Duanın Kabul Olması İçin Dua  

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Duanın Kabul Olması İçin Dua  
25 Eylül 2021
45 okunma
Duanın Kabul Olması İçin Dua   
Okuma süresi: 2 dakika

Duanın kabul olması için dua nedir merak edenlere çeşitli surelerden söz edilebilir. Ancak söz konusu duaların kabulü olduğu zaman öncelikle Dilek Duası ele alınır. Adından anlaşıldığı üzere dileklerin bir an önce gerçekleşmesini isteyenler ellerini kıbleye doğru uzatır ve duaları eşliğinde her birini iletir. En kısa sürede sonuçlanması adına üst üste dualar edilir.

Dilek Duası söz konusu olduğu zaman hem Arapça okunuşuna hem de Türkçe mealine değinilir. Kolay bir şekilde ezberlenen duaya karşılık birkaç defa tekrara geçilebilir. Öyle ki dileklerin bir an önce gerçekleşmesini isteyenler duaları üst üste etmeye özen gösterir. Bunun gibi namaz kılmaz ve besmele çekerek dileklerin hepsini de arka arkaya sıralamak en doğrusu olacaktır.

Besmele ile başlanan her bir dua son derece derin ve de anlamlı içeriklere sahiptir. Örneğin bazıları şifaya ve sağlığa gönderme yapar. Bazısında ise bereket ve başarılı ele alınır. Şöyle ki her birine dair son derece anlamlı Türkçe meale yer verilir. Dualarınızı etmeden önce Türkçe meali dikkate alabilir ve amaca uygun olması üzerine üst üste tekrar edebilirsiniz.

Söz konusu duaların kabul edilmesi ise isteklerinize odaklanmanız önem arz ediyor. Odaklanmak ile sınırlı kalmaz ve sanki olmuş gibi şükretmeyi de ihmal etmemelisiniz. Sık sık duaya başvurmak bir süre sonra rahatlamanızı mümkün kılar ve isteklerinize ulaşmanız kolay hale gelebilir.

‘Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.’

Ne isteğin varsa kesinlikle gerçekleşmesi için okunacak dua?
70 kere, “Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Kavî, Yâ Kâdir”okuyup da dua eden, ne isterse istesin, Cenâb-ı Hak duasını kabul eder ve ne muradı varsa verir.
Duanın kabul olması için ne yapmalıyım?
Duanın kabul olması için nelere dikkat edilmelidir? … Duadan önce tövbe ve istiğfar edilmeli. … Duadan Önce Allah’a Hamd Edilmeli, Peygamber Efendimize Salavat Getirilmeli. … Dua İçten, Tevazu İle Yalvararak Yapılmalı … Israrla Dua Edilmeli. … Umut Ve Korku İçinde Dua Edilmeli. … Dua Ederken Zaman Seçimine Dikkat Edilmeli.
Dua ve istekleri kabul eden ismi şerif nedir?
Birçok surede gene El-Mücîb isminin anlamı kulların dualarını ve isteklerini kabul eden manası taşımaktadır. … – Kendisine dua ederek arzu ve istekleri belirten kullarına yanıt verendir. – Kulların dua ettiğinde ona cevap veren ve kabul edendir.
Allah ne zaman duaları kabul eder?
(Zariyat 18) Seher vakti, gecenin son altıda biridir. Gecenin ikinci yarısından sonra da dualar kabul olur. [Gece, akşam ile imsak vaktinin arasıdır.] Hadis-i şerifte, ezan okunurken dua geri çevrilmez ve ezanla kamet arasında yapılan dualar kabul edilir buyuruldu.
Bir dileğin gerçekleşmesi için hangi esma okunur?
Ya Mucib esması “duaları kabul eden” anlamına gelir. Kişi önce ya Mucib esmasını art arda 7 defa okuyacak ve ardından Fatiha suresinin tamamını bir defa okuyarak duasını bitirecektir.