Kutsal Kase Gerçek mi?, Gerçekten Var mı? - Şartları Neler

Kutsal Kase Gerçek mi?, Gerçekten Var mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kutsal olanın bir tabak mı, bir kase mi olduğu da tam bilinmiyor. Bu nedenle de efsaneler üzerinden anlatılan bu konu hakkında kutsal kase gerçek mi sorusu gerçek değil cevabını alıyor.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Kutsal Kase Gerçek mi?, Gerçekten Var mı?
05 Nisan 2024
362 okunma
Kutsal Kase Gerçek mi?, Gerçekten Var mı?

Pek çok rivayete göre Hz. İsa çarmıha gerilmeden önce yemiş olduğu son yemeği bu kutsal kaseden yemiş ve bu kasenin de çarmıha gerilme olayından sonra doğaüstü güçleri olduğuna inanılıyor. Öncelikle kutsal kase ile ilgili bu rivayetlerin ortaya çıktığı tarih oldukça eski. 12. Yüzyılda Kral Arthur tarafından ve de Yuvarlak Masa Şövalyelerinden bahsedilirken bu kutsal kasenin de konuşulduğu söyleniyor. Kutsal kasenin bir diğer adı da Graal’dır. Pek çok efsane olmasına rağmen tüm bu efsanelerin de Kelt mitolojisine ait olduğu söylenebilir. Kutsal kase gerçek mi sorusuna sık sık rastlanılan günümüzde somut bir kanıt henüz bulunamamıştır.

Kutsal Kasenin Efsanelerdeki Yeri

Hristiyanlık içerisinde bu kutsal kasenin kabulü yine 12. Yüzyılın sonlarında yaşamış olan ve Le Conte du Graal kitabından sonra olmuştur. Yazar kitabı sonlandıramamış olsa da öyküsünün içerisinde sürekli doğaüstü olaylardan ve bunun kase ile ilgili olduğundan bahsetmiştir. Bazı düşünürlere göre ise kutsal olan kase değildir, bu cennetten düşen bir taştır. Bu nedenle de kutsal kase gerçek mi sorusu çok fazla yankı bulan bir durumdur.

Kutsal kase ile Hz. İsa’nın kanının damlatıldığına inanılan kupa arasında da bağ kuran pek çok efsane bulunuyor. Bu kaseden ya da kupadan içilen suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Hastalıkları iyileştirdiğine, bolluk ve bereket verdiğine, özellikle de masumiyeti simgelediğine inanılıyor. Bazı dillere göre Graal geniş bir tabak anlamına gelse de bazı dillere göre kase anlamına geliyor. Yani kutsal olanın bir tabak mı, bir kase mi olduğu da tam bilinmiyor. Bu nedenle de efsaneler üzerinden anlatılan bu konu hakkında kutsal kase gerçek mi sorusu gerçek değil cevabını alıyor.

İlginizi Çekebilir: https://sartlari.com/efsane-mesajlar/