Öfkeyi Yenmek İçin Dua - Şartları Neler

Öfkeyi Yenmek İçin Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Öfkeyi yenmek için dua için Allah’ın isimlerinden yararlnabilir, bazı sure ve ayetleri okuyabilirsiniz? Öfkeli insan için dualar ve yapılacak neler?

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Öfkeyi Yenmek İçin Dua
14 Eylül 2023
134 okunma
Öfkeyi Yenmek İçin Dua

Öfkeyi yenmek için dua okuma süreci içerisinde, her zaman yaradanın yanında olduğunu bil ve sana vereceğim püf noktalarını hayata geçir!

Öfkeyi yenmek için dua oku ve artık ikili ilişkilerinde, aile ilişkilerinde huzuru kazan! Huzurlu bir yaşam bu hayatta sahip olunabilecek en büyük servetlerin başında geliyor. İç huzursuzluğu ile baş etmek için en temel metotların başında kesinlikle dua ve yaradana sığınmak geliyor. Teslimiyetin insanların içinde bulundukları girdaptan çıkaracak en temel yöntem olduğunu düşünüyorum. Senin bu konuda kişisel ve farklı yöntemlerin var mı?

Hangi Dualar Kalbime Sakinlik Verir?

Öfkeyi yenmek için dua ederken Kafirun suresinin ve özellikle İnşirah suresinin çok büyük bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Bilhassa İnşirah adeta insanların içerisinde bulundukları sorunlar ile başa çıkabilmeleri için Allah tarafından gönderilen bir hediye. Kalbinin daraldığı anlarda kimlerden yardım ararsan ara, kendi yaratıcına sığındığın zaman ortaya çıkacak olan huzur ve mutluluğun ne derece etkili olduğu bir kere daha görülüyor.

Sinirli birini sakinleştirmek için dua ederken ve onun gazabının sizi bulmaması için de Kafirun suresini okuyabilirsin. Hem kendini koruma altına alma hem de karşındaki kişinin öfkesinin kendine de zarar vermemesi için Allah’a yakarmış olacaksın. Müslümanlığın en temel ahlaklarından birinin kendini düşündüğün kadar din kardeşlerini de düşünmek olduğunu kesinlikle bilmelisin. Kendini öfkeden korurken başkasının başına kötü bir şey gelmesi için çaba sarf ettiğin, dua ettiğin zaman bu temel ahlaka aykırı davranmış olursun.

Sadaka Vermeyi İhmal Etme!

Sabır ve sakinleşme duası okunurken ve ibadetler yaparken bir diğer yandan da sadaka vermeyi ihmal etmemelisin. Sadaka vermeyi ihmal etmemek ruhunuza dinginlik sunacak. Aynı zamanda dileklerin kabul olması ve hayatında karşılaşabileceğin kazaların ve belaların defi için sadaka vermeyi kesinlikle ihmal etmemen gerekiyor. Sadaka vermek kişilerin keselerini de bereketlendir. Müslüman ahlakı paylaşmaktan geçer. Ne kadar paylaşımcı olunursa, elde edilecek olan bereket ve bolluk da o kadar artar! Birini sakinleştirmek için dua ederken bir diğer yandan da hayatınızın bereketini sadaka ile artırın.

Çok büyük bir isteği olan kişilerin adakta bulunması da mümkündür. Fakat adak konusunun çok daha derinlikli olduğunu bil. Bir durumun hayata geçmesi halinde ortaya koymuş olduğunuz adağa büyük önem vermen gerekiyor. Bu dilek yerine gelmesine rağmen sen adağını hayata geçirmezsen eğer sıkıntı o zaman başlayacaktır. Adak söz verildiği hali ile yerine getirilmelidir. Etin fakirlere dağıtılması elzemdir. Bu nedenle bir konuda adakta bulunacaksan bunu yerine getirme zorunluluğunun farkında ol. Ağızdan çıkan her sözden her Müslüman sorumludur.

Öfkeyi Yenmek İçin Dua

Öfkeyi Yenmek İçin Dua

Sabahın Erken Saatlerinin Nurunu Fark Et!

Sakinleşmek için Esmaül Hüsna okurken sabahın ilk saatlerine dikkat etmelisin. Allah ile kul arasında mesafelerin ruh dinginliği ile de kapandığı en özel anların başında kesinlikle sabah saatleri gelmektedir. Hatta dinimizde sabah namazı şahitlidir denir. Bunun nedeni, sabah namazını kılan müminin alacağı sevapların çok büyük olması ve nurun, hikmetin ve bereketin bu saatler içerisinde yeryüzüne dağıtıldığının bilinmesidir.

Güne bu saatlerde başlayarak anında dualarınıza ve tesbihlerinize başlamak yol gösterici olacaktır. Emin olun iç huzurunuz artacak ver öfke problemi ile başa çıkman da kolaylaşacak. Sinirli birine okunacak Esma da bu sürede okunabilir. Uyan, sabah namazını layıkıyla kıl ve kendini ibadete ver. Bu aşamada özellikle dikkate alman gereken husus içtenlik ve ruh dinginliği. Ruh dingin olursa kendini duaya vermek o kadar kolay olacak!

İmtihanların Farkında Ol

Sinirli ve öfkeli çocuğa okunacak dua konusunda inceleme yaparken içinde bulunduğun ve oldukça şikayetçi olduğun durumun aslına bakılırsa bir imtihan olabileceğini de bilmelisin.

  • İmtihanlar İslam dininde çok önemli bir yere sahiptir. Bizzat bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed ( sav) dahi oldukça zorlu zamanlardan geçiş, büyük sorunlar yaşamış, en sevdiklerini kaybetmiştir.
  • Yaşanan bu sorunlara rağmen Allah yolunun temsilcisi olmayı yüzyıllarca bir ümmete önderlik edecek kadar layıkıyle yerine getirmiştir. Sen de bbu ümmetin bir parçası olarak zorlukların farkında olmalı, imtihanlardan geçerken kesinlikle şikayet etmemelisin.
  • Şikayet etmeden her zaman Allah yoluna yönelerek dikkatli olman gerekiyor. Allah yoluna yönelmek ve harika bir dua rutini oluşturmak senin için harika bir fırsat olacak. Bu şekilde kademe kademe imanının da gelişmesini sağlayacaksın.

Sakinleşmek için okunacak dua ve yakarışlarına kesinlikle tövbe sürecini de dahil etmen gerekiyor. En büyük hataları yapman durumunda dahi seni kabul edecek, hatalarını affedecek tek bir merci bulunuyor.

Duaların İçtenliğine Önem Ver

Sinirli insana okunacak dua Cübbeli Ahmet Hoca vaazları incelendiği zaman edilen bir duanın içtenliğinin ne kadar büyük öneme haiz olduğu anlaşılıyor. Sen de kendi iç dünyanı Allah’a tam olarak açtığından, yalan ve riyadan sıyrılarak, günlük telaşları bir kenara bırakarak dua etmekten yana tercihini kullanman gerekiyor. Bu şekilde dualarının karşılık bulması, tövbelerinin kabul edilmesi daha kolay olacak! İçtenlik İslam dininin günlük hayat ve ibadet konusunda en temel kıstasları arasında yerini alıyor.

Öfkeyi yenmek için dua ederken riyakarlıktan kaçınmalısın. Örneğin dualarının kabul olması için namaza ve düzenli ibadete başlamanın altında yatan neden Allah sevgisi değilse ve ona şükretmek istemen değilse, riyakarlık senin de kapını çalıyor demektir. Duaların içeriklerinin özenle seçilmesi gerekir. Yüce yaradan bizim dualarımızı en ince detayına kadar duyar ve bilir. Her evren detayını en ince ayrıntısına kadar gözeden geçirmiş olan biri yaratıcının kulunun isteklerini ikinci plana atmayacağını bilmelisin. Yoluna bu özgüven ile devam ettiğin zaman zaten sorunlar daha aşılabilir bir hal alacak.

Dua Ederken Mutlaka Abdest Almış Olmalı Mıyım?

Öfkeyi yenmek için dua okurken alimler arasında ihtilaflı olan konu başlıklarının başında kesinlikle abdest gelmektedir. Abdest hususunda bazı alimler illa namaz abdesti olmasına gerek duyulmadığını ve gün içerisinde boy abdesti varsa okumaya devam edebileceğini belirtirken bazı alimler de muhakkak namaz abdestini alarak ve tüm usullere uyarak okunmasını istiyor. Seçim senin.

Bu aşamada ben önemli olanın içtenlik olduğuna inanıyorum. Sen yaradana kalbini ve isteklerini en saf ve dürüst hali ile açarsan karşılık bulacaksın. Zaman zaman bu konularda detaylara çok fazla takılarak özü unutuyoruz. Yaradan zaten bizi bizden çok daha iyi biliyor. Saf ve temiz duygular ile dua ederek kendine bir çıkış yolu bulabilirsin!

Allah’ın 99 İsminden Yardım Al!

Öfkeyi yenmek için dua okurken aynı zamanda Allah’ın 99 isminden yardım alman da çok önemli. İç huzurunu sağlamak ve dinginlik kazanmak için kesinlikle Esma’ül Hüsna’ya önem vermelisin. Dualarının peşi sıra bu isimleri okumalı, tesbihatına eklemelisin. İç sıkıntısı ve öfkeye neden olan her bir husus ile mücadele edebilmek için Allah’ın 99 ismi kadar teskin edecek herhangi bir unsur bulunmuyor. Allah’ın 99 isminin her birinin nuru ve hikmeti farklıdır. Sen okudukça ve dileklerin yavaş yavaş yerini bulmaya başladıkça ne kadar eşsiz bir yapısının olduğunu sen de fark edeceksin.