Sabah Namazının Sünneti ile Farzı Arasında Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Sabah Namazının Sünneti ile Farzı Arasında Okunacak Dua
29 Eylül 2021
36 okunma
Sabah Namazının Sünneti ile Farzı Arasında Okunacak Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Sabah namazının sünneti ile farzı arasında okunacak dua nedir merak edenlere Fatiha-ı Şerife eşlik edecektir. Fatiha suresi öncelikle olarak ele alınır ve bu aralıkta okunmalıdır. Fatiha temel sureler arasında gösterilir ve sabaha namazının farzı ile sünneti arasında ele alınır.

Fatiha suresi için önceliğiniz besmele çekmek ve duayı 1 kez olacak şekilde okumak olmalıdır. Hatta sadece duayı okumakla kalmak hata olacaktır. Bunun yanı sıra sevabın Rasulüllah’a hediye edilmesi adına niyete geçmek gerekir. Namaz dualarından ziyade niyeti de belirtmek gerekir. Ancak bu şekilde sünnet ile farz arasında okunan dualar yerine ulaşır.

Fatiha suresinin yediden yetmişe herkes tarafından ezberlendiği bilinir. Ancak söz konusu surenin yaygın olarak Arapça okunuşu ele alınır. Sadece Arapça okunuşa değinmek hata olacaktır. Bunun gibi edilen duaların Türkçe mealini de değerlendirmek gerekir. Duanın anlamını bilmek hissetmenizi mümkün kılar. Duayı hissetmek ile tüm niyetlerin iletilmesi de fayda sağlar.

Aynı zamanda sabah namazının sünneti ile farzı arasında sadece sure ile sınırlı kalınmaz. Bunun haricinde ism-i şerifin tekrar edilmesi önem arz eder. 8 ism-i şerif arka arkaya tekrar edilir ve niyetinizi belirtmeniz istenir. Ancak bu hususlar üzerine dualarınızı iletebilir ve rahatlayabilirsiniz. Aynı zamanda duanın yerine ulaşması ve kabulü açısından da tüm bu ritüellere uygun bir şekilde harekete geçmelisiniz.

‘Hamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah’a mahsustur. (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.’

Sabah namazının sünneti ile farzı arasında Kur'an okunur mu?
İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim, Kadir gecesinde inmiştir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.s) indirilen Kur’an, Fatiha Suresi ile başlar, Nas suresi ile sona erer. Kur’an-ı Kerim’i her Müslümanın mutlaka okuması gerekir.
Sabah namazının arkasından hangi dua okunur?
Ebu Zerr’in rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV),sabah namazını kıldıktan sonra şu duanın okunabileceğini şöyle beyan etmektedir: Kim sabah namazından sonra diz çökmüş durumunda hiçbir şey konuşmadan 10 kere, “Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu’l mülkü ve lehu’l hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.”
Sünneti kıldıktan sonra ne denir?
Elhamdülillahi Rabbilâlemin essalatü vesselamü alâ resulina Muhammedin ve alâ alihi ve sahbihi ecmain.
Güneş doğarken hangi dua okunur?
Güneş doğarken 10 kere Kâfirûn suresi okunacak olursa duâlarının kabul olacağı, güneş doğarken hergün en azından bir defa Kâfirûn suresinin okunması durumunda kişinin imanının Allah Teâlâ tarafından muhafaza edileceği, güneş doğarken veya batarken 70 kere istiğfar eden kimsenin affedileceği ve bu vakitlerde okunulacak
Sabah namazının sünneti ile farzı arasında hangi tesbihat çekilir?
Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh. Bismillahi Subhanallahi ve Bihamdihi​. Sübhânallahi ve bi–hamdihî sübhânallahi’l–azîm. Subhanallah (33 defa), Elhamdülillah (33 defa), Allahu ekber, La ilahe illallah (33 defa) Subhanallahi ve bihamdihi adede halkıhi ve rıza nefsihi ve zinete arşihi ve midade kelimatihi.