Köpekler Patates Kızartması Yiyebilir Mi? - Şartları Neler

Köpekler Patates Kızartması Yiyebilir Mi?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Köpekler patates kızartması yiyebilir mi? köpekler nasıl patates kızartması yer? Köpeklerin patates kızartması yemesi zararlı mı? Köpeklere patates kızartması vermekle ilgili olarak merak edilen her şey burada!

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Köpekler Patates Kızartması Yiyebilir Mi?
07 Kasım 2023
64 okunma
Köpekler Patates Kızartması Yiyebilir Mi?

Köpekler patates kızartması yiyebilir mi? köpekler nasıl patates kızartması yer? Köpeklerin patates kızartması yemesi zararlı mı? Köpeklere patates kızartması vermekle ilgili olarak merak edilen her şey burada!

Köpekler patates kızartması yiyebilir mi; köpeklerin patates kızartması yemesi tavsiye edilmez. İnsanların tükettiği gıdaları az miktarda yedikleri sürece herhangi bir sorun olmayacaktır. İnsanların tükettiği atıştırmalıklar yüksek yağlı abur cuburlardır ve ikram olarak bile köpeğinize vermeniz doğru olmayacaktır.

Köpekler Patates Kızartması Yer Mi?

Köpeklerinizin tabağında bir ya da iki patates kızartması yemesi durumunda toksik reaksiyonlar meydana gelecektir. İnsanların tükettiği gıdalar içerisinde köpeğinizin sağlığına katkı verecek içeriklerden çok sağlık sorunlarına yol açacak olan içerikler vardır.

Patates kızartması içerisinde karbonhidrat, yağ ve tuz vardır. Bu da köpeklerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Restoranlarda hazırlanan kızartmalar ise genel olarak sarımsak ya da soğan tozu gibi köpeklere zararlı9 olan baharatları içerir.

Köpeğinize yediğiniz patates kızartmalarını vermek yerine sağlıklı bir ödülün tadını çıkarabilmek için daha farklı ve sağlıklı insan besinlerini tercih etmelisiniz. Köpeğinizin kalorilerinin birkaç porsiyon özel köpek mamasından gelmesi gerekir. Köpekler patates kızartması yiyebilir mi; patates kızartması köpeklerin yemesine uygun olan bir besin değildir.

Köpekleri Patates Kızartması ile Beslemenin Tehlikesi Ne?

Köpeklerinize patates kızartması vermenin bazı hayati tehlikeleri vardır. Bu nedenle de köpeklere patates kızartması verilmesi önerilmez. Köpekleri patates kızartması ile beslemenin tehlikeleri şöyle;

 • Hem taze hem de kızartılmış olan patatesler bazı köpeklerin alerjik reaksiyonlarını tetikleyebilir.
 • Köpeğinizin kazara patates yemesi halinde ise alerjik reaksiyon gösterebilirler.
 • Köpeğinizin alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini izlemeniz gerekir.
 • Alerjik reaksiyonlar arasında şişlik ve kurdeşen vardır.
 • Patates kızartması yüksek tuz içeriğine sahiptir ve köpeğinizin tuz zehirlenmesi yaşamasına maruz kalmasına neden olabilir.
 • Köpeğinizin düzenli tuz tüketimindeki küçük bir artış bile dehidrasyon yaşamasına neden olabilir.
 • Sık idrara çıkma, yüksek tansiyon ve susuzluk tuz neden olur.
 • Ketçap gibi soslar köpeğiniz için son derece sağlıksız olan tuz ve şeker ihtiyacını ekler.
 • Kanolada ya da patates kızartmasının pişirilmesi için kullanılan bitkisel yağ içerisindeki zararlı ve doymuş trans yağlar köpeklerin midesini rahatsız eder.
 • Sağlıksız yağların kısa süreli olarak tüketilmesi yaşamı tehdit eden şişkinliklere sebep olabilir.
 • Uzun süreli tüketim ise köpeğinizde pankreatit gelişmesine sebep olabilir.
 • Yüksek karbonhidratlı kızarmış yiyecekler bir köpeğin sindirim sisteminin üzerinde insanlarda olduğu gibi benzer bir etkiye sahip olması ile bilinir ve gastrointestinal rahatsızlıkların yaşanmasına neden olur.
 • Köpeğinizi patates kızartması gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekler ile düzenli şekilde beslemeniz kilo almasına neden olur.
 • Köpeğinizin ideal kilosunun korunması için veterinerinizin önerdiği beslenme ihtiyaçlarını karşılayan bir köpek mamasını ona vermeniz gerekir.

Köpekler Patates Kızartması Yerse Ne Yapılması Gerekir?

Köpeklerinizin birkaç patates kızartması yemesi şartı ile büyük sorunlara neden olmayacaktır. Köpek arkadaşınızın bir paket kızartmanın hepsini yerde bazı tedbirler almanız gerekir.

 • Köpeğinizin çok fazla kızartma tükettiğini düşünüyorsanız ona bolca suya erişmesi için fırsat sağlamanız gerekir.
 • Fazla tuz köpeğinizi susatacak ve su dehidrasyonun önlenmesini sağlayacaktır
 • Mide rahatsızlığı kusma ve ishal ile kendisini gösterir. Sizin köpeğinizin herhangi bir mide rahatsızlığı belirtisi gösterip göstermediğini denetlemeniz gerekir.
 • Köpeklerde meydana gelen şişkinlik dikkat edilmesi gereken oldukça ciddi bir potansiyel sağlık sorunu olarak bilinir.
 • Mide rahatsızlığının belirtileri arasında aşırı salya akması, kuru kabarma, hızlı nefes alma, karın ağırı, endişeli adımlama ve şişlik vardır.
 • Patateslere karşı olan alerjik reaksiyonların belirtileri arasında ise döküntüler, aşırı kaşınma, kurdeşen ve nefes almada zorluk çekme vardır.

Köpeğinizin bu sağlık sorunlardan birini gösteriyorsa acilen veteriner ile iletişime geçmeniz ve konu hakkında bilgilendirmeniz gerekir.

Köpeklere Patates Kızartması Verilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Köpeğinize bazı insan gıdalarını vermeden önce köpeklerde olumsuz reaksiyona neden olup olmayacağını bilmeniz gerekir. Köpeğinizin diyetine patates kızartması eklemek güvenli olmayacağı için bunu yapmamalısınız. Köpeğinizin aşırı miktarda patates kızartması tükettiğini düşünüyorsanız veterineriniz ile görüşmeniz gerekir.