Selam ve Dua İle

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Selam ve Dua İle
23 Eylül 2021
41 okunma
Selam ve Dua İle
Okuma süresi: 2 dakika

Selam ve dua ile kalıplaşmış sözler arasında gösterilir. Söylentilere bağlı olarak pek çok alimin kullandığı sözler arasında gösterilir. Bununla birlikte belli başlı yazarların da kullandığı belirtilir. Sık sık kullanılması ve alimler tarafından ele alınması sözün öne çıkmasını sağlamıştır. Bu durum günümüzde de yaygın olarak kullanılmasına neden olmuştur.

Adı üstünde kişinin hem selam hem de dua ettiğini belirtir. Selamın iletilmesi kadar duanın da gerçekten edilmesi önem arz eder. Samimi bir şekilde bu kalıplaşmış sözün kullanılması çok fazla anlam içerir. Ancak öylesine söylemek derin anlamlarını beraberinde getirmez. Çoğu zaman da anlamından ayrı bir şekilde kalıplaşmış söz öbeği olarak kullanılır.

Aslen sözün son derece derin ve manalı olduğu açık durumda. Sözü ilettiğiniz kişiye dualarınızı ilettiğinizi ifade edersiniz. Sadece dua ile sınırlı kalmaz ve onu düşündüğünüzü selamınızı sunarak belli edersiniz. Bu çok sevgili ve de saygın bir ifade olarak ele alınabilir.

Manevi hislerin dile dökülmesinde bu tarz kalıplaşmış ifadelere değinilebilir. Sadece dile dökmekle sınırlı kalmaz ve bunun yerine kısa mesaj olarak iletebilirsiniz. Hatta son zamanlarda bu tarz dua ile ilgili sözlerin sosyal ağlarda da sıklıkla kullanıldığı görülüyor. Sevdiklerinize sosyal medya hesaplarınız üzerinden bu tarz dua sözlerini paylaşabilir ve onlara uzakta da olsa dua ile selamlarınızı iletebilirsiniz.

Selam ve dua ile karşılık ne denir?
Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü denilir. … Cevap olarak ise ve aleyküm selam ve Rahmetullahi ve berekatühü olarak yanıtlanır.
Selam ve dua ne demek?
Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü denilir. Anlamı ise Allah’ın rahmeti, bereketi ve selameti sizin üzerinize olsun demektir. Cevap olarak ise ve aleyküm selam ve Rahmetullahi ve berekatühü olarak yanıtlanır.
Selam neye denir?
Selam, “selime” sözcüğünden geliyor. Sözlük anlamı olarak, sıkıntı ve belalardan kurtulmak demektir. Aleyküm de “üzerinize olsun” anlamını taşıyor. İslami literatürde “es-selamünaleyküm” şeklinde söylenir.
Selama karşılık ne denir?
İnanışlarımıza göre selam vermek bir borç, verilen selamı almak ise bir görevdir Birisinin verdiği selama karşılık vermeye “Selam almak” denir. Bazen bir çivi gibi ”Selam çakılır”. Bazen de ”Selam” denilip el pençe durulur.
Selam diyen birine aleykümselam denir mi?
Selamun aleyküm sözünün karşılığı ise aleyküm selamdır. Anlamı ise Allah’ın selamı sizin de bizim de üzerimize olsun dileği anlamına gelmektedir. Daha ayrıntılı bir selam verildiğinde şöyle söylenmektedir. … Cevap olarak ise ve aleyküm selam ve Rahmetullahi ve berekatühü olarak yanıtlanır.