Gusül Abdesti Alınırken Okunacak Dua - Şartları Neler

Gusül Abdesti Alınırken Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Gusul abdest alirken dua okunur mu, gusul abdest alirken okunacak dua, gusül abdesti alınırken hangi dua okunur, gusül abdesti alınırken okunacak dua ayet, gusül abdesti alınırken okunacak dua hadis içerikte.

Anasayfa > Genel > Gusül Abdesti Alınırken Okunacak Dua
06 Ocak 2021
997 okunma
Gusül Abdesti Alınırken Okunacak Dua

İslamiyet’in en önemli ve en güzel özelliklerinden biridir temizlik. Temizlik, Müslümanlar için imanın ayrılmaz bir parçasıdır. Günde 5 kere namaz kılan Müslümanlar, 5 kere abdest alarak el yüz hijyeni gibi çok temel bir özelliği alışkanlık edinmektedirler. İbadetlerin, temiz kıyafetlerle yapılması gerekmesi de yine İslam’ın temizliğe önem vermesi ile açıklanmalıdır. Gusül abdesti alınırken okunacak dua ile abdest alınır.

Gusül Abdesti Alınırken Okunacak Dua Nedir?

Allah’ın huzuruna çıkarken bir Müslüman kişisel temizliğine önem vermemesi düşünülemez. Gusül abdesti de bu temizliğin bir parçasıdır. Belli koşullar altında alınması zorunlu olan bu abdest, vücudun su değmeyen hiçbir yerinin kalmamasını, kişinin her şekilde tertemiz olmasını gerektirmektedir. Gusül abdesti almanın belli koşulları bulunur. Aynı zamanda gusül abdesti alırken belli dualar okumak gerekmektedir. Peki gusül abdesti alınırken okunacak dualar nelerdir? Hangi sureleri okumak gerekmektedir?

İslamiyet’in en güzel özelliklerinden biri olan temizliğe özen vermesi, her Müslüman için örnek olmalıdır. Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’in hayatına bakarak da kendimize örnekler bulabiliriz. İslamiyet, bir kolaylıklar dinidir. Bu sebeple su bulamayacak durumda iseniz teyemmüm abdesti ile temizlenmenin mümkün olduğundan bahsetmektedir. Sık sık diş misvaklamak, kişinin giydiği kıyafetlerin temiz olması gibi sünnet olan davranışlar da yine bizlere temizliğin önemini göstermektedir. Bu inanç sistemi yaşamımızın her alanına etki etmektedir ve etki etmelidir de. Banyoya girerken dua okumak, her işi besmele ile yapmak, abdest ve gusül abdesti almak da İslam inancının getirilerinden bazılarıdır.

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’in banyo adabı da bizlere temizliğin önemini göstermektedir. Peygamberimizin banyo adabına göre çıplak olarak banyo yapmak uygun değildir. Yine aynı şekilde, peygamberimizin banyo adabına göre banyoya sol ayak ile girmek gerekmektedir.

Müslüman her şartta ve durumda, Arabistan’ın su sıkıntısı yaşanılan coğrafyasında dahi temiz olması gerektiğini söyleyen Hazreti Peygamber, bunun Allah inancından ve Allah’a olan hürmetten kaynaklandığını söylerdi. Çünkü Müslüman her zaman Allah’ın karşısındadır. Bu sebeple her şartta temiz olmak, Allah’ın kulları için son derece önem taşımaktadır. Gusül abdesti de bu sebeple önemlidir. Gusül abdesti alırken duayı okumayı unutmamak gerekir. İşte gusül abdesti alırken okunacak dua:

Gusül Abdesti Alınırken Okunacak Dualar; Amentü Duası

Amentü billahi ve melâiketihi, ve kütübihî ve rusülihî ve’l yevmi’l-âhıri ve bi’l-kaderi, hayrihî ve şerrihi mina’llâhi teâlâ
ve’l-ba’sü ba’de’l mevt. Haggun, Eşhedü en lâ ilâhe illAllâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlühü / Ben Allâh-ü Te’âlâ’ya, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe, kadere ; hayır ve şerrin Allâh-ü Te’âlâ’nın yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmek de haktır. Ben şahadet ederim ki, Allâh-ü Te’âlâ’dan başka ilâh yoktur. Ve yine şahadet ederim ki, Muhammed (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) O’nun kulu ve peygamberidir.

Gusül abdesti nasıl alınır ne söylenir?
Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak. Burna su çekip yıkamak. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.
Abdest dualarını bilmiyorsak ne okumalıyız?
Abdest dualarını bilmeyen, her uzvu yıkarken Kelime-i şehadet okumalı, büyük sevaba kavuşmalıdır.
En basit şekilde gusül abdesti nasıl alınır?
Gusletmek isteyen kimse niyet ederek besmele çeker. Ellerini yıkar, vücudunda bir necaset/maddî kirlilik var ise onu temizler, avret yerlerini yıkar. Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar
Cunupluk nasıl alınır?
Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır. Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/banyoya-girerken-okunacak-dua/

https://sartlari.com/abdest-alirken-okunacak-dua/

https://sartlari.com/evde-bakim-maasi-almanin-yollari/

https://sartlari.com/basit-lif-ornekleri/

https://sartlari.com/vesvese-gelince-okunacak-dua/