Hemen Uyumak İçin Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Hemen Uyumak İçin Dua
07 Ekim 2021
29 okunma
Hemen Uyumak İçin Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Uyku, tüm insanların ihtiyacı olan ve canlı olmanın getirdiği bir gerekliliktir. Her canlının uyku süresi değişmektedir. Canlı türüne göre değişen uyku eylemi insanların kendi arasında bile değişikliğe uğramaktadır. İnsanlar, farklı sürelerde uyur ve farklı sürelerdeki uykuya ihtiyaç duyarlar. Her insanın uykuya duyduğu ihtiyaç suresi bir değildir. Aynı zamanda aynı saatte herkesin uykusunun gelmesi de mümkün değildir.

Uyku, günlük aktivitelerin yerine getirilmesinde de büyük paya sahiptir. Uykusuz insanlar neredeyse bir sarhoş gibi hareketler göstermektedir. Çok uyayan insanlar da az uyuyan insanlarda normal davranışlarını sergilemede ve günlük hayatını devam ettirmede zorluk yaşamaktadırlar.

İslam dinine mensup insanlar her sorunun çözümüne Kuran-ı Kerim kitabından ulaşabilmektedir. Kuran-ı Kerim her ilime sahip ve her soruya cevap verebilen bir kitaptır. Uyku için de dualar etmek ve sureler okumak etkili olmaktadır. Günlük aktivitelerini yerine getirip yatağa geçen insanlar, abdestli bir şekilde yatağa girerek dualar okumalıdır. Dualar sayesinde hem günün stresinden uzaklaşı hem de uykuya güvenli bir şekilde dalabilirler.

Her canlının uyku yeterlilik süresinin değiştiği gibi uykuya dalış süresi de büyük değişikliğe uğramaktadır. Özellikle kimi insanlar gün içerisinde kafein tüketimini fazla kaçırdığında uyumakta zorluk çekebilmektedir. Bu sebeple hemen uyumak için dua okumalıdır. Hemen uyumak için dua eden kişilerin abdestli olması daha uygun olacaktır.

“Ey Rabbim, bütün varlığımı sana teslîm ettim, işimin tasarrufunu sana havale ettim, yönelişim sanadır, korkum da ancak sendendir, senin azâbından kaçıp sığınılacak ancak yine senin rahmetindir. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin Resulüne îmân ettim ey Rabbim!” demektir. Bunları söyler de uyur, o gecede ölür isen fıtrat üzere ölmüş olursun. Uyumadan evvel bunlar son sözlerin olsun.” (Buharî, Deavât, 7)

Hemen uyumak için hangi dua okunur?
Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.
Hemen uyumak için ne yapılabilir?
En hızlı şekilde uykuya dalmak için önce dilinizi damağınıza değdiriyorsunuz ve bütün süreç boyunca orada tutuyorsunuz. 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın, 7 saniye boyunca nefesinizi tutun, 8 saniyede de verin. Bu işlemi 4 kere arka arkaya yapın.
Uykunun gelmesi için ne yapmalı dua?
Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.
Uyku Duası Nasıl Yapılır?
Türkçe Okunuşu: Allahümme garabi’nnucumu vehadaeti’luyunu ve entelhayyu’l gayyumullezi la te’huzuhu sinetün vela nevmun ya hayyun ya gayyumu ihdileyli veenim ayneyya.
Uyku getiren şeyler nelerdir?
Ilık süt. Uyumadan yarım saat önce içine ılık bir bardak süt, beynin ve zihnin rahatlamasına yardımcı olacak ve uykuya dalmayı kolaylaştıracaktır. Badem. … Elma. … Turp. … Kayısı. … Haşlanmış yumurta. … Çilek. … Hindi.

İlginizi Çekilebilir;

Uyumak İçin Dua

Sevgiliye Uyku Mesajları