Köpekler Karides Yiyebilir Mi? - Şartları Neler

Köpekler Karides Yiyebilir Mi?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Evcil hayvanınız için sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalık arıyorsanız karidesi deneyin. Köpekler karides yiyebilir mi merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Köpekler Karides Yiyebilir Mi?
07 Kasım 2023
172 okunma
Köpekler Karides Yiyebilir Mi?

Evcil hayvanınız için sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalık arıyorsanız karidesi deneyin. Köpekler karides yiyebilir mi merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

Köpeklerin beslenmesini tamamlayan en harika seçenek karidestir. Protein, fosfor, B2, B3, B12 vitaminleri açısından zengindir. Yağ oranı, kalorisi, karbonhidrat miktarı düşüktür. Özellikle yavru köpeklerin büyümesinde birçok besinin sağlanmasına katkı sunar.

Köpeklerde Karides Alerjisi

Proteinlere karşı duyarlılıktan gelişen alerjik reaksiyonlar ürünün tüketilmesinden ya da temas edilmesinden sonra ortaya çıkar. Köpekler karides yiyebilir mi her cins için farklı cevaplandırılmalıdır. Alerji belirtileri arasında şunlar sıralanır;

  • Deride kızarıklık, döküntü, kaşıntı.
  • Hapşırma, burun akıntısı, hırıltı, nefes darlığı.
  • Gözlerde sulanma, kızarıklık.
  • İshal, kusma, anafilaksi.

Semptomlar görülmeye başlandığında protein verilmemeli aynı zamanda içeriğinde bulunan tüm eşyalardan kaçınılmalı. Veteriner hekim tarafından önerilen tedavi yöntemleri antihistaminikler, kortikosteroidler, adrenalinler şeklindedir. Sorun uygun tedavi yöntemi ile kontrol altına alınabilir.

Deniz ürünlerine karşı alerjisi olan hayvanların beslenmesinde bu tür gıdalardan kaçınmak gerekir ihtiyacını karşılayacak alternatif diyetler uygulanabilir. Alerji teşhisi koyabilmek için deri testleri, kan testleri, gıda eliminasyon denemeleri mutlaka yapılmalıdır. Semptomları hafifletmek ve kontrol altına alabilmek adına takviyelerle ilaçlar önerilir.

Karides Yemenin Köpeklere Faydaları

Protein kaynağı karides hem sağlıklı hem de besleyicidir. Köpekler karides yiyebilir mi faydaları dikkate alındığında önerilir. Protein kaslarla birlikte kemikleri ve organları için gereklidir.

Omega 3 yağ asitleri kalple beyin sağlığını destekler. Selenyum, B12 vitamini, çinko gibi önemli vitaminler ve mineraller içerir. Omega 3 yağ asitleri deri ve tüy sağlığını desteklerken beraberinde eklem iltihaplanmasını azaltır. Hem enerji ihtiyacı karşılanır hem de kas gelişimi arttırılır.

Kalorisi düşük olduğundan dolayı kilo problemi yaşayan köpekler için en iyi seçenektir. Aşırı tüketilmesi sindirim sorunlarına neden olacağından dolayı ölçüleri oranında verilmelidir. Günlük kalori ihtiyacı %10’dan fazla olmamalı, kabukları ile kılçıkları temizlenmeli aynı zamanda düzenli olarak verilmemelidir.

Köpek mamasına, atıştırmalık gıdalarına karıştırılabilir. Haşlanarak ya da fırınlayarak ayrı bir yemek şeklinde hazırlanabilir. Küçük miktarlarda dikkatli şekilde verildiğinde besleyici bir alternatiftir ancak beslenme planına yeni ürünler eklemeden önce veteriner tavsiyesi alınmalıdır.

Karides Köpeklere Nasıl Verilir?

Hayvan dostlarımızın sağlıklı beraberinde dengeli beslenebilmesi noktasında sunulan yiyecekler titizlikle ele alınmalı. Köpekler karides yiyebilir mi merak ediyorsanız veteriner hekim ile iletişime geçerek onay almalısınız. Her zaman taze temiz ürün kullanmaya özen göstermelisiniz.

Haşlayarak veya buharda pişirerek çok daha güvenli hale getirebilirsiniz ama tuzsuz baharatsız pişirme tercih etmelisiniz. Kabuklarını ile beraber bağırsakları, başları çıkarılmalı böylelikle kolaylıkla tüketilir bununla birlikte küçük parçalara kesmekte yarar vardır.

Pişirme aşamasının ardından mutlaka soğutun çünkü sıcak olmamak şartı vardır; hem ağzına hem de midesine zarar verir. Protein açısından zengin bir yiyecek olduğundan dolayı günlük protein ihtiyacını aşmamaya gayret edin. İlk kez verdiğimizde küçük bir miktar ile deneme yapın çünkü deniz ürünlerine alerjik reaksiyon gösterebilir.

Olumsuz tepki görüldüğünde tüketimi durdurarak veteriner hekime başvurun. Tuz aynı zamanda baharat sağlığına zarar verirken sindirim problemlerine neden olur bu yüzden eklemekten kaçının. Dondurulmuş ürün kullandığımızda mutlaka çözdürün ardından pişirin. Dondurulmuş gıdalar bakteri içerebildiğinden dolayı uygulanan pişirme işlemi riski azaltır.

Karidesin Köpekler İçin Besin Değeri

Deniz ürünleri kategorisinde yer alan lezzetli aynı zamanda besleyici ürün karides köpekler için çeşitli faydalar sunar. Köpekler karides yiyebilir mi ele alırken besin değeri mutlaka araştırılmalı. Kaliteli protein kaynağı kas gelişimi ile birlikte genel sağlık açısından kritik bileşen olmasından kaynaklı kas kütlesini korur.

B vitaminlerinin yanında E vitamini gibi içerikleri sinir sistemi sağlığı ile enerji üretimi konusunda etkilidir aynı zamanda antioksidan koruma sağlar. Çinko, selenyum fosfor gibi mineraller bağışıklık sistemi fonksiyonlarını olumlu yönde etkilerken cilt sağlığıyla kemik gelişiminde önemlidir.

Diş sağlığını desteklemede yardımcı olan omega 3 yağ asitleri kalp sağlığını iyileştirirken inflamasyonu azaltır. Bir porsiyonun içerisinde 20 gram protein vardır bu günlük protein ihtiyacımın ortalama %20’sini karşılar. Porsiyon aynı zamanda 90 kalori içerir günlük kalori ihtiyacının %10’undan daha azdır.

Obez köpeklerde kalorisi düşük besin değeri yüksek olduğundan dolayı muhteşem bir seçenektir. Vitamin ve mineral değeri açısından ele alındığında kırmızı kan hücreleri üretmesi, sinir sisteminin düzgün çalışması için gerekli besin maddesidir.