Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı Diyanet - Şartları Neler

Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı Diyanet

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ezan okunurken su içmek günah mı, imsaktan sonra su içmek orucu bozar mı, ezan okunurken su içilir mi fetva meclisi, normalde ezan okunurken yemek yenirmi, ezan okunmadı sanıp su içmek, imsaktan 1 dakika sonra su içmek

Anasayfa > Genel > Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı Diyanet
16 Şubat 2019
1.604 okunma
Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı Diyanet

Ramazan ayından sahurda ezan okurken su içmek oruç bozar mı konusu çok sık tartışılan bir konudur. Oruç tutarken bazı durumlar orucu bozar, bazı durumlarsa orucu zedeler. Bu nedenle dikkatli olmak gerekmektedir. Ele aldığımız Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı Diyanet konulu makalemizde orucu bozan durumlardan bahsedeceğiz.

İmsak vakti girdikten sonra ezan okumaktadır. Oruç tutacak olan kimseler bu sırada sahurunu yaparak oruç tutmaya niyet etmektedir. Fakat ezan okuduğu sırada su içiyor olmak, ya da bilinçli içmek orucu bozar mı konusu her yıl merak ediliyor.

Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı Diyanet Açıklama

İslam’ın üçüncü şartı oruç tutmaktır. Yani Müslümanların yerine getirmesi gereken ibadetler Arasında yer almaktadır. Ramazan ayından 1 ay boyunca oruç tutmak farzdır. Tutmamak ise günahtır. Tutmayan kişiler kefaret ödemelidir. Hastalıktan dolayı oruç tutamayan kişiler kefaret ödemektedir. Oruç tutmak için imsak vakti ve güneşin batışı arasında hiçbir şey yememek, içmemek ve cinsel ilişkiye girmemek orucun kurallarındandır.

Orucu bozan ve zedeleyen durumlar vardır. Bu durumlar dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde bilinçli bozulan oruçlar 60 gün tutularak ödenmektedir.

Ezan Okurken Su İçmek Orucu Bozan Durumlar Arasında Yer Alır Mı?

Sahur yapan ve oruç tutmaya niyetlenen kişiler sabah ezanı okunana dek dilediği şekilde yiyip içebilmektedir. Fakat ezan okumasıyla birlikte herhangi bir şey yemek veya içmek orucun yasaklarındandır. Bu nedenle de ezan okuduğu anda niyet edilerek oruç başlamış sayılır. Çünkü ezanla birlikte oruç da başlamış olacaktır.

Sahurda ezan okunurken su içmek orucu bozar mı ?

Diyanet açıklamasında ezan okuduğu anda herhangi bir şey yiyip içilmemelidir denmektedir.

Dişlerinizi fırçalarken yanlışlıkla diş macununun yutulması da orucu bozar. Fakat ağzınızı çalkalayıp tükürdükten sonra orucunuz bozulmayacaktır.

Su içmek, kendi isteğiyle kusmak, diş macunu yutmak, sigara içmek, sakız çiğnemek, damar yolu ile serum almak gibi durumlarda oruç bozulur.

Eğer bilinçli bir şekilde oruç bozulursa 60 gün oruç tutarak kefaret ödenmelidir.

Sahur Vakti Ezan Okunurken Su İçilir Mi?
Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.
Oruçta Ezandan Sonra Su İçilir Mi?
Buna göre sahurda ezan okunduğu sırada, oruca başlama saati olan imsak vakti girdiği için yenilip içilmemelidir. Bu durumda ezan okunurken su içmek orucu bozar. O gününün orucuna niyetlenmek isteyen kişi, ancak sabah ezanına kadar bir şeyler yiyip içebilir.
Bilmeden Ezandan Sonra Su İçmek Orucu Bozar Mı?
Diyanet İşleri sahurda ezan okunurken su içmek orucu bozar mı ilgili vatandaşların merak ettiği sorunun yanıtını verdi. Buna göre sahurda ezan okunduğu sırada, oruca başlama saati olan imsak vakti girdiği için yenilip içilmemelidir. Bu durumda ezan okunurken su içmek orucu bozar.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/ezan-okunurken-okunacak-dua/

https://sartlari.com/sahurda-okunacak-dua/

https://sartlari.com/yutkunmak-orucu-bozar-mi/

https://sartlari.com/kusmak-orucu-bozar-mi-nihat-hatipoglu/

https://sartlari.com/ezandan-sonra-okunacak-dua/