İmam Nikahı Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > İmam Nikahı Şartları
12 Aralık 2019
327 okunma
İmam Nikahı Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

Evlenirken resmi nikah ile birlikte imam nikahı da, Müslümanlar için olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Özellikle Hanefi mezhebine dahilseniz eğer eksiksiz olarak imam nikahı kurallarını yerine getirmeniz önem taşır. İmam nikahı şartları nedir diye merak edenler için öncelikli olarak her iki tarafa da haklar tanıdığını ve Müslümanlar için sünnet olduğunu belirtmek faydalıdır.

Dini Nikah Resmi Nikahtan Önce Kıyılır Mı?

Evet, dini nikah isteğe bağlı olarak resmi nikahtan önce ya da sonra kıyılabilir. Din alimlerin görüşleri doğrultusunda ise genellikle resmi nikahtan önce kıyılması gerektiği savunulur. İmam nikahı şartları arasında ise evlenmek isteyen tarafların başkalarına vekalet verebilme hakları da vardır.

  • Her iki tarafında kendi hür iradeleri ile karar vermeleri, imam nikahının sorunsuz şekilde tamamlanması açısından faydalı olacaktır.
  • Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra nikahın gizli kalmadan herkes tarafından duyurulması da dini açıdan kabul görmesi için önemlidir.
  • Kız tarafı eğer küçükse, velisinin izninin olmasına dikkat edilmelidir.
  • İmam nikahı şartları 2019 yılında değişmediği gibi yorumlayan hocaların görüşleri ise zamanla çeşitlenir.

İmam Nikahı Şartları

Dini Nikah Şahidi Olmanın Şartları

Dini nikahta kadın ya da erkek tarafı için şahit olmak istiyorsanız eğer, abdestinizi almış olmanız önemlidir. Akli sağlığı yerinde olan 2 erkek, 1 kadın ya da 2 erkek olacak şekilde şahitler belirlenir. Bu aşamada ise şahitlerin Müslüman ve dini gereklilikler hakkında bilgi sahibi olmalarına özel gösterilmelidir. İmam nikahı nerede kıyılır diye merak edenler için farklı mekanlar uygundur. Dini görevli, imam ya da hoca eşliğinde evinizde nikahın gerçekleşmesi mümkündür.

Dini Nikah Şartları Mehir

Dini nikah söz konusu olduğunda, mehir dikkat edilecek en önemli konuların başında gelir.Bu aşamada kadının ekonomik haklarının korunması ve güvence altına alınması açısından mehir önem taşır. İmam nikahı duası sonrasında kız tarafına erkekten ne kadar mehir talep ettiği sorulur. Bu süreçte ise belirlenen altın, para ya da malın kadına verilmesi nikahın kabul görmesi açısından önemlidir.

  • Mehir konusunda farklı yorumlar olsa da mutlaka imam nikahında konuşulması önemlidir.
  • Böylelikle evlilik sonrasında boşanma ya da ayrılık gibi bir durum oluşması halinde kadının ekonomik anlamda mağdur olması engellenir.
  • İslama uygun bir şekilde nikah kıyıldıktan sonra artık çiftler Allah katında da eş sayılırlar.

İmam Nikahı Şartları

Evlilikte İmam Nikahı Şartları

İmam nikahı şartları konusunda fikir edinmeniz halinde, dini nikahınızı sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada her zaman dini anlamda bilgi sahibi hocalar ya da önemli isimlerden destek almak faydalı olacaktır. Resmi nikah öncesinde imam nikahını tamamlamak dini açıdan da daha faydalı olacaktır. İmam nikahını kimler kıyabilir araştırması yapıyorsanız eğer, duası ve süreç hakkında bilgi sahibi olan hocaların tercih edilmesi önemlidir. Herkesin imam nikahı kıyabilme gibi bir hakkı olmadığı gibi illa ki Hoca olması şartı da bulunmaz.

Evli Erkekle İmam Nikahı Şartları

İmam nikahı şartları arasında, evli erkeklerle ilgili tüm detaylarda yer alır. Bir erkeğin birden fazla kadın ile imam nikahı kıyabilme hakkı vardır. Dini açıdan da kabul edilen bu süreç, günümüzde çarpıtılabileceği gibi tartışmalara da neden olur. İmam ya da dini nikah söz konusu olduğunda Müslüman erkekler için böyle bir hak tanınmıştır. Bir erkek ile kadının zina yolu ile birlikte olmaması adına imam nikahı yaptırmasının önemi oldukça fazladır. Müslümanlığın gereklerine ve kurallarına dikkat ediyorsanız eğer dini nikah noktasında da tüm süreçler hakkında fikir edinmek önemlidir.