Mehdi Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı? - Şartları Neler

Mehdi Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Ehl-i sünnet tarafından dillendirilen Mehdi gerçek mi? için söylenen hadisler bulunmaktadır. Mehdi’nin asıl adının İslam peygamberi ve son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) ismini alacağı belirtilmektedir.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Mehdi Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı?
25 Nisan 2024
199 okunma
Mehdi Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı?

Mehdi Müslümanlıkta önemli bir yere sahiptir ve hadisler ile açıkta belirtilmiştir. Mehdi İslam dinine göre dünyanın son günü olan kıyamet gününe yakın zamanlarda insanların yaşadığı dünyaya gelerek insanlara doğru inancı ve adaleti göstererek dünyada bu ilkelerin hüküm sürmesini sağlayacak olan kişidir. Kurtarıcı olarak adlandırılır. Mehdi adına kelime olarak bakıldığında yol gösterici anlamına gelmektedir. Arapça bir kelime olup hidayete erdirilen anlamına gelmektedir. İslam dininin en önemli imamlarının hadislerinde geçen bu kişi için Mehdi gerçek mi? sorusu sık sorulmaktadır.

Müslümanlıkta Mehdi Kavramının Yeri

Müslümanlık dinine göre Mehdi ahir zaman denilen zamanda gelecek, dünyaya inecek ve hak din olarak kabul İslam dininin hâkimiyetini tüm dünya üzerinde mümkün kılacaktır. İslam dinine göre Allah’ın hidayetine nail olmuş bir kimse olup, kendisine Allah tarafından rehberlik edilmiştir. Bu nedenle dünyanın son günlerinde kıyametin tüm kötü ve en ağır alametleri meydana geldiği anda ortaya çıkacaktır. Zulüm, kötülük ve adaletsizliğin en yoğun olduğu anda gelerek yeryüzünü bu kötü tabirlerden kurtararak adalet, doğruluk ve İslam dininin hâkimiyetini getirecektir.

Ehl-i sünnet tarafından dillendirilen Mehdi gerçek mi? için söylenen hadisler bulunmaktadır. Mehdi’nin asıl adının İslam peygamberi ve son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) ismini alacağı belirtilmektedir. Adının Muhammed babasının adının ise Abdullah olacağı bilinmektedir. Mehdi lakabı ile anılacağı bilinmektedir. Hz. İsa yani Mesih’in gelmesinden sonra ortaya çıkacaktır. Deccal ile birlikte çıkacağı da söylenmektedir. Günümüze kadar gelinen süreçte kendini Mehdi olarak tanıtan kişiler bulunmaktadır. İnsanların İslami duygularını istismar etmeye çalışan bu kişilere inanılmaması gerektiği belirtilmektedir.

Mehdi gerçek mi? sorusuna İslam dininde gerçek kabul edildiği ve hadislerde gerçek olduğunun belirtildiği cevabı verilir.