Karabasan Gerçek mi? Gerçekten Var mı? - Şartları Neler

Karabasan Gerçek mi? Gerçekten Var mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Çeşitli görüntüler görebilirsiniz. Bu da karabasan gerçek mi sorusunu akıllara getirir. Karabasan gerçek değildir, sadece halk arasında uyku felcine konulan bir isimden ibarettir.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Karabasan Gerçek mi? Gerçekten Var mı?
07 Mart 2024
209 okunma
Karabasan Gerçek mi? Gerçekten Var mı?

İnsanların sıklıkla karşılaştığı bir durum olan karabasan gerçekten de insanların korku dolu anlar yaşamasına neden olan bir olgudur. Öncelikle karabasan dini kitapta açık bir şekilde yer alan bir varlık değildir. Bazı ayetler karabaşının bir cin olabileceğini ve cinlerin de insanlara musallat olabileceğini gösterse de resmi bir şekilde karabasandan bahseden bir ayetin olmaması karabasan gerçek mi sorusunu akıllara getirmektedir. Karabasanının bilim çerçevesinde bir açıklaması bulunuyor. Uyku felci. Pek çok insan panik anından, dini inançlarından olsa gerek uyku felci geçirdikleri zaman bunun karabasan olduğuna inanılıyor. Karabasan bir rivayetten ortaya çıkıyor. Rivayete göre karabacak sadece siyah bir yaratıktır. Kırmızı gözleri vardır ve elinin tam ortası büyük bir deliktir. Siz uyurken üzerinize gelir ve eğer ki elindeki boş kısım boğazınıza denk gelirse sizleri öldürebilir. Ama rivayeti ispatlayacak bir unsurun olmadığını da bilmeniz gerekiyor.

Karabasanın Açıklaması

Karabasan, tıbben uyku felci demektir. İnsanların uyku aşamaları vardır. Eğer bir insanın bedeni uyurken ruhu uyanırsa o zaman vücut hiçbir şekilde hareket etmez. Bu durum da uyku felci olarak adlandırılır. Normal olan insanın REM uykusuna geçmesidir ama bazı insanlar gerek kalp basınçları, gerek ise aşırı yorgunluk etkileri nedeni ile bu uykuya geçemez. Bu da insanların uyku felci yani iskelet kası felci geçirmelerine neden olur. Karabasan gerçek mi sorusunun ortaya çıkmasının nedeni ise bu aşamada insanların halüsinasyon göresinden kaynaklanmaktadır.

Uyku felci, halk arasında karabasan olayı yaşarken felç geçirdiğiniz için sesinizi çıkaramaz, çıkarsanız da duyuramazsınız. Çeşitli görüntüler görebilirsiniz. Bu da karabasan gerçek mi sorusunu akıllara getirir. Karabasan gerçek değildir, sadece halk arasında uyku felcine konulan bir isimden ibarettir.

İlginizi Çekebilir: https://sartlari.com/son-moda-perdeler/