Matrix Gerçek Mi, Gerçekten Var Mı? - Şartları Neler

Matrix Gerçek Mi, Gerçekten Var Mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Matrix gerçek mi sorusuyla da herhangi bir delil veya tanık söz konusu olmadığı için hayır cevabı verilmektedir. Bu şekilde bir felsefeye dayanarak yaşamak dahi oldukça mantıksızdır.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Matrix Gerçek Mi, Gerçekten Var Mı?
21 Nisan 2024
227 okunma
Matrix Gerçek Mi, Gerçekten Var Mı?

Matrix öncelikli olarak karşımıza film uyarlaması şeklinde geldi. Nitekim bu filmde verilen mesajlar sonucunda yeni bir felsefik düşünce ortaya atıldı. Matrix gerçek mi yankısı tüm dünyada duyuldu. Bu felsefeye göre Matrix’ in ana teması insanlara yapay uyarılar verilmekte ve aslında gerçek olmayan olgular gerçek gibi yansıtılmaktaydı. İnsan vücudunun endekslenmiş olan verilerin dışına çıkamaması ve var olan dünyanın aslıyla karşılaşılmaması durumları ortaya atılmıştır. Nitekim bu düşünceler materyalizm ile fazlasıyla uyuşmaktadır. Bu felsefeye göre temel olan maddedir. Ve bu maddeye 5 duygu organı ile ulaşmak mümkün değildir. Lakin bu iddialar hiç bir zaman kanıtlanmadığı için yıllar içerisinde çürümüştür diyebiliriz.

Matrix Olgusu

Matrix gerçek mi sorusuna karşılık insanların maddenin nasıl birşey olduğunu bilmemesi ve ulaşımının imkansız olması sonucu olumsuz bir cevap verilmektedir. Zihnin dışına çıkılarak maddeye oluşmak mümkün olamadığı için de materyalizm felsefesi ortadan kalkmıştır. Buna bağlı olarak da Matrix gerçek mi sorusuyla da herhangi bir delil veya tanık söz konusu olmadığı için hayır cevabı verilmektedir. Bu şekilde bir felsefeye dayanarak yaşamak dahi oldukça mantıksızdır. Nitekim zihnin dışına çıkılarak varılan maddeye karşı nasıl bir yaptırım uygulanacağı bile bilinmemektedir. Hatta felsefik olmasından dolayı şüphe uyandıran bir durumdur. Bu şüphecilik içerisinde hareket etmek oldukça mantıksız olacaktır. Bu sebepten dolayı da bu tezlerin herhangi bir geçerliliği yoktur. Nitekim maddeye inanarak yaşayan kişiler Allah’ın varlığını da inkar etmektedir. Bu sebepten dolayı tutundukları tek bir esasa göre yaşamakta ve sonuç elde edemedikleri taktirde var olmayan inanışları yüzünden boşlukta kalmaktadır. Nitekim bu psikolojik olarak da oldukça yıpratıcı bir durumdur. Çok fazla tartışmaya açık olmayan bu durum üzerine herhangi bir tez de söz konusu değildir.