Şifa İçin Okunacak Dua - Şartları Neler

Şifa İçin Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Şifa İçin Okunacak Dua; kanser hastalarına hangi dua okunur, sağlık için hangi dua okunur, sifa niyetine hangi dua okunur…

Anasayfa > Genel > Şifa İçin Okunacak Dua
20 Kasım 2021
360 okunma
Şifa İçin Okunacak Dua

Şifa için okunacak dua, genel anlamda hastalık sahibi kişiler adına okunur. Günümüzde belirli etmenlerden dolayı sağlıksal problemler yaşanabilir. Kanser, büyük bir kaza ya da ciddi hastalıklarda tıbbi anlamda birçok müdahale yapıldıktan sonra belirli bir noktadan sonra da manevi yön önemlidir. Manevi yön güçlü ve yüksek tutulursa, tıbbi anlamda yapılan müdahalelerden sonra manevi yönünde etkisi ile birlikte kişi eski sağlığına kavuşabilir. Hastane kapılarında bekleyen anneler, babalar, kardeşler, yakınlarının eski sağlığına en kısa zamanda ulaşabilmesi için Rabbine dua eder. Çoğu zaman Allah şifa versin sözü de, beraberindeki dua ile birlikte daha da anlamlı olur. Şifa için okunacak dua, Şifa duası şeklinde bulunur. Şifa duası yalnızca insanların yakalanabileceği belli rahatsızlıklar için değil hayvan ya da tarlası zarar görmüş kişilerde, tekrardan mahsullerinin bulunduğu zarardan kurtulabilmesi adına da okuyabilir. Şifa duası kalpten gelen bir niyetle okunmalıdır. Yalnızca hastalığın iyileşmesi, hayvanlarının eski sağlığına kavuşması, tarlası bitkisi zarar görmüş kişilerin tekrardan yeşermesi gibi anlamlarda değil, kalpten edildiği zaman anlamlı bir hale gelir. Bu sebepten dolayı abdest alıp manevi yön güçlü tutularak şifa duası, eller göre açılarak okunmalı. Şifa duası bilmeyenler ya da okuyamayanlar için bir başkası okuduğu zaman bunu da dinleyebilirsiniz. Bura da tercihen herhangi bir yerden açılıp, dinlenirse de kabul olur. Dua eden kişinin de abdestli olması önemlidir.

Manası: Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın

Şifa bulmak için hangi sure okunmalı?
Fatiha suresi şifa ayetleri içerir. Yasin süreside şifa için okunan surelerden biridir. Yasin suresini hasta olan kişinin kendisi okuyabileceği gibi bir başkası da hastanın yanına gelerek Yasin suresini okuyabilir. Bunun dışında şifa olsun diye; Haşr suresinin son üç ayeti, Amenerrasulü ve Ayetel kürsi sureleri okunur.
Sifa icin hangi dua okunur?
“Ezhib’l be’ se Rabbin naşi esfi ve entes safi la sifae illa safauke, sifauke la yügadiru sekama” Meali, “Ey insanların Rabbi! Şifa ver, şifa veren sensin. Senin vereceğin şifadan gayrı başka şifa yoktur.
Allahtan şifa nasıl istenir?
Allahümme inni es’elüke’s-sebate fi’l-emri.Ve es’elüke ‘azimete’r-ruşdi. Ve es’elüke şükra ni’metike ve hüsne ‘ıbadetike. Ve es’elüke Usanen sadikan ve kalben selimen. Ve e’uzü blke mln şerri ma te’lemü Ve es’elüke min hayrı ma te’lemü Ve esteğfiruke mimma te’lemü inneke ente ‘allamü’l-ğuyub.
Peygamber Efendimiz hastalara nasıl dua ederdi?
Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz rahatsızlandıkları zaman onu Cibril -aleyhisselam- tedavi eder ve: Türkçe Okunuşu: Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu’zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke.
Yoğun bakımdaki hastaya hangi dua okunmalı?
“Allahümme Rabbenâ. Ezhibi’l-be’se, işfi, ente’ş-Şâfi. Lâ şifâen illâ şifâüke, şifâen lâ yuğâdiru sekamen.” Anlamı: “Allah’ım, sen bütün insanların Rabbisin.

İlginizi Çekilebilir;


Hasta İçin Okunacak Dua