Mayalar Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı? - Şartları Neler

Mayalar Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Mayalar gerçek mi? sorusu ise 2012 yılından kıyamet tartışmaları ile daha çok duyulmaya başlanmıştır. Yaptıkları takvimde ve ortaya attıkları kehanetler düşünüldüğünde insanlar bu konuyu daha çok düşünmüşlerdir.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Mayalar Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı?
29 Nisan 2024
197 okunma
Mayalar Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı?

Maya uygarlığı orta Amerika’da olan eski uygarlıklardan biridir. Bu uygarlık Meksika’nın güneydoğusunda yaşamış bir uygarlıktır. MS 3. yüzyıla kadar altın çağını yaşamış olan bu uygarlık İspanyolların işgaline kadar yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Yüzyıllar sonra keşfedilmesi böyle bir sorunu da beraberinde getirmiştir. Son zamanlarda çok fazla gündeme gelen bu uygarlık Mayalar gerçek mi? sorusunun da sorulmasına neden olmuştur.

Mayalar’da Bilim

Mayalar yaşadıkları dönem boyunca bilime önem veren uygarlıklardan biri olmuştur. Sadece tek bir devletten oluşmayan Mayalar beş devlet kurmuş ve çok fazla lehçe oluşturmuştur. Bu lehçelerin bazıları hala konuşulmakta ve Mayalardan günümüze kalan eserlerin anlaşılmasında kullanılmaktadır. Astronomiye çok fazla önem veren Mayaların birçok piramitleri bulunmaktadır. Bu piramitlerde gökyüzü incelenmiş ve astronomide çok fazla gelişme kaydetmişlerdir. Gezegenleri ve diğer gök olaylarını sürekli olarak takip etmişlerdir. Bu sayede takvimler geliştirmişler ve bunu yüzyıllar boyunca kullanmışlardır. Gün, ay, yıl tahminleri gerçeğe çok yakın olmaktadır. Bunları aynı zamanda mimarilerine de yansıtmaktadırlar. Yaptıkları piramitlerin 4 yanından zirveye doğru çıkılan basamakların toplamı 364’tür ve zirvedeki basamak da dahil edildiğinde 365 olmaktadır. Böylece yıldaki gün sayısını ortaya koymaktadırlar.

Mayalar aynı zamanda matematikte de çok ön planda durmaktadır. Yaptıkları araştırmalar onlar bilimde çok ileri gittiklerini ortaya koyar. Mayalar gerçek mi? sorusu ise 2012 yılından kıyamet tartışmaları ile daha çok duyulmaya başlanmıştır. Yaptıkları takvimde ve ortaya attıkları kehanetler düşünüldüğünde insanlar bu konuyu daha çok düşünmüşlerdir. Mayalar gerçek mi? sorusunun cevabı ise Mayalar gerçektir. Yapılan araştırmalar bunu göstermektedir. Mayaların ortaya koymuş olduğu eserler, yaptıkları hesaplar, astronomik sonuçlar ve matematiksel hesapların yanında piramitlerin varlığı incelendiğinde bilim adamları mayaların gerçek olduğunu söylemişlerdir.