Olmazları Olduran Dua - Şartları Neler

Olmazları Olduran Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Olmazları Olduran Dua
09 Ekim 2021
401 okunma
Olmazları Olduran Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Olmazları olduran dua dua arayışı özellikle tüm kapıların kapandığını düşünen insanların yaptığı bir eylemdir. Tüm kapılar kapanıp, huzursuzluk ve karanlık hakim olduğunda dua etmek kişinin içini feraha kavuşturucaktır. Dua ederken söylediğiniz şeylere kalpten inanın ve Allah’tan isteyin ve tevekkül edin.

Olmazları olduran dua için salavat-ı mecule okunması din alimleri tarafından söylenmektedir. Bu salavatı getiren kişilerin, alışkanlık ve rutin bir hale getirerek her gün düzenli olarak yapması gerekmektedir. Tek gün yapıp kenara çekilip duaların kabul olmasını beklemek doğru değildir. Her gün düzenli olarak salavat-ı mecule getirmeli ve Allah’a dualar edilmelidir.

Salavat-ı mecule okuyan kişiler, belirli bir sebepten ötürü okumak zorunda değildir. Özellikle maddi sıkıntı çeken, manevi zorluklar yaşayan, evlenmek isteyen, hayırlı yuva kurmak isteyen, huzur isteyen, mutluluk isteyen herkes salavat-ı mecule okumalıdır.

Olmazları çözen dua olan salavat-ı mecule, uykudan uyanıldığında veya namazlardan sonra olacak şekilde 51 kez okunmalıdır. Özellikle uykudan uyanan kişilerin 51 kez salavat-ı mecule okuyup iki rekat namaz kılması çok sevaptır. Abdest alınarak okunması daha uygun olan bu duayı abdetsiz de okumanın bir zararı yoktur. Ancak en uygun ve doğru hali abdest alıp, seccade üzerinde okumaktır. Özellikle namazlardan sonra okunması çok büyük önem taşır.

“Allah’ım! Efendimiz, Önderimiz Muhammed (S.A.V)’e salat ve selam eyle ki, Sen müşkillerimi bu salat yüzünden çözer, sıkıntılarımı bu yüzden açar, düştüğüm bataklıktan beni bu sebeple kurtarır, yanılıp sürçtüğümde beni bu yüzden bağışlar ve ihtiyaçlarımı bu salat sebebiyle giderirsin.”

Dualarimizin kabul olmasi icin hangi sureyi Okumaliyiz?
Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh
Evliyalarin dilek duasi ne zaman Okunmali?
Dileklerin gerçekleşmesi için okunacak olan evliyaların dilek duasını sabah namazından sonra 7-14 ya da 21 gün süresince gün boyunca yüz kere okunarak Cenabı Haktan dilekte bulunulur. Bu şekilde gerçekleştirilen dua ibadeti ile dileklerin gerçekleşmesi mümkün olmaktadır.
Kuranda hangi ayeti okursak duamız kabul olur?
(Gâfir [Mü’min] sûresi, 60) ayetinde zikredildiği gibi Allah (c.c) biz kullarının O’na dua ettiği takdirde kendisinin bizleri geri çevirmeyeceğini; ‘Allahu teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz!
Allah'ın hangi ismi dilekleri kabul eder?
Allah’ın en güzel isimlerinden birisi El-Mücîb ismidir. Her ismin ayrı bir anlamı bulunmaktadır. El-Mücîb isminin anlamı ise duaları ve istekleri kabul eden manası taşımaktadır.
Ne isteğin varsa kesinlikle gerçekleşmesi için okunacak dua?
70 kere, “Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Kavî, Yâ Kâdir”okuyup da dua eden, ne isterse istesin, Cenâb-ı Hak duasını kabul eder ve ne muradı varsa verir.