Köpekler Mango Yiyebilir Mi? - Şartları Neler

Köpekler Mango Yiyebilir Mi?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Köpekler mango yiyebilir mi? mango içeriği nedir? Köpekler mango yer mi? mango köpekler için güvenli mi? köpeklerin mango yiyip yiyemeyeceği hakkında merak edilen her şey burada!

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Köpekler Mango Yiyebilir Mi?
07 Kasım 2023
209 okunma
Köpekler Mango Yiyebilir Mi?

Köpekler mango yiyebilir mi? mango içeriği nedir? Köpekler mango yer mi? mango köpekler için güvenli mi? köpeklerin mango yiyip yiyemeyeceği hakkında merak edilen her şey burada!

Köpekler mango yiyebilir mi; köpeklerin alerjik bir durumu yoksa mango yeme konusunda sorun olmayacaktır.

Mango Köpekler için İyi Mi?

Mango A, B6, C ve E vitaminlerinin yanında lif açısından da son derece zengindir. Hem insanlar hem de köpekler için oldukça besleyicidir. Atıştırmalık da tatlıdır ve köpeğiniz onu sevecektir. Meyve olgunlaştıktan sonra boğulma tehlikesinin önlenmesi için küçük parçalar olacak şekilde kesmeniz gerekir.

Bazı köpek türleri için mango zehirli olabilir. Mangonun tatlı ve lezzetli yumuşak etinin yemesi köpekler için oldukça kolaydır. Meyve ve sebze gibi mango da genel olarak köpekler için güvenli olan bir insan yemeğidir.

Mango Yemenin Olası Yan Etkileri Nedir?

Köpeğinize mango yedirmeden önce ilk olarak kabuğunu soymalı ve çekirdeğini çıkarmalısınız. Köpekler teknik olarak mangonun derisini yiyebilir ancak sindirim konusunda zorluk çeker. Bu nedenle de mangoyu köpeğinize yedirmeden önce onu çıkarmanız daha iyi olacaktır.  Mango çekirdekleri köpekler için boğulma tehlikesi oluşturur. Yavrularınızın sindirim sistemine sıkışabilir ve mango çekirdeğinin içerisinde az miktarda toksinlik olabilir.

Köpeğiniz bir mango çekirdeğini yutması durumunda vücudundan zorluk çekmeden geçebilir. Ancak yeme durumunda bir değişiklik olması durumunda hemen veteriner ile görüşmeniz gerekir.

Mangonun Köpekler için Yararları?

Köpekler için sağlıklı bir atıştırmalıktır. Köpeğinizin mango ile beslenmesi için en güvenli yol ise köpeğinizin boğulmasına yol açabilecek olan çekirdeği çıkarmalısınız. Mangonun köpekler için yararları;

 • Küçük miktarda mide rahatsızlığı olabilir.
 • Köpeklerin ürümesi, büyümesi, derisi ve tüylerini etkileyen temel besin maddeleri olan A vitamini ve B vitamini ile B6, C ve E vardır.
 • Meyvenin sarı – turuncu renginde olan serbest radikaller ile savaştığı gösterilen beta – karoten gibi antioksidanlar vardır.
 • Mineral, protein ve lif bakımından da oldukça zengindir.
 • İshal ve kabızlığın hafiflemesi açısından yardımcı olur.

Köpeklere Mango Nasıl Verilir?

Köpeğinize mango vermeden önce şart ilk olarak veterinere gözükmektir. Mangoyu ne kadar ve ne kadar sık verebileceğiniz hakkında doğru bilgi alabilirsiniz. Mangoyu soyduktan sonra köpeğinize mango vermeden önce çekirdeğini çıkartmalısınız. Daha sonrasında ise köpekler için küçük parçalar halinde mango meyvesini kesmeniz gerekir. Köpeğiniz büyük bir cinsse parçaları daha büyük kesebilirsiniz. Dondurulmuş olan mango, taze olarak servis edilmesinin yanında özel olarak yaz aylarında oldukça lezzetlidir. Köpekler mango yiyebilir mi; köpeklerin mango yiyebilmesi için ilk olarak bu meyveye karşı herhangi bir alerjisinin olmadığından emin olmanız gerekir. Köpekler mango ile şöyle beslenir;

 • Köpeğinizin alerjik reaksiyonu olmadığını öğrenebilmek için küçük bir miktar ile başlamalısınız.
 • Zehirli sarmaşık, zehirli meşe ile ilgili birçok kimyasal olan urushiol içeren ve cildi soymalısınız. Yutulması durumunda ishal, kusma ve cilt sorunları görülmesine sebep olabilir.
 • Boğulma tehlikesi olabilecek ya da köpeğinizin sindirim kanalında sıkışıp kalabilecek olarak tedavi olmadığı durumda ciddi ve potansiyel olarak ölümcük komplikasyona sebep olabilecek olan çukuru çıkarmalısınız.
 • Bağırsak tıkanıklığının belirtilerinin arasında kabızlık, uyku hali, iştah azalması ve kusma vardır.
 • Bu işaretlerden herhangi birini görmeniz durumunda ya da köpeğiniz mango çekirdeğini yerse hemen bir veterinere danışmanız gerekir.
 • Köpeğinizin kalori ve şeker açısından yüksek olan kurutulmuş mango yerine taze mango vermeye dikkat etmeniz gerekir.
 • Şekersiz kurutulmuş mango, taze mangodan daha az besin içeririr.

Mango Yemek Köpekler için Güvenli Mi?

Mango meyvesinin derisi ile birlikte çekirdeğini çıkartmalısınız. Bu bölümler köpekler için biraz zararlı olabilir. Mangonun etli iç kısmının tüketilmesi daha sağlıklı ve güvenli olacaktır. Sağlıklı şekilde ikram edeceği görülebilir ve köpeğinize mango parçaları vermeden önce deri ve mango çekirdeğinin çıkarılması son derece önemlidir.

Derisi teknik olarak yenilebilir olabilir ancak çoğu köpek için sindirimi sert ve zorlu olacaktır. Mangonun çekirdeği ile köpekler için potansiyel olarak zararlı olabilir. Boyutu dikkate alındığında ise yutma durumunda boğulma tehlikesi oluşturabilir.

Köpeğiniz mango çekirdeğini yutma sırasında boğulma tehlikesi yaşayabilir. Yutsa bile bağırsağında sıkışarak tıkanmasına neden olabilir. Mango çekirdekleri siyanür olarak da bilinen toksinleri içerir. Bu toksin miktarı ise köpeğinizde ciddi bir reaksiyon yaşanmasına sebep olabilir. Bu nedenle de köpeğinizin vücudundan uzak tutmanız oldukça önemlidir.

Tüm bu risklere ek olarak şekilde mango içerisinde birçok köpeğin aşık olamadığı kadar lif vardır. Köpeğinizin midesi bozulur ya da ishal olabilir ve şeker açısından da oldukça zengindir. Meyve başına 46 gram şeker içerir ve diyetlerinde çok fazla tatlı meyve sindirim rahatsızlığı ile diş çürümesi ile şeker rahatsızlığına neden olabilir. Köpekler mango yiyebilir mi; köpeğinize mango yedirmeden önce mutlaka veterineriniz ile görüşmelisiniz.