Kazalardan Belalardan Korunmak İçin Hangi Dua Okunur? - Şartları Neler

Kazalardan Belalardan Korunmak İçin Hangi Dua Okunur?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kazalardan Belalardan Korunmak İçin Hangi Dua Okunur; güne hangi dua ile başlamalı, hangi dua bizi korur, hangi dua daha çabuk kabul olur…

Anasayfa > Genel > Kazalardan Belalardan Korunmak İçin Hangi Dua Okunur?
24 Aralık 2022
197 okunma
Kazalardan Belalardan Korunmak İçin Hangi Dua Okunur?

Müslümanlar, dünyevi hayatlarında başlarına gelebilecek her türlü belanın şerrinden Allah’a sığınarak dua etmektedir. Bir Müslümanı Kazalardan Belalardan Korunmak İçin Hangi Dua Okunur?

Müslümanlığa iman etmiş kişinin, bu hayattaki en büyük gayesi dinin sorumluluklarına uygun şekilde hayatını sürdürmekten geçer. Bu hususta kişiye kılavuz olan Kur’an-ı Kerim ve örnek teşkil eden Hz. Muhammed; tüm sıkıntıları geçiren duaları ve hadisleri imanlılar ile buluşturmaktadır. Kur’an-ı Kerim’e göre Kazalardan Belalardan Korunmak İçin Hangi Dua Okunur? İman eden kişi beladan korunmak için ne yapmalıdır?

Kazadan Beladan Koruyan Dua

Müslümanlık inancına sahip kişilerin her konuda dua edebilmesi mümkündür. Müslümanların dua konuları arasında sıklıkla yer alan konu ise; Kazalardan Belalardan Korunmak İçin Hangi Dua Okunur? Sorusudur. Bir Müslümanın Allah tarafından belalardan ve kazalardan korunması için yapması gereken bazı ibadetler bulunmaktadır. Kim işi için evinden çıkmadan iki rekât namaz kılarsa, sokakta başına gelebilecek türlü belalardan Allah o kulunu sakınır.

Kim evine girdikten hemen sonra her şeyi bırakıp iki rekât namaz kılarsa, içerideki kötülükleri savurur ve tüm musibetlerden korunur. Aksırdığında “Elhamdülillah” kelimesini sıklıkla dile getiren kişiyi Cenabi Hak 70 türlü musibetten korumaktadır. Ayrıca her durumda okunabilecek olan Fatiha Suresi de sabah akşam üçer kez Müslüman kişi tarafından okunduğunda, tüm malını ve ailesini her türlü beladan koruyan bir kalkan etkisi yaratmaktadır.

Belaların Defi İçin Hangi Sure Okunur?

Müslüman kişileri Kazalardan Belalardan Korunmak İçin Hangi Dua Okunur? Sorusuna; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed vermiş olduğu hadislerde İhlas Suresi, Muavvizeteyn Suresi ve Fatiha Suresini hiç aksatmadan sabah ve akşam üçer kez olmak üzere okuyan kişinin yedi ceddinin ve tüm malının Allah tarafından korunacağını açıkça belirtmiştir.

Müslüman kişinin haftalık ibadet günü olarak bilinen Cuma namazı sonrasında, yedişer kez İhlas ve Muavvizeteyn Suresini peş peşe okuması, mümini bir hafta boyunca tüm kaza ve belalardan koruyacak ve kötü işlere mâni olacaktır. Peygamber hadisleri kazadan ve beladan korunmak için yapılması gerekenler konusunda Müslümanlara örnek teşkil etmektedir.

İhlas Suresi

Kul hüvellâhü ehad, Allâhüssamed, Lem yelid ve lem yûled, Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

Muavvizeteyn Suresi

-Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

1- Gul e’ûzu bi-Rabbi’l-felak.

2- Min şerri mâ halak.

3- Ve min şerri ğasigın izâ vegab.

4- Ve min şerri’n-neffâsâti fi’l-ugad.

5- Ve min şerri hâsidin izâ hased.

-Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

1- Gul e’ûzu bi-Rabbi’n-nâs.

2- Meliki’n-nâs.

3- İlâhi’n-nâs.

4- Min şerri’l-vesvâsi’l-hânnâs.

5- Ellezî yuvesvisu fî sudûri’n-nâs.

6- Mine’l-cinneti ve’n-nâs.

Fatiha Suresi

Elhamdulillâhi rabbil’alemin, Errahmânir’rahim, Mâliki yevmiddin, İyyâke na’budu Ve iyyâke neste’în, İhdinessirâtal mustakîm, Sirâtallezine en’amte aleyhim Ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.