Kanlı Para Oyunu Nedir? - Şartları Neler

Kanlı Para Oyunu Nedir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kanlı para oyunu olarak da bilinen ve özellikle son dönemde okullarda yaygınlaşan bu oyun, birçok açıdan zararlı olmasından ötürü çocuklar ve gençler için büyük bir tehlike anlamına geliyor.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Kanlı Para Oyunu Nedir?
26 Ekim 2023
142 okunma
Kanlı Para Oyunu Nedir?

Kanlı Para Oyunu Nedir; Kanlı para, bozuk paraların kullanıldığı ve bunların el içine koyulmasından sonra masaya vurulduğu, zarar verici bir oyundur. Ne yazık ki son dönemde ülkemizin birçok şehrinde yer alan farklı okullarda oynanmasından ötürü ebeveynlerin endişelenmesine neden olmuştur. İşte bu oyun hakkında tüm bilinmesi gerekenleri yazımızı okuyarak hemen öğrenebilirsiniz.

Kanlı Para Oyunu Nasıl Oynanır?

Kanlı para oyunu nasıl oynanır: Kanlı para olarak bilinen oyun şartları oldukça kolay olmasının yanı sıra bunun için madeni para kullanılmalıdır. Sadece tek bir tane olması yeterlidir. Oynanış kurallarına göre iki kişiden birisi ilk olarak bu parayı havaya atar. Daha sonra elinin ters tarafını kullanarak bunu yakalamak zorundadır. Bu açıdan bakıldığında aslı keyifli ve kolay bir oyun olarak dikkat çeker. Ancak asıl sorun işte bunun ardından başlar.

Çünkü kanlı para oyununa göre bunu havaya atmış olan kişi, o madeni para düşmeden yakalaması ve parmaklarının arasına sıkıştırması gerekiyor. Bunun ardından en son aşamaya geçilir. Bu ise kanlı para diyerek masaya 3 defa vurulmasıdır. İşte bunun yapılması durumunda ilgili kişi oyunun kurallarına göre hareket eder.

İşte burada asıl problem ise katılımcının parayı elinden düşürmesidir. Çünkü bunun ortaya çıkması durumunda mutlaka bir cezai yaptırım uygulanmak zorundadır. Var olan kurallar bunu gösterir. Parayı düşürmüş olan kişi elini yumruk yaparak bunu dik şekilde koymak zorundadır. Bunun için de yine masa kullanılır.

Karşı tarafta bulunan oyuncu ise madeni paraya vurarak karşısındaki oyuncunun elini hedefler. Para hızlı gelmesinden ötürü elde kanama, kırılma, soyulma, kızarma ve benzeri durumlara neden olur. Hatta birçok kişi bu oyunu oynarken kanayıncaya kadar devam edilmelidir gibi bir kural koymuşlardır. Kullanılan paranın özelliği ise bıçakla kesikler oluşturulmasıdır. Bu da daha çok zarar anlamına gelir.

Kanlı Para Oyunu Zararları Nelerdir?

Kanlı para oyunu çocuklara zarar mı veriyor: Kanlı para oyununun zararları tabi ki merak edilmekle beraber bunları şöyle sıralamak gerekiyor;

  • Elde ortaya çıkabilecek birçok farklı yaralanma ve bunun ardından gelişecek kanamalar, bu oyunun zararları denildiğinde hemen karşımıza çıkar. Çünkü ceza sistemine göre oyuncunun eline para atılır ve bu da çok sert bir biçimde gerçekleştirilir. İşte bunun ardından artık yaralanma da kaçınılmaz bir hale gelmiş olacaktır.
  • Bazı çocuklarda ise birtakım psikolojik sorunların görüldüğünün altını net olarak çizelim. Bunun nedeni veya niye ortaya çıktığı çok merak edilen bir konudur. Özellikle oyuncular oyunda kazanmak için büyük bir motivasyona devam ederler. Bunun devamında ise hırs durumu ortaya çıkar. Stres ve baskıdan dolayı çocuğun depresyona girmesi kaçınılmaz olur. Bundan dolayı anne ve babaların önlem alması şarttır.
  • Paraya oldukça sert bir biçimde vurulması durumunda bazen parmaklarda veya el bileğinin olduğu yerde kırıklar ortaya çıkabilir. Hatta bunun yaşanmış olduğu birden çok örnek vardır. Çatlaklar ise bir diğer olasılık olarak dikkat çeker.
  • Yine eldeki sinirlerin bu oyundan dolayı çok olumsuz şekilde etkilenmesi de ilgili ihtimallerin arasında bulunur. Sinirin hasar görmesi halinde ise buna maruz kalmış olan kişi elinde karıncalanma, uyuşma ve benzeri şeyleri hissedecektir.
  • Paranın bir kısmının ve genel olarak etrafının kesilmesinden ötürü bu durum devamında tetanos riskini de getirir. İşte bu gibi nedenlerden dolayı ailelerin mutlaka çok dikkatli olması şarttır.

Kanlı Para Oyunu Kim Buldu?

Kanlı para oyununu kim buldu: Kanlı para oyununun ilk defa kim tarafından bulunduğuna dair hiçbir bilgi ve kanıt yoktur. Ancak bilinen şey bu oyunun çok kısa bir zaman dilimi içinde tanınması ve yaygın hale gelmesidir. Geçmişi çok eski değildir. Yapılan araştırmalar sonrasında 2022 yılında sosyal medya ortamında bir video ile gündeme gelmiştir. Aynı zamanda bu tehlikeli oyun sadece Türkiye’de değil, dünyanın farklı yerlerinde de oynanıyor. Bunların arasında Brezilya, ABD, Rusya, Meksika gibi ülkeler vardır. Birçok kişiye göre oyunun ilk defa ortaya çıktığı ülke ise ABD’dir.

Kanlı Para Oyunu Kuralları Nelerdir?

Kanlı Para Oyunu Nedir; Kanlı para oyunu kuralları hem basit hem de açıktır. Zaten günümüzde çok sık oynanmasının, ülkemizin birçok yerinde tercih edilmesinin temel nedeni de budur. 2 kişi ile oynanır. Zaman zaman bunun daha fazla kişiyi de içerdiğini rahatlıkla söylemek gerekiyor.

Bu oyunun en çok tercih edildiği ve oynandığı yer okullar olmasından ötürü masalarda veya sıralarda daha uygun olduğunun altını net olarak çizelim. Ancak buna rağmen gerek yerde gerekse farklı mekanlarda oynayan öğrenciler de vardır. Oyunda tek bir madeni para kullanılmak zorundadır. Genellikle bunun için tercih edilen ve en uygun olanı 1 TL’dir. Fakat burada unutulmaması gereken temel nokta ilgili paranın kenarlarında yaratılmış olan kesiklerdir. İşte zarar durumu bunun ardından yaşanır.

Oyunun değişmeyen daha farklı bir kuralı ise ceza sisteminin olmasıdır. Zaten bunu hem tehlikeli hem de sağlık açısından büyük bir sorun kılan temel detay ceza sistemidir. Yani oyuncunun elinde var olan parayı düşürmesidir. Aslında bu ceza yerine puan olması durumunda oyunda zararlı olabilecek bir şey yoktur. Fakat ne yazık ki kişilerin büyük bir kısmı bu kötü kurala göre oynarlar.

Genel olarak buna dair en çok merak edilen bir diğer husus ise oyunun süresidir. Buna dair koyulmuş olan bir zaman sınırlaması yoktur. Ancak cezanın çok fazla olması, taraflardan birisi ya da her ikisinin de çok büyük zarar görmesi durumunda erken bitirilebilir.

Kanlı Para Oyunu Nerede Oynanır?

Kanlı Para Oyunu Nedir; Kanlı para oyununun en fazla oynandığı yer okullardır. Zaten çok popüler olmasının ve gündeme gelmesinin temel nedeni de öğrencilerin hatırı sayılır bir kısmının bunu tercih ederek bir nevi eğlenmesidir. Bunun yanı sıra elbette en çok oynanan şehirlerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentler geliyor. Burada yer alan ilk ve orta dereceli okullarda gençler tarafından bunun oynanması çok büyük bir tehlikenin de ortaya çıkması anlamına geliyor.

Kanlı Para Oyunu Yasak mı?

Kanlı para oyunu tehlikeli mi: Kanlı para oyunu kesinlikle çok tehlikeli olmasından ötürü hem annelerin hem de babaların bu konuda çok dikkatli olması şarttır. Çocukların ve gençlerin eline zarar verme potansiyelinin çok yüksek olmasından ötürü bu oyun ilk olarak short videoları ile karşımıza çıkmıştır. Bunun yanı sıra okullarda görev yapan öğretmenlerin, öğrencilerin ellerindeki kanama ve benzeri şeyleri görmesinden ötürü okul yönetimleri önlemler almaya başlamıştır.

Bu konuda birçok okulda yapılmış olan yasaklama işleminin bulunduğunu unutmayalım. Öğrencilerin sağlığının korunması ve bu tip zararlı alışkanlıkların engellenmesi adına böyle bir adım atılmıştır. Fakat tüm bunlara, alınmış olan değişik önlemlere rağmen birçok öğrenci gizli gizli bunu oynamaya devam ettiğinden daha sert tedbirlerin yakın bir zamanda alınacağına dair beklenti vardır.