Nefsi Yenmek İçin Esmaül Hüsna - Şartları Neler

Nefsi Yenmek İçin Esmaül Hüsna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Her türlü kötülüğün nedeni olan ve peygamberler tarafından büyük cenk olarak nitelendirilen nefsi yenmek için Esmaül Hüsna okuyanlar savaşı kazanarak büyük nimetlere kavuşur.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Nefsi Yenmek İçin Esmaül Hüsna
25 Eylül 2023
313 okunma
Nefsi Yenmek İçin Esmaül Hüsna

Nefs terbiyesi için Esmaül Hüsna; Nefs terbiyesinden önce nefsin ne olduğunu öğrenmek gerekir. Sözlükte hayat, nefes, varlık, insan, ruh ile bedenden kaynaklanan süfli arzular nefs terimi anlamları yer alır. Nefs terbiyesi peygamber efendimize göre düşmanla yapılan cenkten daha zorlu ve büyüktür. Bu yüzdendir ki her dinde ilk olarak nefs terbiyesi öğütlenmiştir. Dünyevi istek ve arzulara yönelen nefsi terbiye edemeyenler ebedi bir azaba mahkûm olabilirler. İslami kaynaklarda nefs terbiyesi için üç şey tavsiye edilir. Peygamber ve sahabelerinin de uyduğu nefs terbiye düsturları;

  • Az Yemek: Hastalıkların ve psikolojik sorunların artmasında etkili olan unsur çok yemektir. Yeme-içmede israfın artması, azgınlık yaratan aşırı yeme ve canın her istediğini tüketme nefs terbiyesinin kazanılamadığını gösterir. Tam doymadan sofradan kalkmak peygamber, evliya, sahabe ve Salih kulların yaşam şekillerdir. Bu şekilde beslenme nefsin arzularına kapılmayı engeller. Çok yeme ve içme kalbi hantallaştırır. Ayrıca bedenin çok beslenmesi gönlü kasvete bularken nefsin insanı kontrol altına almasına neden olur.
  • Az Uyumak: Kalbin ve zihnin açık olduğu seher vaktinde kalkarak Allah’ ı zikretmek gerekir. Az uyumak birçok işin bir günde yapılmasına imkan verir. Rızkı dağıtıldığının düşünüldüğü ve duaların makbul olduğu seher vaktinde uyumak nefs mücadelesinin başarısızlığını gösterir. Erkenden uyanarak ibadet etmek Allah’ ın rızasının kazanmayı sağlar. Gece uyunarak ibadet etmek peygamberlerin ve Salih kulların şiarıdır. Bu düsturu uygulamak bizi büyük savaşta galip yapar.
  • Az Konuşmak: Müslümanın nefsinin terbiyesinin yollarından biri az konuşmaktadır. Bu sayede göremediğimiz çeşitli tehlikelerden korunuruz. Az konuşma Müslümanın kem gözlerden saklar. Konuşmak yerine ibadetle meşgul olmalı ve hayırlı işler yapmalıdır. Yapacağı işleri anlatan insan nefs elinde denmektir. Yapacağı iyilik ve ibadetleri anlatan kimseler çok konuştukları için söz konusu işleri yapmaya imkan ya da fırsat bulamazlar. İslam alimleri, bu kimselerin aldanış ve gaflet uykusunda olduklarından bahseder.

Nefs terbiyesi için Esmaül Hüsna okuma da etkili olmaktadır. Davranışlarımızı dua ve Allah’ ı anarak desteklememiz nefsimizi yenmeyi kolaylaştırır. Yukarda sayılan maddeleri, hayatlarına uygulayan Müslümanlar büyük savaşı kazanmaya daha yakındır. Göremediğimiz ve dünyevi arzuları fazla olan nefs ile yapılan savaş devamlıdır. Bu yüzden sürekli olarak ibadet etme, çalışma ve hayırlı işlerle ilgilenerek nefsimizi kontrol altında tutmamız gerekir. Nefsi yenmek için Esmaül Hüsna okumak ise en büyük desteğimizdir.

Nefsi Yenmek İçin Hangi Esmaül Hüsna Okunur?

Nefs, Müslümanın en güçlü ve görünmeyen düşmanıdır. Bütün dünyevi tatlara ve yasaklara karşı konulmaz bir istek duyar. Allah, nefse kapılmama için insana akıl vermiştir. Müslüman aklını kullanarak ve her gece yatarken Nefsi yenmek için Esmaül Hüsna okuyarak düşmanıyla savaşır. Nefs ile savaşta manevi silah olan Esmaül Hüsna El Mümit ismi şerifidir. Nefsinizi terbiye etmeyi ve onu yenmeyi sağlayan El Mümit her akşam yatmandan önce 100 defa okuma şartı bulunur. Uyumadan evvel elini göğsüne koyarak Ya Mümit zikri yapan Müslüman bir süre sonra nefsin isteklerini görmezden gelmeyi başarır. Bu ismi şerif, iyi işlere yönelmeyi ve kötü şeylerden uzaklaşmayı sağlar.

Nefsi Yenmek İçin Okunacak El-Mümit Esmaül Hüsna İşe Yarar mı?

El- Mümit Salı günleri okunan, zikir sayısı 490 olan ve insanları haramdan sakınan ismi şeriftir. Kalpten inanarak, samimiyetle yapıldığı zaman insanların nefsini yenmesinde yardım eder. Nefsi yenmek için niyet edilerek okunan bu Esmaül Hüsna ila farklı esmalar da zikredilebilir. Böylece Müslümanın en büyük düşmanı olan nefsle savaşta güçlü bir destek elde edilir. Kötülüklerden uzaklaştıran El Mümit ila benzersiz nimetlere erişilebilir. Nefsi yenmek için Esmaül Hüsna okumalarında La ilahe İllallah zikri de yer alır. Allah’ ın yasaklarına uymak ve haramdan uzak durmak nefs terbiyesinde önemlidir. Uyuma, yemek yeme ile konuşmayı azaltma kişilerin nefs terbiyesinde en çok uyguladıkları yöntemlerdendir.

Dünya malına tamah etmeye neden olan nefsi yenen kişi çeşitli lütuflara mahzar olur. Peygamberimizin tavsiyelerine uyarak yaşayan kimseler nefsle mücadele de daha başarılı olurlar. İnsanın nefsiyle mücadelesi asla bitmez. Devamlı alışveriş yapma, sürekli olarak telefon değiştirme ya da yeni çıkan bir televizyonu gereksiz yere alma kişinin nefsini kontrol edemediğini gösterir. Bu ürünlere ihtiyaç varsa alınır ama herkeste olduğu için yenilemek gösteriş ve dünya malına düşkünlüğe girer. Burada savaşı kazanan nefs olur. Nefse fırsat vermek için Esmaül Hüsna ile irademizi güçlendirmeliyiz.

El-Mümit Anlamı Nedir?

Nefsi yenmek için Esmaül Hüsna olan El Mümit anlamı, Allah’ ın her canlı öldürme gücü bulunduğu ve her canlının ölümü tadacağıdır. Allah’ ın büyüklüğü ve kudretini anlatan bu esma zararlı işlerden uzaklaşarak nefsin terbiyesini sağlar. Sürekli olarak bu ismi şerifi zikreden kişiler bir müddet sonra nefslerinin isteklerini denetim altına almayı başarırlar. Ölümü hatırlatan El Mümit esması tereddüt edilen kararlarda kesin karar vermeyi sağlar.

El Mümit ismi şerifi, ölüm dahil bütün işlerin Allah iradesinde olduğunu anlatmaktadır. Haramdan sakınmayı sağlayan isim her gece tekrarlandığında nefsi mağlup etmeyi sağlar.

Hayır işleriyle uğraşarak da yapılan nefs terbiyesinde manevi güç veren bu isimdir. Allah’ a yakınlık sağlayan El Mümit esmasını okuma bilinen bilinmeyen pek çok fazilete sahiptir. Bu faziletlerden bilinen olanları arasında haramdan uzaklaşma ve hayır işlerine yönelme vardır. Bu ismi şerif okuyan kişiyi düşmanlarından korur. Ölümü hatırlatan El Mümit daha Salih bir kul olmak için uğraşmayı sağlar. İnsana en çok zarar veren düşman olan nefsi terbiye etme bu Esmaül Hüsna’ yı okumakla mümkündür.