Huzursuz Bebek İçin Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Huzursuz Bebek İçin Dua
05 Ekim 2021
38 okunma
Huzursuz Bebek İçin Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Çocuk sahibi olmak şüphesiz ki çiftlerin en çok istediği ve heyecanlandığı bir şeydir. Ancak çocuk sahibi olduktan sonra çocuğun bakımı oldukça zor eylemlerden oluşmaktadır. Özellikle çocukların bebek oldukları dönemde hem konuşamamaları hem de ihtiyaçlarını giderememelerinden kaynaklı olarak dertlerini anlamak oldukça zor ve sıkıntılıdır. Bu sebeple ebeveynler ne yapacaklarını bilemez ve yorulurlar.

Bebeğin zaman ile büyümesinde her yaşta farklı problemler yaşanmaktadır. Her ayda bebeğin huzursuzluğunun nedeni değişmekte ve belirtileri artıp azalmaktadır. Bu durum ebeveynleri endişendirerek korkutmaktadır.

Bebeklerdeki huzursuzluk gaz sancısı, ateş yükselmesi, dişlerin çıkması, dişlerin kaşınması, pişik, pamukçuk, uykusuzluk, açlık, enfeksiyon gibi sebeplerden kaynaklı olabilmektedir. Ancak bazı durumlar basit bir krem veya pış pış ile çözülse de her rahatsızlığın çözümü hızlı ve basit gerçekleşememektedir. Böyle durumlar için ebeveynlerin bir çocuk doktorunu ziyaret etmesi ve her gün bebeği için Allah’a dua etmesi gerekmektedir.

Huzursuz bebek için dua en uygun dua İnşirah suresi, Fatiha suresi, Ya Şafi Esması şeklindedir. Özellikle huzursuz bebek için dua olan İnşirah suresinin yararları saymak ile bitmez. Çünkü okuyan kişiye de okunan kişiye de huzur sağlayan İnşirah suresi, bebeğin huzursuzluğunu giderek rahat rahat uyumasını sağlamaktadır. İnşirah suresini her gün olacak şekilde bebeğin yanında okumalı ve bu durumu alışkanlık haline getirmelisiniz. Bebek, huzursuzluğunu giderip sağlığına kavuşsa dahi okumayı kesmeden devam etmenizin yararı olacaktır.

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

Senin için bağrını açmadık mı?

İndirmedik mi senden o yükünü?

O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?

Senin şanını yüceltmedik mi?

Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.

Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!

O halde boş kaldığında yine kalk yorul!

Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

Bebeklerin rahat uyuması için hangi sure okunur?
Bebeğinizin uykuya dalabilmesi ve rahat bir uyku çekebilmesi için okunması tavsiye edilen bazı dualar vardır. Bunlar; Fatiha Suresi, İhlas Suresi, İnşirah Suresi ve Nebe Suresi’dir. Bebeğinizi uyutmak için sallarken bu surelerin okunması tavsiye edilmektedir.
Gece uyumayan bebek nasıl uyutulur?
Ilık banyo yaptırmak. Badem, papatya ya da lavanta yağı ile masaj yapmak. Kitap veya masal okumak. Şarkı söylemek. Hafif müzik dinletmek. Beslemek. Memede uyuma alışkanlığı kazandırmamak. Odasının karanlık olmasına özen gösterin.
Uyku getiren dualar nedir?
Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.
Yeni doğan çocuğa hangi sure okunur?
Doğacak Çocuğun mücahid olması için KAF Suresi okunur. 2. Güzel Yüzlü olması için YUSUF Suresi okunur.
Çocuğun rahat uyuması için hangi dua okunur?
Hem bebeklerin hem de uyku sorunu yaşayan yetişkinlerin mışıl mışıl uyuyabilmesi için üç kez inşirah suresini okuması tavsiye edilir. Bismillahirrahmânirrahîm.

İlginizi Çekebilir;