Nazardan Korunmak İçin Esmaül Hüsna - Şartları Neler

Nazardan Korunmak İçin Esmaül Hüsna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kişinin kendisi dahil kötü bakışlar sonucunda yakınlarına zarar gelmesi olan nazardan korunmak için Esmaül Hüsna zikirlerine başvurulur. İsmi şerifleri okuma ya da üzerinde taşıma gerekir.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Nazardan Korunmak İçin Esmaül Hüsna
25 Eylül 2023
295 okunma
Nazardan Korunmak İçin Esmaül Hüsna

Nazara karşı koruyan Esmaül Hüsna; Nazar, bazı kişilerin bakışlarıyla başkalarına verdiği olumsuz etkiler olarak tanımlanabilir. Nazarın nasıl olduğu hakkında ne bilgiler bulunmuyor ancak peygamberimizin sözlerinden ve ayetlerden dini açıdan varlığı kabul edilmektedir. Nazar, göz değmesi olarak da bilinir ve çocuklarla gebe kadınları fazla etkilediğine inanılır. Göz değmesinden korunma için nazar boncuğu takma benzeri yanlış bilgiler vardır. Kem gözlerden korunmanın en etkili yolu peygamberimizin yaptığı gibi dua okumaktadır. Etkili nazar duaları ve ayetlerin birkaçı;

  • Kendisinde nazar olduğunu düşünen kişi 7 kere Ayetel Kürsi okuyarak kurtulabilir.
  • Felak ve Nas sureleri, nazar değmesine karşı okunan etkili dualar arasında yer alır.
  • Nazar duası olan Kelam suresi 51. ve 52. ayetler sizle sevdiklerinizi koruyan kalkanlardır.
  • Peygamberimizin torunlarına okudukları Ezuü bi kelimatillahitammati ile başlayan dua ile kötü gözlerden korunabilirsiniz.

Bu dualar ve nazardan korunmak için Esmaül Hüsna okuyarak çocuklarınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca bebekleri nazardan koruma için uygulanan 40 gün dışarı çıkmama, dikkat çekecek derece de süsleyerek gezmeye götürmeme ve sevimli çıktıkları resimleri sosyal medya hesaplarında paylaşmazsanız. Bu yöntemlerle kötü gözleri çocuklarınızın üzerinden çekebilirsiniz. Nazarın somut bir dayanağı olmadığı için en etkili korunma ve tedavi yolu Esmaül Hüsna zikretmektir. Ayrıca yukarda sayılan ayet ve dualarda kem gözden ve diğer tehlikelerden korunma için okunmalıdır.

Nazar İçin Hangi Esmaül Hüsna Okunur?

Nitelikleri ve ne şekilde olduğuna dair net bilgiler olmayan nazardan korunmanın en etkili yollarından bir Esmaül Hüsna okumaktadır. Nazara karşı koruyan Esmaül Hüsna El Basir ismi şerifidir. El Basir esmasının etkili olması için samimi bir şekilde Allah’ a teslim olarak pazartesi günleri sabah namazı farz ile sünnetinin ardından okunmalıdır. Yapılacak zikir sayısı 100 defa El Basir şeklindedir. Uygun şekilde yapılan okumayla nazara karşı koruma sağlar. Nazar için yapılan zikirde sayıya ve doğru vakitte inanarak yapmaya dikkat edilmelidir. Yapılan zikir ve dualar eviniz ve yakınlarınızın nazardan korunmasını sağlamaktadır. Üstelik yaptığınız zikir manevi olarak kuvvetlenmenize ve daha huzurlu olmanıza yardım eder.

Nazar İçin Okunacak El Basir Esmaül Hüsna İşe Yarar Mı?

Allah’ ın isimlerini anmak ve bu isimlerle dua etmek çeşitli yararlar sağlar. Bütün ismi şerifler, şifa dağıtmanın yanı sıra gizli yararlar da barındırır. Ayrıca dinimizin tam olarak tanımak için Rabbimizin isimlerinin tamamını bilmemiz gerekir. Hadislerde yer aldığı gibi Esmaül Hüsna’ yı bilmeli ve sürekli olarak zikretmeliyiz. Üstelik nazardan korunmak için Esmaül Hüsna manevi desteğine başvururuz. Tek kesin çözümü dualar olan göz değmesi, peygamber efendimiz tarafından da anlatılmaktadır. İslam alimleri tarafından aktarılan bilgilerde Hz. Muhammed’ in de torunlarının nazardan koruma için dua yettiği yer alır. Kur’ an-ı Kerim’ de kesin bir şekilde nazar kelimesi geçmez ve nazarı açıklayan ayetler yer almaz. Ancak ayetlerin yorumlarından ve peygamberimizin sözlerinde nazar dair açıklamalar yer alır.

Nazar değmesinin kıskançlık duygusu ve haset bakmayla olduğuna inanılır. Peygamber efendimizin de varlığını onayladığı nazarı anlamak kolay değildir. Birden hastalanma, biriyle karşılaştıktan sonra kötü hissetme, eve gelen misafir sonrasında eşyaların kırılması ve uslu çocukların bir anda ağlamaya başlaması nazar olduğu kanıt sayılır. Bu durumlarda Esmaül Hüsna ila bazı duaların okunması nazardan kurtulmayı sağlar. Nazara karşı edilen duaların en bilinenleri yedişer defa okunan Felak ile Nas sureleridir. Peygamberimizin okuduğu nazar duası, Ayetel Kürsi ve çeşitli ayetler nazara karşı etkili kalkanlardır. Tüm kalbiyle inanıp dua edenler kem gözlerden kendileriyle beraber ailelerini de korurlar. Nazar boncuğu veya at nalı gibi eşyalarla nazara korunmaya çalışmak yanlıştır. Hadislerde bunun yanlışlığı açıklanmaktadır. Ancak kişiler nazara karşı Cevşen taşımaları caizdir. İçerisinde ne yazdığı bilinmeyen şifreli muskaları kullanmak tehlikeli ve günahtır.

El Basir Anlamı Nedir?

El Basir esmasının kelime anlamı bilmek, sezmek ve görmek şeklindedir. Basar kelimesinden türeyen bu Esma Kur’ an- ı Kerim’ de elli ayette geçer. Kusursuz evrenin yaratıcısı olan Allah, yaratıkları hakkında bilgi sahibi ve her şeyi gören güçtür. Bozulmadan işleyen düzenin kurucusu olan rabbimiz toz zerresinden okyanuslara bütün olaylardan haberdar olduğunu El Basir esmasıyla anlatmaktadır. El Basir ismi şerifi nitelikleri;

  • El Basir ismi şerifinin zikir sayısı 302 defadır. Bu Esmayı devamlı zikredenler olayların aslını kolayca anlamaya başlar.
  • Dost ve düşmanların sakladıklarıyla asıl amaçlarını görebilir.
  • Düzenli olarak El Basir zikri yapma kalp gözünün açılmasını sağlar. Ayrıca nazardan korunmak için Esmaül Hüsna olarak bilinir.
  • Sürekli yapılan zikir Allah’ a yakın olmayı ve günahlardan uzaklaşmayı sağlar.
  • El Basir esması kişileri hatalardan uzaklaştırır, anlamını bilmeden yapılan zikirde yararlıdır.
  • Sürekli yapılan El Basir zikri iyi insan olmayı ve isteklere kavuşmayı sağlar.

Nazardan korunmak için Esmaül Hüsna El Basir ismi şerifidir. Okuyan kişiyi nazardan ve kötülüklerden korur. İçten yapılan her dua gibi Esmaül Hüsna okumada etkili sonuçlar verir. Kendini yalnız hisseden ve tehlikeli insanlara karşı manevi destek arayan kişiler de okuyabilir. Bu ismi şerif yalnızca nazardan korumaz, bilinmeyen pek çok faydasını vardır.

Sık sık El Basir ismini anma hayırlı kapılar açılmasına, dürüst insan olmaya ve yapılan işlerde başarı sağlar. Bu Esmaül Hüsna dışında Allah’ ın isimlerinin bazıları da nazara karşı okunmaktadır. Tüm isimleri Esmaül Hüsna içerisinde yer almayan Allah bizlerin korunması için birçok ismini vesile kılmaktadır. Çevredeki kötülükler ve nefsten korunma amacıyla ismi şerifleri zikretmek bilmediğimiz nimetlere kavuşmamızı sağlar. Ayrıca; https://sartlari.com/nazara-karsi-okunacak-dua/ da ilginizi çekebilir.