Rüya Görmemek Ne Anlama Gelir? - Şartları Neler

Rüya Görmemek Ne Anlama Gelir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Rüya görmemek ne anlama gelir? Hiç rüya görmemek kötü bir şey mi? Rüya göremeyince ne olur? Neden rüya göremiyorum, rüya görmek tehlikeli mi diyorsanız inceleyiniz!

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Rüya Görmemek Ne Anlama Gelir?
14 Eylül 2023
300 okunma
Rüya Görmemek Ne Anlama Gelir?

Rüya gören beyinin hafızası korunur ve bu nedenle de rüya görmek sağlıklı olan her kişinin yaşadığı durumlardan biridir. Rüya görmeden koca bir geceyi geçirmenin sağlıklı olup olmadığı da son derece merak edilen konulardan biridir peki rüya görmemek ne anlama gelir? İşte cevabı!

Rüya görmemek ne anlama gelir; rüya görmemek kişinin bazı ruhsal sıkıntılar içerisinde olduğuna dair bir işarettir.

Rüya Nedir?

Rüyalar farklı çeşitlerdedir. Güncel olaylardan, günlük durumlardan etkilenerek görünen rüyalar kişinin psikolojik durumunu ve bilinçaltını yansıtır. Bununla birlikte kişiler bazen karabasan olarak isimlendirilen kaygı verici, tedirgin edici korkunç rüyalar görebilir. Bu da kişinin sıkıntılı bir ruh halinde olduğunu gösterir. Rüya görmemek normal mi; bir kişinin hayatı boyunca rüya görmemesi diye bir şey söz konusu olamaz. Bazen zor dönemlerden geçerken kişiler rüya görmeyebilir ya da gördükleri rüyaları hatırlamazlar. Peki, rüyalar nedir? Neden rüya görürüz? Rüyalar hakkında her şey;

 • Uyku sırasında insan vücudunun birçok fonksiyonu devre dışı kalırken beyni ise çalışmayı sürdürür.
 • Rüyalar bilinçaltındaki görüntülerin bir bütünü olarak kabul edilir.
 • Neden rüya görüldüğü ile ilgili olarak bugüne kadar yapılmış olan birçok bilimsel çalışlma olmasına rağmen günümüzde hala kesin olarak ispatlanmış bir gerçek yoktır.
 • Carl Jung ve Sigmund Freud gibi bilim insanları rüyalar hakkında ilk teorileri ortaya atan isimler olarak kabul edilirler.
 • Freud’a göre rüyalarda, uyanıkken akılda olan düşüncelerin bir yansıması olarak görülür. Bunun anlamı gerçek hayatta insanın içerisinde tuttuğu tutkular rüyalarda kendisini gösterir.
 • Carl Jung rüyaların uyanıkken sahip olduğu düşünceler ile aynı olduğunu söyler.
 • Günümüzde rüyaların çok daha farklı fonksiyonları olduğuna inanan çeşitli görüşte bilim insanları da var.
 • Bilim insanları tarafından rüyaların sebepleri nörolojik olarak incelemeye alınmıştır ve bu inceleme sonucunda Robert McCarley ve Allan Hobson tarafından rüyalara neden olan şeyin beyinde gerçekleşen rastgele bir elektriklenme olduğunun sonucuna ulaşmışlardır.
 • Rüyalar bazen insan psikolojisini derinden etkileyen görüntülerden oluşur.
 • Ö. 3100’lü yıllardan günümüze ulaşan Sümer tabletlerinde de rüyalar hakkında bilgiler olduğu görülmüştür.
 • Rüyalar hakkında Sümerler de çeşitli araştırmalar yapmış ve neden rüya görüldüğünü araştırmışlardır.

Neden rüya görmüyorum; kişinin rüya görmemesine neden olan birçok olay olabilir. Bunlar sanıldığı gibi fiziksel olarak tehlikeli değildir ancak kişinin psikolojik olarak sıkıntıda olduğu bir dönemden geçtiğini gösterir.

Rüya Görmemek Ne Anlama Gelir

Rüya Görmemek Ne Anlama Gelir

Rüya Görmemek Tehlikeli Mi?

Hiç rüya görmüyorum diyen birçok kişi rüya görmemenin tehlikeli olup olmadığını merak eder. Bazen kişiler gördükleri rüyaları tamamen unuturlar ve hiç rüya görmediklerini düşünürler. Ancak çoğu insan uykusunun bir noktasında rüya görür. Rüyalar unutulduğu için kişinin rüya görmediğini ispatlamak son derece zordur. Rüya görmemek bilimsel olarak açıklandığında çok az rüya gören kişilerin gece uykularının az bölündüğü ve bu kişilerin deliksiz olarak uyuduğunu söylemek mümkün. Uzun zamandır rüya görmüyorum neden; rüya görmemenizin nedeni yaşadığınız stres ve huzursuzluk olabilir.

Rüya Çeşitleri Nedir?

Rüyalar birçok farklı şekilde çeşitlendirilmiştir. Rüya çeşitleri hakkında şunları bilmelisiniz;

Gerçek Rüyalar

Gerçek rüya olarak isimlendirilen rüyalar kişilerin gördükleri rüyaların gerçekleşmesidir. Bu rüyaların en önemli kısmı ise nasıl yorumlandığıdır.

Bilinçli Rüyalar

Rüyalar kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılır ve bu çeşitler arasında en çok ilgi çekeni ise bilinçli rüyalardır. Bu rüya biçiminde kişi rüya gördüğünün tam olarak farkındadır. Bununla birlikte rüyasını istediği şekilde yönlendirir. Vücut olarak kişi tamamen uykuda olsa bile beyni tam olarak uyku haline geçmemiştir. Bu nedenle de rüyasında istediği tüm aktiviteleri yapabilir ve uykuda olduğunun da farkındadır.

Güzel Rüyalar

Rüyada uçmak, yüzmek, koşmak ve eğlenmek güzel rüyaların arasındadır. Bu tarz rüyalarda ise vücut rahat ve sağlıklıdır. Güzel rüyalar sıkıntılı dönemlerden geçerken görünmez. Kişi stresli, üzgün ya da depresif olduğunda rüyaları da karmaşık olur.

Basit Rüyalar

Basit rüyalar kişinin gün içerisindeki olaylardan etkilenerek gördüğü rüyalardır. İzlenilen bir film ya da dizi içerisinde kendinizi görebilir ya da hakkında konuştuğunuz bir olayın içerisinde olduğunuzu görebilirsiniz. Bu tarz rüyalar genel olarak yorumlanmaz.

Rüya İçinde Rüya

Rüya içerisinde rüyalar adından da anlaşacağı üzere kişinin bir rüyanın içerisindeyken başka bir rüya görmesidir. Peki bu rüyalar tam olarak nasıl olur; rüyanızda çok korkunç bir yerde olduğunuzu gördünüz ve birden uyandınız. Evinizde kendi yatağınızdasınız ama rüyanızda kaçtığınız şey sizi yanı başınızda bekliyor ve bu sefer gerçekten uyanıyorsanız. Buna rüya içinde rüya adı verilir.

Tekrarlayan Rüyalar

Bazı kişiler zaman zaman aynı rüyaları görür ve bu rüyalar çoğu zaman olumlu olaylar ile ilgiliyken bazen kişiler tekrarlayan kabuslar da görebilir. Tekrarlayan rüyalar geçmişte gerçekleşmesi mümkün olarak kabul edilen kehanetler olarak kabul edilir.

Kabuslar

Kabuslar insanları korkutan olaylar ile ilgili olarak görülür. Rüyanızda bir katil tarafından kovalanıyorsanız, görmediğiniz şeylerden kaçıyorsanız, kendinizi sıkışmış hissediyorsanız buna kabus adı verilir. Rüya görmeyen insanlara ne denir; bunun için verilmiş tam bir isim yoktur. Rüyalar unutulduğu için kişi rüya görmediğini tam olarak bilemez.

Rüya Görme Sıklığı Ne İfade Eder?

Yapılan araştırmalarda travma geçmişi olan kişilerin normal bir kişiye göre daha fazla rüya gördüğü anlaşılmıştır. Uzmanlar tarafından rüyaların genel olarak beynin travmaya karşı verdiği tepki olduğu kabul edilir. Kişi rüyalar ile antrenman yapar ve kötü olaylar yaşadığında bile bu bir rüya diyerek yaşadıkları travmalardan kaçarlar.

Kişinin çok az rüya görmesi ya da hiç rüya görmemesi de bu kişinin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini gösterir.

Rüya Tabirleri Ne?

Rüya tabirleri kişilerin görülen rüyaları yorumlaması ile oluşmuş olan bir daldır. Rüya tabiri eski dönemlerde olduğu gibi günümüzde de oldukça ilgi çeker. Rüya tabirleri hakkında şunları bilmelisiniz;

 • Tarih boyunca rüyalara büyük önem ve anlam yüklenmiştir.
 • Birçok kültürel ve dini inançlar da rüyalar üzerinden şekillenmiştir.
 • Sümer ve Antik Mısır’sa rüyalar kişinin tanrılar ile iletişim aracı olarak görülmüştür.
 • Psikolojide ise rüyalar hakkında teoriler modern psikolokinin gelişmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.
 • Kişinin uyandığında saçma olarak değerlendirdiği çoğu rüya iç dünyasında yaşanan sorunları gösterir.
 • Yer değiştirme ve yoğunlaştırma ismi verilen çarpıtma tekniği ile rüyanın tam içeriği saklanır.
 • Kişide iz bırakan izler, duygular ve anılar günlük olaylar kişinin uykusunda farklı şekillerde yeniden hayata geçer.
 • Rüyaların sembolik anlamları ve psikolojik olarak farklı yorumlara sahiptir.
 • Rüyalarda görülen sembollerin anlamını çözmeniz rüyaları yorumlayabilmeniz açısından önemlidir.

Rüya görmemek ne anlama gelir diyanet; rüya görmemek kişinin rahatsız bir dönemden geçtiğini gösterir.

Rüyaların Sembolleri Nedir?

Rüyalar içerisinde görülen sembollerin anlamları rüyaların yorumlanabilmesi açısından son derece önemlidir. Rüyaların sembolleri;

 • Yeraltı: kişinin birini araması anlamındadır.
 • Ev: İnsan bedenini sembolize ettiğine inanılır.
 • Uçmak: Başarı, özgürlük ve yükseliş olarak yorumlanır.
 • Yılan: Güce duyulan arzu ve gizli korkuları gösterir.

Uzun süre rüya görmemek ne anlama gelir; bu durumu yaşayan kişinin hayatının sıkıntılı bir döneminde olduğu ve bu dönemin kendisini derinden etkilediğini gösterir.

Rüya Görmemek Kötü Mü?

Rüya görmemek ne anlama gelir; neden rüya görmemize zaman zaman ket vurulur? Rüya görememek bir rahatsızlık mıdır? Tüm bunların cevabı için okumaya devam et!

Rüya görmemek ne anlama gelir; rüya görmek insanların farklı bakış açıları ile yorumladıkları; kimlerinin ilahi bir anlam yükledikleri, kimlerinin daha psikolojik temelli adlandırmalar yaptığı bir uyku olayıdır.

İnsan zihninin ne derece büyük öneme sahip olduğu ve doğa üstü bir boyutunun olduğunun en temel hususları arasında yer alıyor. İnsanların rüya görmesi kadar rüya görememesi de ilginç. Rüya görmemizi engelleyen birçok husus olabilir. Bunlardan biri de yorgunluktur. Bedensel olarak çok yorgun olduğunuz durumlarda zihnin uyandığı zaman rüyayı hatırlamasının zora girdiğini fark ettim. Sen de yorgunluğu iliklerine kadar hissettiğin günlerde rüyalarını hatırlamakta zorlanmıyor musun?

İlaçlar Rüya Görmeyi Engelleyebilir – Artırabilir

Rüya görmemek ne anlama gelir; rüya görmenizi engelleyecek olan ilaçlar olduğu gibi rüya görme hızının artırılabileceği ilaçlar da mevcuttur. Bunların direkt olarak rüya için üretilmediğini bir yan etki olarak ortaya çıktığını ve daha sonrasında yapılan saha incelemeleri ile kanıtlandığını bilmelisin.

 • İlaçların rüya görmeyi engelleyen en temel sebeplerinden biri anti depresanların zihin üzerinde yoğun bir etkisi olmasıdır.
 • Antidepresan kullanan kişilerin büyük bir kısmının artık rüyalarını neredeyse hiç hatırlamadıklarını ya da hatırlasalar dahi hatıraların oldukça silik silik olduğunu tespit ettim. Aranızda psikosomatik ilaçlar kullananlar varsa bu tespite ne derece katılıp katılmadığını belirtirse sevinirim. Şuana kadar göz attığım akademik yayınlarda da buna rastladım.
 • Rüyaları etkileyen biri diğer grup da kesinlikle tiroid hormonlarını düzenlemek için alınan ilaçlar. Tiroid bezlerinin çalışmasının hızlandırılması için uygulanan tedavilerde rüya görme sıklığının artabildiği, tiroid beslerini salgılama hızının baskı altına alınmasına yarayan ilaçlarda ise rüya görme sıklığının büyük ölçüde azaldığı anlaşılıyor.

Neden rüya görmüyorum; kullanılan ilaçların sadece bedensel olarak değil zihinsel ve psikolojik olarak da insanlar üzerinde ne derece etki sahibi olduğu bir kere daha anlaşılıyor.

REM Uykusuna Dikkat

Uzun zamandır rüya görmüyorum neden; REM uykusunun yetersiz olması rüya görmeni engelleyebilir. Rüyaların oluşumu REM uykusunda meydana gelir. Bu nedenle kişilerin derin uykuya geçmemesi durumunda rüya görmesinin oldukça olası bir hale gelmesi mümkün olacaktır.

REM uykusunda sorun yaşayan kişilerdensen bu konuda devlet hastanelerinde dahi son dönemlerde oldukça yaygın bir hale gelmeye başlayan uyku merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Daha deliksiz bir uyku uyumak için bu kliniklerin harika yol göstericiliğinden sen de faydalan. REM uykusunun yeterli olmaması senin sürekli olarak yorgun uyanmana da neden olabilir. Bu tür durumların uzun vadede insan sağlığı üzerinde büyük olumsuz etkileri mevcuttur.

Uyku Apnesi ve Rüya Görememe Sorunu

Uyku apnesi kaliteli uykuyu engeller. Sende de uyku apnesi bulunuyorsa rüya görmede sorun yaşaman çok normal. Uyku apnesi sadece rüya görmeyi engellemez, aynı zamanda çok kalitesiz uyku uyumana ve oldukça sık şekilde sağlık sorunları ile karşılaşmana da sebebiyet verir. Uyku apnesinden şüpheleniyorsan anında uzmanlara başvur.

Rüya Görememenin Dini Açıklaması Var Mı?

Rüya görmemek ne anlama gelir Diyanet kapsamında incelemeler yapıldığı zaman kişilerin genelde manevi dünyalarını ihmal ettikleri düşünülür. Bu nedenle adeta kalp gözünüz kapandığı için size artık uyarıcı işaretler gelmez. Biliyorum oldukça iç karatıcı bir yorum ama bu durumun biyolojik sebeplerinin ve dini sebeplerinin her boyutu ile incelenmesi konuya ilişkin kendi bakış açını oluşturmak adına sana yardımcı olacaktır.

Dini açıklamaların bir diğer boyutu da iman ile ilişkinin zayıflaması ile alakalıdır. Kişilerin imanları zayıflarda oldukça net ilahi mesajlar olsa da hatta rüyalarında bunu görseler de maalesef ki içerisinde bulundukları delalet nedeni ile hatırlamazlar. Sen de bu şekilde olumsuz durumların bir parçası olmamak adına imanına dört elle sarılmalısın.

Gördüğün Rüyayı Okumayı Bil!

Rüya görmemek normal mi; rüya gördüğün zaman bunun okunması ve anlamı hakkında bilgi sahibi olunması için hassas olmalısın. Rüya görmemek bilimsel olarak açıklanabildiği gibi bu işin de dini boyutu olduğunu unutmamalısın. Sana gönderilen işaretçi rüyaları görmezden gelirsen artık yeni rüyalar görme konusunda sorun yaşayabilirsin. Bu nedenle gördüğün rüyaların anlamları ile de haşır neşir olman gerekiyor.

Hiç rüya görmüyorum diyen kişiler belki de geçmiş senelerde kendilerine gönderilen işaretçi rüyaları okumayı bilemediler. Uzun süre rüya görmemek ne anlama gelir; rüyanın bizim dinimizde çok önemli bir yeri olduğunu hatırlatmalıyım. Hz. Yusuf’un da hikayelerinden ve ibretlik öykülerinden de bunu anlamak mümkün. Mısır gibi bir ülkenin kaderinin rüyalar üzerinden şekillenmesi ne kadar büyük öneme sahip olduğunun en temel gerekçesi olarak kendini gösteriyor. Görülen en ufak ve hatta zaman zaman saçma gelen ayrıntıların dahi dikkatle araştırılması gerekiyor. Kişisel yaşamınıza yön çizerken dikkat etmen gereken hususlar bunlar! Rüya görmeyen insanlara ne denir; uyarıcı rüyaları dikkat edersen yeniden rüya görmeye başlayabilirsin.

Rüya Görmemek Zihinsel Bir Sorun Mudur?

Rüya görmemek ne anlama gelir; rüya görmemek kafaya alınan bir darbe nedeni ile de ortaya çıkar. Geçmişte incelediğim bir vakada bir motor kazası geçiren kadının artık rüya göremediğini okumuştum. Beyninde REM uykusunda aktif olan bölgenin hasar alması nedeni ile detaylı ya da detaysız herhangi bir şekilde rüya görülmesinin mümkün olmadığı durumlar da mevcut. Rüya görememek travmalar nedeni ile de meydana gelebiliyor. Olabildiğince bu travmalara karşı hassas olmalısın. Çok canlı rüyalar görürken birden bu sorun ile karşılaşmak hepimizin başına gelecek kadar olası bir durum. Bir dakika sonramızı tahmin edebilir miyiz?

Rüya Görmeme Sorunu Zihin Sisinin Belirtisidir!

Rüya görmemek ne anlama gelir; zihin sisi ya da beyin sisi olarak tabir edilen hastalığın – sorunun tanısını alan kişilerin genelde rüya görmekte zorlandığını biliyorum. Beyin sisi aslına bakılırsa modern zamanın etkinliğini hayatımız üzerinde artırması ile beraber daha fazla etki sahibi olmaya başladı. Örneğin cep telefonlarının beynin odak noktasını tamamen bozduğunu, akıllı telefon sahibi olan kişilerin odaklanma kabiliyetlerini büyük ölçüde yitirdiklerini de eklemek gerekiyor.

Bu durumda hayatınızda beyin sisi sorunu nedeni ile rüyalarınızın engellenmesi olası! Olabildiğince akıllı telefonları ve bilgisayarları kontrollü kullanmaya özen göstermelisin. Bu şekilde beyin sisi ve kafa karışıklıklarının giderilmesi mümkün oluyor. Mümkünse teknoloji detoksuna gir! Emin ol dinginleştikçe iç görün fazlalaşacak ve kesintiye uğrayan rüyaların yeniden ortaya çıkmaya başlayacak!

Uyanır Uyanmaz Rüyanı Not Et

Rüya görmemek ne anlama gelir; rüya görme sorununuz olmasa da zaman zaman hatırlama sorunu yaşayabilirsiniz. Bu hatırlama sorunu genellikle rüyadan uyuyup yeniden uyunduğu zaman ortaya çıkıyor. Bu nedenle rüyalarınızı hatırlamak istiyorsanız kesinlikle uyandığınız zaman aklınızda kaldığı kadarı ile rüyanızı not etmeye özen göstermeniz gerekir.

Bilhassa psikolojik tedavi gören kişilerin ya da dini manada haberci rüya gördüklerine inanan kişilerin gördükleri rüyaları not etmeleri önemli. Baş ucunda küçük bir kağıt parçası ya da not defteri bulundurarak uyanır uyanmaz rüyalarını not edebilirsin. Böylece hangi olayların seni etkilediğini daha net şekilde tespit edebilirsin.