Karagöz Ve Hacivat Gerçek Mi? Gerçekten Var mı? - Şartları Neler

Karagöz Ve Hacivat Gerçek Mi? Gerçekten Var mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Karagöz ve Hacivat gerçek mi sorusuna karşılık net ifadeler yer almamaktadır. İnşaat işçisi olmalarının yanı sıra Bizanslılar tarafından akrabalık derecesine kadar yakınlıklar ortaya atılmıştır.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Karagöz Ve Hacivat Gerçek Mi? Gerçekten Var mı?
15 Mart 2024
228 okunma
Karagöz Ve Hacivat Gerçek Mi? Gerçekten Var mı?

Karagöz Ve Hacivat Gerçek Mi; Karagöz ve Hacivatın tam olarak doğum zamanları ya da yerleri belirlenmemiştir. Nitekim çok eski yıllara dayanmasından dolayı tarihte bu ikili hakkında yeterli bilgi geçirilmemiştir. Tarih kitaplarında yer almamalarından dolayı da haklarında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Karagöz ve Hacivat hakkında ortaya atılan bir rivayet oldukça ilgi görmüştür. Nitekim bu rivayete göre ikilinin Orhan Gazi zamanında Bursa’ da bir cami yapımında yer aldığı söylenmektedir. Kambur Bali Çelebi olarak Karagöz ele alınmakta ve demirci ustası olarak karşımıza çıkmaktadır. Halil Hacı İvaz olarak da Hacivat ele alınır duvar ustası olarak da görev yapmaktadır. Okuma yazma konusunda yeterli bilgiye sahip olmamaları inşaat konusunda bilgili olmalarına yol açmıştır. Lakin inşaat sırasında ki eğlenceli tavırlarından dolayı işçilerin çalışmalarını engellemiş bu da mimarbaşı tarafından fark edilmiştir. Nitekim sonuç olarak da ihmalden dolayı Orhan Gazi tarafından idam edildikleri bilinmektedir. Bu olayın üzerine de padişahın ve halkın fazlasıyla üzüldüğü sonuç olarak da gölge oyunu olarak anıldığı bilinmektedir.

Karagöz Ve Hacivat Rivayetleri

Karagöz ve Hacivat gerçek mi sorusuna karşılık bir takım rivayetler söz konusu olmakla beraber kesinliği kanıtlanmamıştır. Nitekim yeterli derece isimlerinden bahsedilmemesi bu konuda zorluk çekilmesini sağlamaktadır. Karagözle Hacivat gerçek mi konusuyla halen çocukların ya da yetişkinlerin eğlendiği bir gölge oyunudur demek doğru olacaktır. Rivayetleri daha geniş bir yelpazeye sahip olan bu ikili adına pek çok iddia söz konusu olsa da kanıt niteliğinde bir olgu söz konusu değildir. Karagöz ve Hacivat gerçek mi sorusuna karşılık net ifadeler yer almamaktadır. İnşaat işçisi olmalarının yanı sıra Bizanslılar tarafından akrabalık derecesine kadar yakınlıklar ortaya atılmıştır. Nitekim bu iddialar adına da tarih kitaplarında bir bilgiye rastlanmamıştır.

İlginizi Çekebilir: https://sartlari.com/en-guzel-bebek-isimleri-ve-anlamlari-bebek-isim-anlami/