Namazdan Sonra Nasıl Dua Edilir - Şartları Neler

Namazdan Sonra Nasıl Dua Edilir

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Namazdan Sonra Nasıl Dua Edilir
11 Ekim 2021
187 okunma
Namazdan Sonra Nasıl Dua Edilir
Okuma süresi: 2 dakika

Gün içerisinde vücudu kirden ve pislikten arındırarak abdest alıp namaza durulmaktadır. Namaz gün içerisinde her ezan vaktinde toplam 5 kere olacak şekilde kılınmaktadır. Namazının süresini kaçıran kişiler kaza yapmalıdır. Namazın günde 5 vakit kılınması sebebi ile insanlar bu denli önemli bir ibadette dair namazdan sonra nasıl dua edilir sorusunu sormaktadır.

Namaz ibadeti yapıldıktan sonra edilecek dua, Kuran-ı Kerim’de yer alan sureler ile desteklenebilir. Özellikle namaz ibadetinin ardından Ayetel Kürsi Suresi’nin okunmasının çok önemli olduğu, namazı tamamladığı ve günahların affolmasını sağladığı şeklinde bahsedilmektedir.

Namaz ibadeti sonrasında edilecek dua olarak geçmişteki günahlarınızın affolmasını, gelecekte hayırlı insanlar ile karşılaşmayı, hayırlı işler ile uğraşmayı, evinizin bereketini artırmayı ve sevdiklerinize uzun ömürler nasip olmasını dile getirebilirsiniz. Sınava girecek kişi, sınavda başarısı için, mülakata girecek kişi mülakatta başarısı için, çocuk isteyen kişi hayırlı bir çocuk için dua edebilir. Önemli olan Allah’a dua etmek ve her şeyi ondan istemektir.

Namazdan sonra nasıl dua edilir diyenlerin yapması gereken şey namaz bittikten sonra Ayetel Kürsi Suresi’ni okumak ardından da 33 kere Sübhanallah, 33 kere Elhamdülillah, 33 kere Allahü Ekber denilerek tesbih çekilmelidir. Sonrasında ise kalpten gelen dualarınızı ve şükürlerinizi ellerinizi açıp Allah’a dua edebilirsiniz.

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

255- Allah’dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran, bütün varlıkları ayakta tutandır. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerdeki ve yerdeki herşey O’nundur. O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O’nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek, ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

Sabah namazından sonra dua nasıl yapılır?
Dolayısıyla hem namaz sırasında, hem namaz sonrasında okunması gereken belirli dualar vardır. Günün ilk vakit namazı olan sabah namazı tamamlandıktan sonra, “La havle velâ kuvvete illâ billâhi velâ hilete velehtiyale velâ mence velâ melca minellâhi illâ îleyh(i).” duası 7 kere okunmalıdır.
Namaz bitince hangi dualar okunur?
Namazlardan sonra şöyle dua edilebilir: “Elhamdülillahi Rabbilalemin, Essalatü Vesselamü Ala Resulina, Muhammedin Ve Ala Alihi Ve Sahbihi Ecmain” Türkçe manası şöyledir: “Ya Rabbi! Kıldığımız namazlarıkabul eyle. Ahır ve akıbetimizi hayreyle.
Hayırlısı için nasıl dua edilir?
Dua ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir. – Dua ederken eller açık bir şekilde omuz hizasına kaldırılabilir. – Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten dua etmek en güzelidir. – Korku ve ümit arası duygularla dua edilmelidir.
Namaz bittikten sonra ne yapılır?
NAMAZ SONRASI TESBİH DUASI (TESBİHAT) NASIL YAPILIR? “Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram.”denilir. “Alâ Rasulina salavat” Anlamı: “Peygamberimiz üzerine salavat” (getirin) anlamında söylenir.
Sabah namazının arkasından hangi dua okunur?
Ebu Zerr’in rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV),sabah namazını kıldıktan sonra şu duanın okunabileceğini şöyle beyan etmektedir: Kim sabah namazından sonra diz çökmüş durumunda hiçbir şey konuşmadan 10 kere, “Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu’l mülkü ve lehu’l hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.”