Güzel Dua  

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Güzel Dua  
21 Eylül 2021
40 okunma
Güzel Dua   
Okuma süresi: 2 dakika

Güzel dua etmek dileklerinizin hızlı bir şekilde yerine getirilmesine olanak sağlar. Bunun için dileklere uygun olan dualara yönelmeniz ve Türkçe meali üzerinden her birini değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Nitekim bazıları hayırlı kısmete bazıları ise acil şifaya dair ele alınabilir.

Sadece kısmet ve de şifa amacıyla dualar ele alınır. Bunun kadar bereket, kazanç, başarı, sınavlar ya da pişmanlık duyma gibi çeşitli hususlar üzerine de ayrı dualara değinilir. Amaca uygun olan surelerin ve de ayetlerin dile dökülmesi uygun görülür. Bunun için önceliğiniz dileklere göre dualara yönelmek ve Türkçe meali üzerinden değerlendirmek olmalıdır.

Güzel dua okumak namaz sonrasında mümkün olabilir. Bunun gibi abdest almanız ve ardından kıbleye doğru ellerinizi açarak duaya geçmeniz en doğrusu olacaktır. Hatta gün içerisinde tamamen saf ve temiz duygular ile edilen dualara da karşılık verilebilir. İsteklerin tamamen safça dile getirilmesi ve ardından pekiştiren dualara geçmek faydalı olacaktır.

Güzel dua kişinin kendisini daha iyi hissetmesine de olanak sağlar. Pozitif düşünme kabiliyeti yükselir ve enerjisinden kaynaklı olarak dikkat çeker. Manevi açıdan daha güçlü olmanızı da mümkün kılar. Özellikle de kötü bir dönemden geçerken ya da huzursuz olduğunuz zamanlarda çareyi dualara başvurarak bulabilirsiniz. Manevi duyguların artmasını sağlayabilir ve sıkıntıların son bulması adına duaya geçebilirsiniz.

Nasıl güzel dua edilir?
Dua ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir. – Dua ederken eller açık bir şekilde omuz hizasına kaldırılabilir. – Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten dua etmek en güzelidir. – Korku ve ümit arası duygularla dua edilmelidir.
Kısaca nasıl dua edilir?
Dua ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir. – Dua ederken eller açık bir şekilde omuz hizasına kaldırılabilir. – Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten dua etmek en güzelidir. – Korku ve ümit arası duygularla dua edilmelidir.
Dua etmeden önce ne söylenir?
Vücud, helal kazançla alınmış, helal gıdalarla beslenmelidir. ( … Abdestli olmalı, Kıbleye yönelinmeli ve eller semâya açılmalıdır. ( … Duaya eûzü-besmele, Allah’a hamd ve Peygamberimize salât ve selâm İle başlanmalıdır.
Vefat edenler icin hangi sure okunur?
Ölen kişi defnedildikten sonra yakınları Yasin, Tebareke, Amenerrasulü ve Rad surelerini okuyabilir. Dünyada bıraktıkları kimselerin onun adına yapacakları hayırdan ölen kimse faydalanabilecektir. Ölü kişiye dua ve sure okumak faydalı iken hatim indirmek daha efdaldir.
Kimler icin dua edilir?
Mümin kullar kaza ve belalardan korunmak, tövbe etmek, yardım istemek ve bağışlanmak için sık sık dua okur. Dua etmenin zamanı ve mekanı yoktur. Her zaman her yerde dua edilebilir. ”Dua, ibadetin kendisidir” hadisi duanın dinimizde ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.