Noel Baba Gerçek mi?, Gerçekten Var Mı? - Şartları Neler

Noel Baba Gerçek mi?, Gerçekten Var Mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Noel baba gerçek mi sorusuna verilecek cevap hayır Noel baba bir efsanedir olmaktadır.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Noel Baba Gerçek mi?, Gerçekten Var Mı?
07 Mayıs 2024
82 okunma
Noel Baba Gerçek mi?, Gerçekten Var Mı?

Efsanelere göre Noel gecelerinde bacalardan evlere giren ve evin uslu çocuklarına hediye bırakan kişi Noel babadır. Öncelikle Noel’den önce uslu ve tüm yıl iyilik yapan çocuklar için elflerini toplayan Noel baba atölyesinde bu çocuklar için oyuncaklar yapıyor. Sonra da Noel gecesi evlere gizlice girerek bu uslu çocukları bu oyuncaklar ile ödüllendiriyor. Noel ağaçlarının üzerinde bir çorap asılır ve çocuklar bu çorapların içerisine istedikleri hediyeleri yazarlar. Sonra Noel baba bu mektupları okur ve çocuklara her zaman istediği hediyeyi getirir. Aynı zamanda yine bu efsanelere göre çocuklar süt, kurabiye ve havuç bırakarak Noel babaya teşekkür eder. Noel babanın uçan geyiklerin çekmiş olduğu bir de kızağı bulunmaktadır. Noel baba gerçek mi sorusu özellikle Noel zamanlarında oldukça sık sorulan bir sorudur.

Noel Baba Kimdir?

Noel baba efsanesinin ortaya çıkış yeri Hollanda’dır. Popüler kültürde de Noel babanın yeri vardır. Özellikle de Thomas Nast karikatürleri sayesinde günümüzde akıllarda canlanan Noel baba figürü oluşturulmuştur. Şişman, sakallı, kırmızı bir kıyafet giyen Noel babanın bir de “ho ho ho” gibi seslendirilmesine sık sık yer verilmektedir. Noel baba gerçek mi sorusu aslında çocuklar tarafından çok daha sık bir şekilde sorulan bir soru olmaktadır.

Öncelikle mitolojide de Noel babanın yeri vardır ve Noel baba İskandinav mitolojisinin bir tanrısı olan Odin’e dayanmaktadır. Odin uçan atı ile sürekli avlanmaya giden bir tanrıdır ve çocuklar Odin’e sevgilerini göstermek ve onun döndüğünde karnını doyurmasını sağlamak için çorapların ya da çizmelerin içerisine yemek koyar. Odin’de çocuklara teşekkür etmek için onlara şekerlemeler getirir. Noel baba gerçek mi sorusuna verilecek cevap hayır Noel baba bir efsanedir olmaktadır.