması için dilek duası okunur. Dilek duası Sevgili peygamberimiz Hz Muhammed’in (S.A.V.) kör olan birisinin isteği üzerine okuduğu bir duadır. Bu dua abdest alınarak okunmalıdır. Kişi derdinde, sıkıntısında duasını ettikten sonra bu duanın kabul olabilmesi için Rabbine yalvarır. Dua edilirken içten ve tevazu ile yapılmalıdır. Yalnızca yaşanılan problemlerden kurtulmak adına değil, derdi veren rabbin dermanı da verebileceğine inanarak dua edilmelidir. Dua edildikten sonra manevi yön güçlü tutularak dilek duası da beraberinde edilmelidir. Dilek duası, umut ve korku içinde edilmelidir. Dua edildikten sonra edilen dilek duası için bir ayette yalvara yalvara, için için dua edin şeklinde ifade buyrulur. Yalnızca duayı edip kenara çekilmek yerine sevgili peygamberimizin de dua sonralarında ilave olarak eklediği dilek duası, gerek anlamı gerekse manevi yönüyle fazlasıyla güçlüdür. Bu sebepten dolayı yalnızca dua ettikten sonra değil namazlarınızın ardına da okuyabilirsiniz. Gün içerisinde karşılaşılacak zorluklarla beraber ardından gelen güzellikler de dua ile gerçekleşir. Bu süreçte istenilen dileğin, sabrın, dermanın yerine gelmesi için içten samimi duygular ile Allah’a yalvarmak ve bunun için dua etmek, her Müslümanın manevi yönünün bir göstergesidir.

DİLEK DUASI TÜRKÇE ANLAMI

Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.

Ne isteğin varsa kesinlikle gerçekleşmesi için okunacak dua?
70 kere, “Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Kavî, Yâ Kâdir”okuyup da dua eden, ne isterse istesin, Cenâb-ı Hak duasını kabul eder ve ne muradı varsa verir.
Kuranda hangi ayeti okursak duamız kabul olur?
(Gâfir [Mü’min] sûresi, 60) ayetinde zikredildiği gibi Allah (c.c) biz kullarının O’na dua ettiği takdirde kendisinin bizleri geri çevirmeyeceğini; ‘Allahu teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan çok isteyiniz!
Hangi duayı okursak dualarımız kabul olur?
Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh.
Duamız kabul olması için ne yapmalıyız?
Duanın kabul olması için nelere dikkat edilmelidir? … Duadan önce tövbe ve istiğfar edilmeli. … Duadan Önce Allah’a Hamd Edilmeli, Peygamber Efendimize Salavat Getirilmeli. … Dua İçten, Tevazu İle Yalvararak Yapılmalı … Israrla Dua Edilmeli. … Umut Ve Korku İçinde Dua Edilmeli. … Dua Ederken Zaman Seçimine Dikkat Edilmeli.
Bir şeyi çok isteyince hangi dua okunur?
‘Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh. ‘ Bu çok etkili olan dilek duasının Arapça okunuşu şeklidir.

İlginizi Çekilebilir;


Akşam Namazından Sonra Okunacak Dua